Krimi

Kolm noort inimest surma viinud Jaan Piim astus kohtu ette (19)

Liis Vaksmann, 5. juuni 2017 18:54
Koonga tankla juures kolme hukkunuga avarii põhjustanud Jaan Piim kohtusFoto: Tiina Kõrtsini
Täna astus Jõhvi kohtumajas kohtu ette möödunud aasta juulis kolme hukkunuga avarii põhjustamises süüdistatav Jaan Piim. "Ma ei suuda enam sellel teel sõitagi, kus mu õde tema autos surma sai," ütleb kohtus ühe hukkunu vend.

Prokurör Olga Dorogan juhataski istungi sisse viitega, et juhtum on üks näide sellest, kuidas liiklushuligaani bravuuritsemine toob raskeid tagajärgi. Hukkus kolm noort inimest.

Samal teemal

Jaan Piim sõitis möödunud aasta 30. juulil kella 21 paiku suure hooga Koogu küla ristmikult peateele, kus põrkas kokku liinibussiga. Rängas õnnetuses hukkusid kohe tema sõiduautos kaassõitjatena tagaistmel istunud 21aastane Renart ja 20aastane Tatjana. Järgmisel päeval suri haiglas saadud vigastustesse juhi kõrval istunud Marion. Jaan jäi ainsana ellu.

Varem karistatud

"Jaan Piima süüdistatakse selles, et ta sooritas oma sõiduautoga parempöörde peateele, - sealjuures rikkudes liiklusseadust - liiga suurel kiirusel. Pööret tehes kaotas ta valitsuse mootorsõiduki üle ning põrkas kokku vastutuleva reisibussiga, mille tagajärjel hukkus kolm noort inimest," loeb prokurör ette süüdistuse. Ta viitab viiele liiklusseaduse paragrahvile, mille vastu Piim tol saatuslikul õhtul eksis. Nende sisse mahub nii juhi mittearvestamine teiste liiklejatega kui see, et juht ei pööranud ristmikule sõites tähelepanu sellele, et manöövrit sooritades ei satuks too vastassuunavööndisse. Samuti see, et juht ei kohandanud oma sõiduki kiirust olukorrale vastavaks. Prokurör viitab ka sündmuskoha vaatlusprotokollile, millest selgub, et õnnetushetkel oli teekate vihmamärk ja libe ning sündmuskohal polnud näha pidurdusjälgi.

Prokurör Dorogan märgib, et Jaan Piim ja tema kaitsja Allan Valk on seisukohal, et Piima saab süüdistada üksnes ettevaatamatuses ja tõrjub selle arvamuse. Tema hinnangul näitavad tõendid, et õnnetus leidis aset just noormehe tahtlikest tegevustest. "Varem on teda karistatud väär- ja kriminaalkorras. Vahetult enne ränka õnnetust liiklusnõuete rikkumise eest,“ juhib Dorogan tähelepanu ja lubab tuua kohtusse tunnistaja, kes on valmis kirjeldama Jaan Piima sõidustiili 30. juuli päeval Tallinnas, mis oli teisi liiklejaid häiriv. Tunnistaja oli sunnitud helistama Häirekeskusele. "See kõne on salvestatud," ütleb prokurör.

Tsiviilnõue – 50 000 eurot

Õnnetuses hukkunud Marioni vend on esitanud  tsiviilhagis nõude 50 000 eurole mittevaralise kahju hüvitamiseks.

Jaan Piima kaitsja, Allan Valk võttis seepeale sõna ja tõdes, et vaidlusteemaks on, kas Jaan Piima tegu on õigesti kvalifitseeritud või mitte. "Meie hinnangut  soovime tõendada materjalide hulgas olevate videosalvestistega ja kohtuistungile kutsutud eksperdi abiga," ütleb advokaat. "Mis puutub tsiviilhagisse, siis olen kaitseaktis selgelt väljendanud, et vaidlen tsiviilhagi vastu põhjusel, et selles puuduvad  erandlikud asjaolud," põhjendas kaitsja. Seepeale uurib ka kohtunik Deniss Minzatov Marioni vennalt, kas too jääb hagi juurde ja selgitab ka ise. "Erandlikud asjaolud on kohtupraktikas näiteks see, kui kannatanu nägi surma pealt, või on juhtunuga põhjustatud terviserike, tekkinud posttraumaatilise stressi häire või muu psüühiline häire. Lihtsalt surma põhjustamine kui selline, ei ole piisav mittevaralise nõude esitamiseks."

Marioni vend viitab oma ütlustes, et oli õega väga lähedane: "Marioni tuttavad leidsid minu telefoninumbri ja helistasid mulle kella kolme paiku öösel. Ütlesid, et toimunud on avarii ja Marion on haiglas. Ma olin paarikümne minutiga haiglas kohal. Sain teda, et õde opereerivad kolm arsti ja millised vigastused tal on. Arst oma ütlustega ei tahtnud mulle muidugi haiget teha ja ütles, et teevad kõik mis võimalik, kuid ma tunnen natuke meditsiini. Kui arstid rääkisid millised on tema vigastused, siis sain aru, et on minek."

Hommikul tuligi juba teade, et Marion on siitilmast lahkunud.

"Pärast seda istusin esimesed neli päeva nelja seina vahel oma toas, ei söönud midagi. Nägin oma vanemaid, kui valus neil on. Emal oli väga raskes seisus, ta kaotas paari nädalaga 15 kilo. See oli väga suur löök meie perekonnale," räägib noormees väriseval häälel. "Esimesed paar kuud ei saanud ma juhtunust tehtud pilte vaadatagi. Siis võtsime ühel päeval koos naisega jõu kokku,  istusime maha ning vaatasime. See oli väga valus."

Vend tunnistab ka, et seda teed ei taha ta enam sõita. "Emotsionaalselt oleks valus. Olen sealt varem küll mööda sõitnud kuna mul on tihti komandeeringud Rakvere poole, kuid nüüd ma ei sõida läbi Aserist vaid Kiviõlist." 

Hukkunute emad: Jaan helistas ja valetas

Eile andsid kohtus ütlusi ka Tatjana ja Renarti emad. Pärast õnnetust oli Jaan neile helistanud. "Ütles, et andke mulle andeks. Mina olen kõiges süüdi," meenutas Tatjana ema. "Ma palusin tal rääkida, kuidas see kõik juhtus. Ta ütles, et sõitis kiiresti peateele, kuid oli libe ja auto keeras ringi ning mootor suri välja. Kui ta bussi nägi, siis ta ei suutnud autot käivitada, et kohapealt ära sõita," meenutab ema, kuid ei usu Jaani juttu pärast seda, kui on näinud kohtus näidatud Olerexi ja bussis olnud valvekaamera salvestatud videot. "Videolt oli ju näha, et auto ei surnud välja. Ta sõitis ilma peatumata teele ja põrkas seal bussiga kokku."

Jaan Piim ise tunnistas end mööndustega süüdi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee