Eesti uudised

Mida kujutab endast elupäästev MK1? 

Asso Puidet, 6. juuni 2017 15:45
Foto: Ekraanitõmmis

Vigastatud võitleja päästetakse lahinguväljal nende esmaabivahenditega, mis tal kaasas – mida paremad on vahendid, seda tõhusam abi. Siin on kaitseliitlaste varustatus tegemas suurt sammu edasi. Senise Rootsi sidemepaki ning kolmnurkräti asemel jõuab iga võitleja meditsiinitaskusse komplekt MK1, millest paljud on küll kuulnud, aga mida vaid vähesed on näinud. Mida MK1 endast kujutab, seda uuriski Kaitseliidu ajakiri Kaitse Kodu!.

Ajakiri Kaitse Kodu! sai ühe uutest komplektidest enda kätte ning palus Kaitseliidu Tallinna maleva Põhja kompanii rühmaparameedikul Andrus Rummil seda kriitilise pilguga vaadata ja hinnata.

 CAT-žgutt

Lahingus haavatu esimene verejooksu peatamise vahend. Mõeldud massiivsete verejooksude sulgemiseks nii kätel kui jalgadel. Tegemist on Ameerika sõjaväe ametliku žgutiga, mille töökindlusega võib arvestada. Žgutist on eri versioone ja mudeleid. Meie võitlejate meditsiinipakis olev mudel ei ole küll kõige viimane väljalase, kuid töötab sama tõhusalt.

Tuleb aga teada, et selle konkreetse mudeli eripäraks on asjaolu, et jalale kinnitades tuleb žguti lint torgata läbi mõlemast kinnitusaasast. Nõnda võib olla kindel, et see toimib korralikult, ei avane ning sulgeb verejooksu. Käehaava puhul piisab, kui tõmmata lint läbi ühest kinnitusaasast.

Iisraeli side

Neljatolline traumaside on varustatud plastikust, rõhku tekitava plastaplikaatoriga, mis võimaldab sideme haava kohal pingule tõmmata nõnda, et see surub veresooned kinni.

Võrreldes vanemate, kaitseliitlaste seas laialt levinud külma sõja aegsete Rootsi sidemetega on MK1-komplekti kuuluval sidemel ka suur, imav haavapadi. Side on varustatud plastikust fiksaatoriga, mis võimaldab seda lihtsa vaevaga kinnitada, ilma et peaks sõlmedega vaeva nägema. Nõnda tagatakse, et side püsib kindlalt paigas ka haavatu transportimisel.

Kõige paremini toimib neljatolline side käehaava puhul. Suurematel haavadel oleks aga parem kasutada kuuetollist Iisraeli rõhksidet.

Kolmnurkrätik

Ehkki kolmnurkrätik sobib rahulikumatel aegadel ka kaelasalliks või koguni higi pühkimiseks, on sellel võitleja varustuses siiski märksa olulisem osa.

Massiivse verejooksu korral annab seda kasutada näiteks sidemepakina – surud rätiku haavale ja tõmbad Iisraeli sidemega kinni. Samamoodi saab kolmnurkrätikut kasutada tampoonimismarlina ehk siis surudki rätiku haava sisse.

Vajadusel saab rätikut kasutada ka rindkerehaava sidumiseks, kombineerituna Iisraeli sideme plastikust pakendiga, mis sobib hästi haava hermetiseerimiseks. Surud pakendi haavale ja fikseerid selle kolmnurkrätikuga, juhul kui side on läinud juba kasutusse muu kehaosa lappimiseks. Ja mõistagi sobib kolmnurkrätik käe lahastamiseks.

Esmaabijuhised

Õhuke taskuformaadis voldik sisaldab kõike, mida pead teadma tegutsemisest traumade ja vigastuste korral. Materjal on kirja pandud hästi arusaadavas ja loetavas vormis ning on soovitatav kõigil läbi lugeda, veel parem: pähe õppida. Sest kui on juba reaalne konfliktiseis ja tekivad vigastatud, ei pruugi brošüüri lappamiseks enam aega olla.

Voldiku viimasel lehel on ka haavatukaart, mis peaks liikuma haavatuga koos vigastuskohast meditsiiniüksusesse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee