Eesti uudised

GALERII JA VIDEO | Paldiski maantee hõberemmelgat kaitsvate aktivistide grupp on kokku kuivanud, kuid räägib kohtuteele minekust (30)

Johanna-Kadri Kuusk, 6. juuni 2017 15:31
Hõberemmelga kaitsmineFoto: Robin Roots
Paldiski maanteel asuva hõberemmelga kaitseks valvet pidavad aktivistid puutusid eile lausa politseiga kokku. Täna hommikul oli laulev seltskond pisikeseks vaikivaks grupiks kokku kuivanud.

Kuigi rahvast on täna vähem, ei näita kohale jäänud aktivistid välja ühtegi allaandmise märki.

Samal teemal

Tallinna elanik ja vabatahtlik abistaja Ott räägib, et valve pidamine käib vahetustega. Ise pole ta veel kordagi puu juures ööbinud, kuid käib paar korda päevas ikkagi kohal. Ta seletab, et kuigi suurem vastuseis on praeguseks maha rahunenud, on pilt aja möödudes aina selgemaks saanud. Rääkides seisab ta rippuvate okste all, mis tuulega ta pead paitavad.

''Oleme kohalikega suhelnud ja oleme tutvunud paljude erinevate looduskaitsjatega. Iga päevaga saab pilt rohkem selgemaks ja me tahame oma teadmisi jagada. Muidu jääb mulje, et mingid hullud tulid ja sidusid end lihtsalt puu külge. Tegelikult on seal mitu erinevat teemat,'' seletas ta.

Oti sõnul on üheks probleemiks see, et kohalike elanikega ei ole piisavalt suheldud ja nende eest ka informatsiooni varjatud.

''Kohalikud elanikud peaksid kõige nördinumad olema. Nad taotlesid paar aastat tagasi parkla laiendamise luba ja neile öeldi ära, aga põhjendust, miks nad luba ei saanud, neile ei öeldud. Tegelikult oli ju teada, et see tee tuleb, aga seda infot lihtsalt ei öeldud, kuna see oleks kogu mängu muutnud. See ei olnud otseselt valetamine, kogu infot ei räägitud lihtsalt ära,'' seletas Ott.

Abiks tulnud Berliinist pärit Jan De Vries loodab, et paremini organiseerides oleks võimalik puu päästa. Vries seletas, et sellest piirkonnast ei oleks kevadel lindude pesitsusajal ühtegi puud tohtinud maha võtta. Lisaks tõi ta välja, et see ole normaalne käitumine, kui Tallinn oli 2 aastat tagasi Euroopa puupealinn ja siis keeratakse selline jama kokku.

Aktivistid kaaluvad kohtusse minekut

Aktivistidega rääkides käis jutust mitu korda läbi kohtusse minek. 

Ott seletas, et kohus oleks viimane lahendus ja sinna minekuks oleks vaja aktivistidel oma mittetulundusühing luua. Ta rääkis, et hetkel on puud kaitsmas lihtsalt erinevad inimesed, kes ühe asja eest seisavad, lisades naerdes, et kui politseinikud eile küsisid, kes nad üldse on, siis ei osanud keegi kindlat vastust anda.

''Otseselt ei taha keegi kohtusse minna. Tahaks probleemi pigem kohtuväliselt lahendada, kuid kui see ei õnnestu siis ei ole meil muud valikut,'' rääkis ta. 

Oti sõnul ei ole selles olukorras keegi tegelikult süüdi ja aktivistide eesmärk ei ole tüli kiskuda vaid planeerimise kitsaskohale tähelepanu osutada.

''Kohalikel inimestel on õigus teada, mis nende koduukse eest toimub,'' ütles ta.

Rahulolematus ei piirdu vaid hõberemmelga kõrval elavate inimestega

Hõberemmelga all oli ka lähedal asuva kortermaja korteriühistu liige Märt, kelle sõnul ei ole ka nemad projekti kohta täpsemat infot saanud. 

''See on hämmastav, eriti olukorras, kus teisel pool teed on ruumi,'' rääkis ta. 

Märdi sõnul on Paldiski maantee tornmajade(Paldiski mnt 149 ja 153) korteriühistud Tallinna linnavalitsusele projekti nägemiseks teabenõude esitanud. Märt ütles, et linnavalitsus pikendas teabenõudele vastamise tähtaega 15 päeva.