KIIRE REAGEERIMINE: Briti politseinikud lasid laupäeva õhtul kolm terroristi maha kaheksa minutit pärast väljakutse saamist. Eelnevalt olid nad jõudnud tappa seitse ja vigastada ligi 50 inimest. Pildil on näha kahe terroristi surnukehad.Foto: AFP / Scanpix
Aadu Hiietamm 6. juuni 2017 04:00
Inglismaal on toimunud viimase kahe ja poole kuu jooksul kolm terrorirünnakut, milles hukkus 34 ja sai vigastada sadu inimesi. Lisaks on politsei suutnud peaminister Theresa May sõnul viimastel kuudel nurjata vähemalt viis terrorirünnakut. Toimuv sunnib küsima, miks ründavad terroristid ikka ja jälle Inglismaad.

Suurbritannia peaministri Theresa May sõnul ei ühenda kolme toimunud terrorirünnakut ühine võrgustik, vaid ühine ideoloogia, milleks on sõjakas islamism.

Inglismaal ja laiemalt kogu Suurbritannias tekitavad probleeme nii-öelda kodukootud (homegrown) islamistid. Tegemist on kodanikega, kes radikaliseeruvad Briti avatud ühiskonnas, sest nad ei tunne end osana enamikust. 

Suurbritannias elab ligi kolm miljonit moslemit 

Suurbritannias elab praegu 65 miljonit inimest. Neist ligi kolm miljonit on moslemid, kellest paljud kurdavad eluraskuste üle. Nad võitlevad diskrimineerimisega, ei leia tööd ega pääse ligi paremale haridusele. Igal kolmandal moslemil puudub üldse väljaõpe. Samuti on moslemid üldjuhul mittemoslemitest vaesemad, vahendab BBC. Kõige selle tulemuseks on võõrandumine, pettumus ja viha, mida tunnevad eelkõige nooremad moslemid, kes on sündinud Suurbritannias. Nad peavad usuvendi Lähis-Ida riikides lähedasemaks oma Briti naabritest.

Niisugused inimesed on kerge saak äärmusrühmitusele Islamiriik või terrorivõrgustikule al Qaeda. Piisab vaid mõnest terrorivideost internetis, et neid äärmuslaste poolele võita. Just seetõttu ütles Suurbritannia peaminister Theresa May pärast viimast terrorirünnakut Londonis, et tuleb sõlmida rahvusvaheline kokkulepe küberruumi reguleerimiseks. Alles siis on võimalik peatada terroristide propaganda levik internetis. 

Ühendkuningriigis tegutseb 3000 ohtlikku moslemit 

Ekspertide hinnangul jälgivad Briti salateenistused praegu vähemalt 3000 radikaalse moslemi iga sammu, vahendab The Independent. Paraku on viimaste terrorirünnakute taga moslemid, kes olid küll politseile teda, kuid neid ei hinnatud piisavalt ohtlikeks.

Viimase kahe ja poole aasta jooksul on umbes 850 Briti moslemit suundunud Süüriasse või Iraaki, et toetada seal terroriorganisatsioone või lausa võidelda nende ridades. Nende seas on nii mehi, naisi kui ka lapsi. Pooled on tänaseks Suurbritanniasse tagasi pöördunud ning vähemalt osa neist kujutab endast potentsiaalset ohtu.

Briti moslemiäärmuslased pööravad oma viha kodumaa vastu paljuski ka sellepärast, et Suurbritannia võitleb aktiivselt Lähis-Idas koos USA ja teiste terrorismivastase koalitsiooni liikmetega Islamiriigi vastu. Näiteks pommitavad Suurbritannia lennukid Islamiriigi positsioone ning aeg-ajalt hukkub pommitamise tagajärjel ka rahulikke elanikke. Islamiriik kasutab rahulike elanike surma oma propaganda huvides ning nimetab õhurünnakuid ristikäiguks kõigi moslemite vastu.

Eksperdid viitavad ka poliitikute tegematajätmistele. Nii on nad liiga kaua ignoreerinud tõsiasja, et Suurbritannias eksisteerib juba aastaid moslemite paralleelühiskond, kus ei kehti kristlaste seadused.

Olgu lisatud, et laupäeva õhtul Londonis korraldatud terrorirünnaku eest võttis taas vastutuse äärmusrühmitus Islamiriik. 

Briti peaminister Theresa May ütles eile, et terrorioht riigis püsib ning uus rünnak on väga tõenäoline. 

Christine suri kihlatu käte vahel 

Kolm terroristi tapsid laupäeva õhtul Londonis seitse inimest. Üks ohvritest on 30aastane Christine Archibald, kes suri oma kihlatu Tyler Fergusoni käte vahel.

Christine Archibald Foto: Reuters / Scanpix

Kanadast pärit paar elas viimased kaheksa kuud Hollandis Haagis, kus Tyler Ferguson oli saanud tööd. Eelmisel nädalal viibis ta äriasjus Londonis ning nädalavahetusel sõitis Christine Archibald talle järele, et tutvuda Suurbritannia pealinna vaatamisväärsustega. Tegemist oli Christine’i esimese reisiga Londonisse.

Laupäeva õhtul jalutas paar London Bridge’il, kui kolm terroristi sõitsid valge kaubikuga jalakäijate sekka. Christine sai sõidukilt löögi, mis osutus surmavaks.

Teekanali CBC News teatel suri Christine Archibald oma kihlatu Tyler Fergusoni käte vahel. Mees üritas teda elustada, kuid tagajärjetult, ning pidi nägema, kuidas tema armsam sureb.

"Nad olid teineteise järele hullud ja neil olid suured plaanid tulevikuks. Nad pidid juba varsti Kanadasse tagasi kolima ja seal abielluma," ütles Tyler Fergusoni vend Mark.

Eilse seisuga viibis Londoni haiglates 36 terrorirünnakus vigastada saanud inimest. Neist 21 seisund oli arstide sõnul kriitiline.