Foto: Kalev Lilleorg
Toimetas Gerly Mägi 5. juuni 2017 17:21
Täna pidas Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo kinni kolm meest, keda kahtlustatakse soodustuskelmuses kogusummas üle 3,9 miljoni euro, ning veel ühte meest kahtlustatakse sellele kaasaaitamises. Kahtlustatavate seas on Keila Hooldushaigla tegevjuht Anders Tsahkna.

Riigiprokurör Eve Oleski sõnul esitas SA PJV Hooldusravi juhatuse liige Anders Tsahkna kahtlustuse kohaselt sotsiaalministeeriumile taotluse tema ettevõttele kuuluva Keila haigla hoonete osaliseks rekonstrueerimiseks. Tsahkna teadis samal ajal, et taotluses esitatud andmed ei vasta tegelikkusele ja taotluse koostamise eesmärgiks oli pettuse teel toetust saada. Samuti kahtlustatakse Tsahknat rahandusministeeriumile teadvalt ebaõigete andmetega toetuse väljamaksetaotluste esitamises.

"Skeemi eesmärgiks oli saada haigla rekonstrueerimiseks raha nii, et nõutud omafinantseeringut ise ei tasuta. Selleks paisutati ehitusmaksumus tegelikkusest kunstlikult mitme miljoni euro võrra kõrgemaks. Kahtlustuse kohaselt on veel kaks meest võimaldanud enda kontrolli all olevate ettevõtete kaudu luua näiliste tehingute ahela abil ja fiktiivsete arvete alusel ebaõige ettekujutuse omafinantseeringu kulude katmisest," selgitas riigiprokurör

Kokku maksis rahandusministeerium toetust Anders Tsahkna esitatud väljamaksetaotluse alusel ligi 3,9 miljonit eurot.

Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo juhi Janek Maasiku sõnul on antud juhtum järjekordne näide ulatuslikust petuskeemist, mis uurijatele silma jäi. "Soodustuskelmuste avastamine on meie prioriteet. Tegemist on valdkonnaga, kus jagatakse suuri eurorahasid ja taotlejad peavad toetustele ligi pääsema võrdsetel tingimustel," ütles Maasik ning lisas, et toetused peavad teenima ühiskonna mitte üksikisiku huve.

Büroojuhi sõnul viisid uurijad täna hommikul läbi nelja kinni peetud mehe elu- ja töökohtades läbiotsimised ning kuulati üle mitmeid tunnistajad. 

19.07.2010 esitas SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla sotsiaalministeeriumile toetuse taotluse Keila haigla rekonstrueerimiseks Euroopa Regionaalarengu Fondist ning sotsiaalminister rahuldas taotluse.

2011. aastal omandas SA PJV Hooldusravi SA-lt Põhja Eesti Regionaalhaigla Keila korpuse ja esitas 2015. aastal muudetud toetuse taotluse projektile „SA Keila Haigla hoone osaline rekonstrueerimine“.

Anders Tsahknat ja veel kahte meest kahtlustatakse soodustuskelmuses ehk karistusseadustiku § 210 järgi kuriteo toimepanemises. Kohtus süüdimõistmise korral on võimalik selle eest karistada rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistusega.

Kahtlustuse on saanud ka juriidiline isik SA PJV Hooldusravi. Ühte meest kahtlustatakse soodustuskelmusele kaasaaitamises. Kriminaalmenetlust juhib riigiprokuratuur ja viib läbi keskkriminaalpolitsei.