Foto: Robin Roots
Toimetas Marge Sillaots 5. juuni 2017 15:38
Harju Maakohtu tänase määrusega anti kohtu alla Edgar Savisaar (67), kuna täna kohtule edastatud ekspertiisiaktist nähtub, et Savisaare kaitsjalt kohtule esitatud taotluse rahuldamiseks puudub alus.

Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi ekspertkomisjoni hinnangul on Savisaar vaatamata oma tervislikule seisundile võimeline osalema kohtuistungil ning süüdimõistmise korral ka karistust kandma.

Ekspertide hinnangul peab Edgar Savisaarele olema kohtuistungil viibimise ajaks tagatud kohene arstiabi, sh arsti kaasamine kohtuistungile, samuti peab tema ülekuulamine kohtuistungil toimuma lühikeste ajaperioodidena.

Savisaare kaitsja, vandeadvokaat Oliver Nääs esitas taotluse kriminaalasja lõpetamiseks 21. märtsil toimunud eelistungil. Kaitsja esitas ühtlasi kohtule Savisaare terviseandmed ja nelja arsti antud hinnangud. Kohus leidis, et kuigi spetsialistid on esitanud seisukohti, et kohtumenetlusega võivad kaasneda Savisaare tervisele suured riskid, on osa hinnangutest tõenäolised. Kohtule aga ei piisa menetluse lõpetamise otsustamiseks pelgalt oletusest, et kohtumenetlus võib parandamatult haigestunud süüdistatava jaoks kaasa tuua kõrgeid terviseriske. On ilmne, et kohtumenetluse käigus võib süüdistatava tervislik seisund muutuda, kuna see on stressirohke ja väsitav. See ei tähenda aga automaatselt, et süüdistatav ei ole võimeline kohtumenetluses osalema.

Seega määras kohus 11. aprillil komisjonilise ekspertiisi. Kohus nõustus kaitsja taotletud kolmest ekspertidele esitatavast küsimusest kahega. Kaitsja soovis küsida lisaks ka seda, kuidas võib pikaajalises kohtumenetluses osalemine, sealhulgas enda aktiivne kaitsmine kohtuistungitel mõjutada Savisaare terviseseisundit. Kohus ei pidanud nimetatud küsimust asjakohaseks, kuivõrd see eeldab ekspertidelt oletuslikku vastust.

Kohus jättis tänase määrusega rahuldamata Edgar Savisaare kaitsja teisegi taotluse – lõpetada kriminaalmenetlus seoses mõistliku menetlusaja möödumisega. Kohus viitas selles osas kriminaalmenetluse seadustikus kasutatud sõnastusele, mis võimaldab vastaval alusel kriminaalmenetluse lõpetada üksnes kohtuistungil kohtuliku arutamise ajal, aga mitte eelistungil.

Riigiprokuratuur on esitanud Edgar Savisaarele süüdistuse korduvas suures ulatuses altkäemaksuga nõustumises ja vastuvõtmises, suures ulatuses toime pandud rahapesus, suures ulatuses ja korduvalt toime pandud omastamises ning suures ulatuses erakonnale keelatud annetuse vastuvõtmises. Samas kriminaalasjas on süüdistus esitatud ka Alexander Kofkinile, Vello Kunmanile, Villu Reiljanile, Hillar Tederile, Kalev Kallole, Aivar Tuulbergile, Priit Kutserile ja MTÜ-le Eesti Keskerakond. Teised süüdistatavad anti kohtu alla aprillis.

Kohtuistung algab Harju Maakohtus 12. juunil.

Samal teemal

Kommentaarid  (59)

ätt. 6. juuni 2017 06:30
Teie sõimajad,mõnitajad ja ennem kohut süüdimõistjad ärge imestage kui Teie endiga või lastega,lastelastega tehakse samuti.Inimene teeb kõik ainult endale mõnitab,sõimab vannub valet ja siis imestab kui lapselapsed sünnivad puudega.
Eestis on vihkamist külvatud algusaastatest alates ja edukalt.Samas tänapäeval sünnib iga viies laps puudega.
Võtke lugege piiblit,mitte kui jumalasõna vaid tarkade inimeste kirjutist ja siis visake esimene kivi !
pensionär Maali 5. juuni 2017 23:54
Issand, kui hea uudis! Lõpuks ometi hakatakse selle keskerakondlasest suli, varga ja korruptandi üle kohut mõistma ja pannakse ta elu lõpuni trellide taha!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS