TERRORIOHVRITE MÄLESTUSEKS: Kogu Suurbritannia mälestas eile kell 11 kohaliku aja järgi leinaminutiga Londoni viimase terrorirünnaku ohvreid.Foto: Reuters / Scanpix
Aadu Hiietamm 7. juuni 2017 04:00
Pariis, Brüssel, Nice, Berliin, Stockholm, Manchester ja London. Alates rünnakust 2015. aasta jaanuaris Pariisis satiirilehe Charlie Hebdo toimetusele on terroristid Euroopa suurlinnades tapnud üle 300 ja vigastanud üle 1000 inimese. Laupäeval Londonis korraldatud terrorirünnaku valguses hoiatavad eksperdid, et terrorismilainet jätkub veel aastateks või koguni aastakümneteks.

"Meil tuleb arvestada sellega, et praegune terrorismilaine ei ole lõppenud. Rünnakud nagu äsja Londonis saadavad meid veel mõne aasta," ütles Saksa päevalehele Der Tagesspiegel tunnustatud terrorismiekspert, Londoni King’s College’i professor Peter Neumann. Eksperdi sõnul ei tähenda see, et me peame sellega harjuma. Sada protsenti turvalisust pole aga paraku olemas. 

Terrorit jagub veel 20 aastaks? 

Veelgi pessimistlikum on Soome välispoliitika instituudi vanemuurija Olli Ruohomäki, kes ütles ajalehele Ilta-Sanomat, et epideemia mõõtmed võtnud islamiterrorism piinab Euroopat veel vähemalt 20 aastat.

Kiireid lahendusi terrorismi väljajuurimiseks pole, leiab Ruohomäki. Ainult turvameetmest ei piisa, pealegi ei saa terroriohu taset hoida kõrgeimal tasemel lõputult. Ta tõi näiteks, et ühe potentsiaalse terroristi pidevaks ööpäevaseks jälgimiseks on vaja ligi 30 politseinikku. Ühelgi Euroopa riigil aga niisugust ressurssi ei ole. Pealegi näitasid viimased terrorirünnakud Manchesteris ja Londonis, et need on korraldanud moslemid, kes olid küll politseinikele teada, kuid neid ei peetud ohtlikeks. Terroristid on peale pommide kasutusele võtnud ka autod ja noad ning relvastud äärmuslasi on keeruline takistada.

Vastutuse kõigi viimaste Euroopa terrorirünnakute eest on võtnud äärmusrühmitus Islamiriik. Ka Ruohomäki arvates on Islamiriik nende rünnakutega seotud. Ei saa kindlalt väita, et Islamiriik on terroriste otseselt juhtinud, kuid on neid inspireerinud sotsiaalmeedias levitatava propaganda abil. 

Suurbritannia peaminister Theresa May pakkus pärast viimast terrorirünnakut Londonis välja, et vaja on sõlmida rahvusvaheline küberruumi reguleerimise kokkulepe. Alles siis saab peatada terroristide propaganda leviku internetis. Ruohomäki arvates ei ole May ettepaneku realiseerimisest abi, sest potentsiaalsed terroristid ei suhtle juba ammu enam Facebookis ega Twitteris, vaid kasutavad Telegrami ja deep webi, mida ei saa peatada ega välja juurida. Seetõttu oleks hoopis esimene ülesanne leida sõjakale islamipropagandale vastunarratiiv, mis rõhutataks liberaalse demokraatia väärtusi. 

Eeskuju tasuks võtta Iisraelist 

Londoni King’s College’is töötav terrorismiekspert Peter Neumann on seda meelt, et kindlasti tuleb üle vaadata ka Euroopa julgeolekuarhitektuur. Nii on Euroopas paljud piirid avatud, kuid oluliste andmete vahetamine ei funktsioneeri kuigi hästi või pole seda hoopis. Samuti vajavad julgeolekuametkonnad rohkem personali, kes tunneb terroritemaatikat.

Seni tuleb aga võimalikult rahulikult edasi elada ja lasta end võimalikult vähe terroristide tegudest häirida. Eeskuju võiks võtta Iisraelist, kus juudid on suutnud koos palestiinlaste vägivallaga elada ning vaatavad optimistlikult tulevikku. 

Terrorist suudles pisitütart hüvastijätuks 

TERRORIKOLMIK: Vasakult Khuram Shazad Butt, Rachid Redouane ja Youssef Zaghba. Foto: PA Wire / Scanpix

Briti politsei avalikustas esmaspäeva õhtul kahe terroristi nime. Mõlemad elasid Ida-Londonis Barkingi linnaosas. Neist üks, 30aastane Maroko või Liibüa päritolu Rachid Redouane, külastas vaid kolm tundi enne terrorirünnakut oma endist naist šotlannat Charisse O´Learyt ja 1,5aastast tütart. Ta andis ka tütrele suudluse. Jaanuaris mehest lahku läinud naine ei osanud arvata, et see oli hüvastijätusuudlus.

Teine terrorist oli 27aastane Pakistanis sündinud Briti kodanik Khuram Shazad Butt, kes töötas Londoni metroos Westminsteri jaamas ja tal oli juurdepääs parlamendialusele tunnelile. Buttist jäid maha naine ja kaks last. Butti hüüdnimi oli Abz ning ta oli oma radikaalsete vaadete tõttu politseile hästi teada.

Eile teatati ka kolmanda terroristi nimi, see oli 22aastane Maroko-Itaalia päritolu Youssef Zaghba, kes asus Londonisse elama selle aasta algul.

Samal teemal

Kommentaarid  (22)

nn väike eestlane 7. juuni 2017 11:44
Ma olen Eestis ja Soomes palju hullemat terrorit taluma pidanud. Aga sellest vaikitakse - öeldakse: ise oled süüdi! Need artiklid ei pane mind isegi liigutama, et neisse süüvida. Ma pole ühtegi aastat oma elus elades Eestis, ilma terrorita saanud olla. Ma ei karda niivõrd mingeid liibüalasi, kui teist eestlast ja venekeelset elanikonda.
enda 7. juuni 2017 13:49
eest tuleb seista, vastasel juhul sõidetakse sinust üle kui teerulliga...
? 7. juuni 2017 17:16
Mitu korda sind siis pommiga on juba õhku lastud? Lihtne vägivald, ülekohus või nöökimine ei ole veel terror.
õpetame lihtsat loogikat: 7. juuni 2017 19:49
mingite liibüalaste seltskonnas korruta oma negatiivsete elamuste tõenäosus näiteks kümnega.
lugeja 7. juuni 2017 11:42
Millal saadakse aru,et piirid tuleb sulgeda?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS