Eesti uudised

Õhkpüssimaniakk terroriseerib Lõuna-Eestit (30)

Arvo Uustalu, 6. juuni 2017, 11:13
MÄRKLAUD: Pätid purustasid Reola perele kuuluvate autode klaasid. Kuul läbis ka tee ääres asuva maja pakettakna välimise klaasi, kuid tuppa õnneks välja ei jõudnud. Aldo Luud
Džiibiga ringi kihutavad hullunud pätid tulistavad maja- ja autoakendesse. „Päris hirmus. Meie autode ja maja pihta on tulistatud juba kahel korral, kusjuures ka päise päeva ajal. Siin külavahel liiguvad ju ka lapsed,“ on Tartumaal elav mees tulivihane huligaanide peale, kes autoaknast teeäärsete majade ja masinate suunas sihivad.

Lõuna-Eesti rahvas on ühtlasi nii hirmul kui ka püha viha täis. Tartumaal asuvas Reola külas elava Maksimi kodutalu asub justkui lahingutsoonis. Ühe tema perele kuuluva auto esiklaas on täkkeid täis nagu sõelapõhi, ühe auto tagumine külgklaas on kildudeks ning elutare uues pakettaknas on auk, mille ümber laiub ämblikuvõrgu meenutav katkine klaas. Paar maja edasi on õhkpüssist sodiks lastud aga tema naabrimehe tee äärde pargitud mikrobussi kaks klaasi.

Pättidel õnnestus põgeneda

Kambja vallavolikogu liige Marek Palusoo tõdeb, et temani on jõudnud õige mitmed kurtmised hullunud laskmishuviliste kohta. Seda juba paari kuu jooksul ning erinevatest kohtadest.

„Vana-Kuustest, Ülenurmest, Roiult ja Reolast on teada antud, et autoga sõidavad ringi kurjategijad, kes lasevad puruks autode ja traktorite aknaid. Reolas lasti läbi koduakna tuppa, ajal, kui inimesed kodus olid. Järgmisena võib see olla sinu koduaken või auto või mis veel hullem, sinu lähedane, kes pihta saab,“ nendib ta.

Ta tõdeb, et õhkpüssihuligaanid on jõudnud ka Tartumaast kaugemale ning viimasel nädalavahetusel on puruks lastud Põlvamaal muu hulgas ka traktorite ja teetöömasinate klaase.

„Pättide auto välimuse kohta on vihjeid tulnud ka varem, kuid nüüd olevat üks tume Toyota Hilux ka turvakaamerasse jäänud. Loodetavasti sellel palaganil enam pikka pidu ei ole,“ usub ta.

Juhtumisi tunneb Palusoo üsna hästi relvi ning tema arvates on tegu võimsama õhkrelvaga, millega saab lühikese aja jooksul teha mitu lasku.

„Vabamüügil on muljetavaldavaid õhkrelvi, mille kuuli algkiirus on samas mis Makarovi püstolil. Vahe on ainult selles, et ühe kuul kaalub 8 ja teisel 1,6 grammi. Olen käinud mitmes kohas, kus need autost laskjad on laamendanud. Kõik need kohad asuvad maantee ääres, kust saab kiiresti põgenema. Ühel juhul oli tegu küll kodu sissesõiduteega, kuid ka see oli läbisõidetav,“ räägib ta.

Maksimi sõnul on pätid väga nahaalsed ning ühel korral käidi nende maantee kõrval asuva maja suunas tulistamas lausa päevasel ajal.

„Ema nägi veel seda pruuni autot, kui see tee ääres seisis. Üritasime autole veel järgi kihutada, aga pättidel oli ikkagi kaheminutiline edumaa. Arvatavasti on nad pärit siit mitte väga kaugelt, sest nad oskasid nõnda kõrvalteid mööda jalga lasta, et meile silma ei hakanud,“ räägib ta.

Maksimist mõnesaja meetri kaugusel elav Hillar ütleb, et tema mikrobussil lasti kolm nädalat tagasi katki kaks akent.

„Öösel ajas politsei mind üles. Sain aru, et keegi oli juba teada andnud, et tema auto pihta tulistati. Meil on siin mitmes peres väikesed lapsed. See võib tõesti nõnda olla, et õhkpüss pole reeglina surmav, aga juhus on loll. On ka õhkpüssist surma saadud,“ tõdeb ta.

Maksim nendib, et õhkpüss õhkpüssiks, aga sellised pätid on oma tegusid tehes kindlasti purjus või narkouimas. „Nende džiip on ehk isegi ohtlikum relv,“ tõdeb ta. Maksimi arvates on õhkpüssipätte vähemalt kaks – üks on roolis ja teine kõmmutab.

Laskepolügoon kolmes vallas

Tartu politseijaoskonna menetlusteenistuse vanema Anita Peiponeni sõnul laekus möödunud nädalavahetuse jooksul politseile mitmeid teateid sellest, et Tartu-, Põlva- ning Võrumaal on õhkrelva laskudega lõhutud mitme sõiduvahendi ja bussiootepaviljoni klaasid.

„Politseinikud on kontrollinud kõiki sündmuskohti ning fikseeritud on võimaliku õhkrelva lasust saadud kahjustused. Teada on, et õnneks ükski inimene vahejuhtumi tõttu kannatada ei saanud, ent sellegipoolest on tegemist tõsise ja ohtliku süüteoga, mis õõnestab kogukonna turvatunnet. Ei ole vahet, kas tegu on tulirelva, õhkrelva või stardipüstoliga, politsei suhtub sellistesse väljakutsetesse äärmise tõsidusega,“ kinnitab ta.

Peiponeni sõnul selgitavad politseiuurijad praegu aktiivselt nende juhtumite üksikasju ning teevad kõik endast oleneva, et huligaansuste toimepanija välja selgitada.

„Oluline on seejuures, et kõik inimesed saavad politseid nende juhtumite üksikasjade selgitamisel aidata. Seetõttu palun kõigil, kes nägid nädalavahetusel neis piirkondades kahtlast liikumist või oskavad anda muud abistavat infot, sellest teatada anda,“ räägib ta.

Juhtumite uurimiseks alustas politsei menetlust, seni kedagi teos kahtlustatavana kinni peetud ei ole.

30 KOMMENTAARI

p
progressivist 7. juuni 2017, 02:39
Päris relvast tuld terroristide pihta. Pärast politseis öelda, et ma nägin lihtsalt, et relvast sihiti ja ega mina ei teadnud, et see õhkrelv on ning avasin vastutule. Parim terrorist on surnud terrorist. Terroristid ahju.
M
/ 6. juuni 2017, 22:59
Mitu peret on kannatajad? Pange rahad kokku ja ostke kogukonnale rajakaamera (ca 300€ vist). Pange see ülesse nutikasse kohta ja päeval, mil kurjategi...
(loe edasi)
Loe kõiki (30)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee