Repliik

Urmas Viilma | Eutanaasia ei ole valuvaigisti! (36)

Õhtuleht.ee, 6. juuni 2017, 13:20
Foto: Tiina Kõrtsini
Õhtuleht küsis Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku seisukohta eutanaasia seadustamisest. Vastab EELK peapiiskop Urmas Viilma:

Eutanaasiat ehk inimese elu tahtlikku enneaegset lõpetamist ei pea lubatavaks ükski kümnest Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikust, sealhulgas Eesti Evangeelne Luterlik Kirik. Miks? Sest elu on kingitus, ning püha selle algusest lõpuni. Nõnda ei ole inimesel õigust otsustada ei enese ega ka kellegi teise elu lõpetamise üle. Inimese elu hoidmine alates eostumisest emaihus, kuni viimase loomuliku hingetõmbeni on seotud armastusekäsu täitmisega. Me armastame Jumalat kui elu kinkijat ja inimest kui ligimest, kellele teine inimene ei tohi tekitada mingit kahju. Eesti Vabariigis on igaühe õigus elule kaitstud ka Põhiseadusega (PS § 16), kus on sätestatud, et meelevaldselt ei tohi kelleltki elu võtta.

Samal teemal

Eutanaasia toetajate peamised argumendid lähtuvad nende endi sõnul halastusest ja armastusest kannatava ja parandamatult haige või surija vastu. Küünilisemad eutanaasia toetajad ei häbene rõhutada aga seda, et eutanaasia on ühiskonnale kordades odavam kui inimeste eest hoolitsemine nende eluõhtul. Nõnda ei näe eutanaasia eestkõnelejad lahendust inimese elukvaliteedi parandamises, vaid inimese kõrvaldamises koos kõigi temaga kaasnevate probleemidega. Kannatuste lõpetamise asemel valitakse pigem kannataja lõpetamine. Seda põhjendatakse armastuse ja halastusega.

Kuna eutanaasia ei ole valuvaigisti, on positiivne lahendus tegeleda aktiivselt haigete elukvaliteedi hoidmise ja tõstmisega ning nende valude ja vaevuste leevendamisega. See tähendaks riigi poolt teadlikult toetatud palliatiivse ravi korraldamist ehk keskendumist kannatuste minimeerimisele nii palju kui see on võimalik. Mujal maailmas on selleks rajatud hospiitsid (Eestis nt EELK Tallinna Diakooniahaigla), kus keskendutakse inimesele eluõhtul võimalikult hea elukvaliteedi tagamisele. See on kergenduseks muretsevatele ja hoolivatele sugulastele, kes oma lähedast ise hooldades ei suuda sarnast tuge ja hoolt kunagi pakkuda. Samas on hospiitsides loodud kõik võimalused lähedastega koosolemiseks ja palvetamiseks. Selline valik on kindlasti oluliselt kallim kui eutanaasia, kuid väärtustab inimest ja tema elu, mitte surma.

Oluline on lõpetuseks rõhutada, et kiriku eitav suhtumine eutanaasiasse ei laiene lootusetus seisundis patsiendi elu kunstlikule alalhoidmisele ja ebaloomulikule pikendamisele, eriti vastu inimese tahtmist, näiteks meditsiiniaparatuuri toel. Sellisel hetkel tuleb tagada lähedastele hingehoidlik tugi ja professionaalne nõustamine raskete otsuste langetamiseks. Ka eestpalvel on jõud!

36 KOMMENTAARI

m
mina 31. jaanuar 2019, 20:17
olen küllalt valu näinud ja tundnud et vanana ja pimedana küll seda elu ei taha Urmas Viilmaa võib olla küll minu arvamine on et ta ei tea elust vanana js väetina midagi
m
MuinaJulle 6. juuni 2017, 23:31
Inimest saab takistada vaid hirm ja eluisu oma maist elu lõpetada enne loomulikku surma (vanadus, ajaline õnnetus, mõrv, haigus). Kui see takistus puu...
(loe edasi)
Loe kõiki (36)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee