Juhtkiri

Juhtkiri | Iga laps ametiautoga kooli? (40)

Õhtuleht.ee, 5. juuni 2017, 19:00
Foto: Robin Roots
Mailis Repsile kui lapsevanemale ei saa pahaks panna, kui ta kasutab oma laste vedamiseks tööandja sõidukit. Sest ministeerium helde ja lahke tööandjana on andnud ministri käsutusse sõiduauto asemel väikebussi, et ministri suur perekond sinna ära mahuks. Haridusministeerium sedastab, et sel moel toetavad nad ministri tõhusat ajakasutust. Soovolinik Liisa Pakosta kiidab ministeeriumi, sest vastavalt seadusele peabki tööandja tegema vajalikke kohandusi, et anda lapsevanematele päriselus võrdsed võimalused tööd teha. Kuid siia ongi koer maetud. Sest nagu Joosep Tootski ütles – see kõik on ilus teooria, mis praktikas realiseerub kardetavasti vaid sellist masti riigiametnike puhul, kel on lisaks ametiautole ka isikliku sohvri kasutamise õigus.

Poliitikuna peaks Reps aga mõtlema, millise signaali ta ühiskonnale sellega annab. Sest esiteks on ministri erakond Tallinnas sisse viinud tasuta ühistranspordi, mida ministri lastel nüüd kasutada ei kõlba ning teiseks on palju räägitud ka vati sees kasvavast põlvkonnast, kes ise sammugi ei astu ja keda igale poole autoga ukse ette viiakse.

Samas on riigiauto oma tarbeks kasutamise traditsioon Eestis pikk, olgu selleks siis aastaid oma naise ja laste sõidutamiseks eraldi autot koos autojuhiga kasutanud kantsler või oma vanemad ametiautoga spaasse vedada lasknud politseijuht.

Maksuameti eksjuht kiitles, et tema võib ametiautoga spordiklubisse sõita, kuna tema auto pealt on erisoodustusmaks tasutud. Kui nii maksuameti juhi, Repsi kui ka teiste riigiametnike 256 euro suuruse erisoodustusmaksu tasub lõppkokkuvõttes maksumaksja, siis on tegu piisavalt suure tööandjapoolse soodustusega. Haridusministeeriumi ja kõigi teiste riigiasutuste puhul peab aga küsima, kas auto isiklikuks otstarbeks kasutamine ja kohanduste tegemine, millele viitab soovolinik, kehtib kõigi töötajate või ainult mõne üksiku tippametniku suhtes. Vastus sellele küsimusele ütleb, kas tegu on banaanivabariigiga või mitte.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee