Moslemikogukonna liikmed mälestavad terrorirünnakus hukkunuid.Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 6. juuni 2017 17:49
Suurbritannia moslemite usujuhid mõistavad hukka laupäevase terrorirünnaku, kirjutab The Guardian. Mošeede imaamid keelduvad lausa kõigi surnud moslemite mälestuseks mõeldud palvustest, sest ei soovi, et mälestataks neid kolme, kes terroriakti toime panid. Ühe pühakoja esindaja kirjeldab islamiäärmuslasi tavaliste ja rahumeelsete moslemite vihkajatena.

Enam kui 130 imaami teatasid, et loobuvad matusepalvest. See on äärmiselt ebatavaline samm, sest traditsiooniline matusepalve on rituaal, mis saadab kõiki surnud moslemeid, tegudest hoolimata.

"Oleme šokis ja täiesti tülgastunud nendest külmaverelistest mõrvadest," seisab imaamide ühispöördumises. "Me ei kavatse kurjategijate eest traditsioonilist islami matusepalvet kõnelda ja me kutsume samuti üles teisi imaame ja usujuhte neid sellest privileegist ilma jätma."

Londoni politseis töötav moslemist politseikapten Mak Chishty ütles oma pöördumises järgmist: "See on iga moslemi kohustus olla lojaalne riigile, kus ta elab. Nüüd küsime endalt, kuidas on äärmuslus ja viha mõnedes meie kogukondade osas võimust võtnud."

Ida-Londoni mošee esimees Muhammad Habibur-Rahman kirjeldab, et temagi pühakotta on üritanud infiltreeruda mõned ekstremistid, kuid need on uksest välja aetud. "Nad ei jäta meie külastajate ahistamist," kurdab ta. "Vihkamine, mida nemad tavaliste moslemite vastu väljendavad, on vaat et hullemgi kui paremäärmuslaste oma!"

Londoni moslemist linnapea Sadiq Khan seisab häälekalt Suurbritannia politseid ähvardavate kärbete vastu. Oma mälestuskõnes kinnitas ta, et "London seisab trotslikult vastu sellistele argpükslikele rünnakutele".

Läinud laupäeval tapsid kolm terroristi London Bridge'il ning selle ümbruses 6 inimest, viga sai 48. Ründajad hukkusid kohapeal.