Maailm

Sada miljonit ühe õhtuga: Hiina rikkurite oksjonipeod 

Toimetas Greete Kõrvits, 6. juuni 2017 22:59
Kunst on Hiinas kõrges hinnas.Foto: Reuters / Scanpix
Hiina pole supervõim ainult tööstuse ja tehnoloogia arengus, riigi keskustesse on tekkinud ka uusrikaste klass. Mida teevad need megarikkurid oma järsku sülle sadanud rahaga, küsib BBC. Vastus: kulutavad raha kunsti peale. Kunst on aga äri nagu iga teinegi ja ka see äri pole päris puhas.

Hiinas on tekkimas taas huvi vanaaegsete esmete, antiigi ja kunsti järele. Oksjonitel lähevad muistsed kunstitööd müügiks lausa kümnete miljonite dollarite eest. Hiina kunstiturg on nüüd maailma suurim, hoolimata sellest, et välismaised müüjad lubati Hiinasse kauplema alles hiljuti. Kultuurirevolutsiooni aeg, mil hinnalist kunsti hävitati, on ununenud ja vana aja asjad jälle moes.

Samal teemal

Müügiks lähevad ennekõike just Hiina, mitte lääne kunstiteosed. Portselan, keraamika, kujud, käsikirjad, joonistused ja nii edasi. Üks iidne käsikiri läks müügiks rekordilise 30 miljoni dollari eest (ligi 27 miljonit eurot). BBC ajakirjanik läks vaatama üht oksjonit, mis vältas järjest viis päeva ja mille käigus äriti maha 6000 eset. Talle näidati muu hulgas hinnalist Qingi dünastiale kuulunud käsitsi maalitud vaasi, maratonoksjoni ühte peamist tõmbenumbrit.

Ajakirjanik võetakse kaasa ühe oksjonil osaleva ärinaise kaaslasena, kellel on huvi ühe lihtsa, kuid naise sõnul imeliselt valmistatud ja veatu anuma vastu. Kaunis Qingi vaas, millega ajakirjanik eelmisel päeval tutvus, müüakse maha 10 ja poole miljoni dollari eest (üle 9 miljoni euro). Daam, kes soovis väikest veeanumat, sai selle omanikuks pea 90 000 dollari (umbes 80 000 euro) eest. Ühe päevaga müüakse megaoksjonil antiikesemeid ja kunstiteoseid ligi saja miljoni eest.

Üks varem ilmunud artikkel New York Timesis hoiatab siiski, et oksjonitel leidub ka lademetes võltsinguid ning kaunist kunstist on saamas altkäemaksuvahend. Ärimehed armastavad kallist antiiki mitte endale hoida, vaid teenete ja soosingu eest poliitikutele kinkida. Ka on väärisesemete müügiks kokku kogumine kahtlane. Paljud kunstiteosed jõuavad oksjonilauale lihtlabaste hauaröövlite või petiste käe läbi.

Daam, kes ostis väikese anuma, on aga õnnelik. Tema oma pudelikesi, kausikesi ja vaasikesi kellelegi ei kingi, need jäävad kaunistama tema kollektsiooni.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee