Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Denes Kattago 5. juuni 2017 13:10
Nädalavahetusel Sloveenia pealinnas Ljubljanas kogunenud Euroopa Liberaalide ja Demokraatide Partei (ALDE) nõukogu mõistis ühemõtteliselt hukka ALDEsse kuuluva europarlamendi saadiku Yana Toomi külaskäigud Süüriasse ja kohtumised president Bashar al-Assadiga.

ALDE nõukogul osalenud Hanno Pevkuri sõnul tõusis teema lisaks nõukogule ka päev varem toimunud ALDE juhatuses.

ALDE partei asepresident Markus Löning Saksamaalt ütles, et oluline sellised sõbralikud külaskäigud Assadi juurde hukka mõista.

"Need käigud Süüriasse vajavad meilt selget reageeringut. Külaskäik Assadi juurde koos Venemaa duumasaadikutega on täiesti vastuvõetamatu ja vajab selget hukkamõistu,“ sõnas ALDE fraktsiooni aseesimees Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees, Rootsi parlamendisaadik Kerstin Lundgren.

Nii Pevkur kui tema kaaslane ALDE-s Löning nimetasid Süüria presidenti sõjakurjategijaks.

Toom käis Süürias esmakordselt suvel

Euroopa Parlamendi likmed külastasid lnädalavahetusel Süüria Araabia Vabariiki. Delegatsiooni koosseisu kuulusid Javier Couso Permuy, Tatjana Ždanoka ja Yana Toom.

Esimesel päeval kohtusid eurosaadikud Süüria Rahvusnõukogu (parlamendi) esimehe Hadiya Abbase ning käisid pagulaskeskuses ja haiglas, kus ravitakse jäsemeid kaotanud inimesi ja valmistatakse neile proteese.

"Nii Süüria riigijuhid kui ka inimesed tänaval püüdsid meile selgitada lihtsat mõtet: sanktsioonid teevad tohutut kahju Süüria tavainimestele," rääkis Yana Toom toona. "Haigla peaarst hoidis emotsioone suurivaevu tagasi, rääkides, kuidas tehnoloogia ja seadmed, mida nad on sunnitud kasutama, ei luba teha kõike, milleks nüüdisaegne meditsiin võimeline on. Pagulaskeskuses nägime inimesi, kelle majad jäävad sealt vaid seitsme kilomeetri kaugusele ‒ Islamiriigi kontrolli all olevale alale. Kui sanktsioonide eesmärk on režiimi sõjalise võimsuse piiramine, siis pole selge, kuidas on sellega seotud käteta ja jalgadeta Süüria kodanikud ja toit peavarjuta jäänud inimeste jaoks."

 

Teisel päeval toimus pooleteise tunni pikkune kohtumine Süüria presidendi Bashar al-Assadiga, kes rõhutas, et Süüria võitleb praegu ülemaailmse terrorismiga ja selle võitluse edust sõltub nii ümberkaudsete riikide kui ka Euroopa julgeolek.

EL-i sanktsioonide põhjustest rääkides tunnistas Assad, et teda nimetatakse diktaatoriks. "Aga kuidas niisugusel juhul seletada asjaolu, et süürlased võitlevad juba viis aastat ja kolm kuud? Ühe inimese heaks seda ei tehtaks ‒ ma ei ole Superman. Me võitleme oma riigi eest," teatas ta.

Assadi sõnul on eurooplastel aeg mõista, et Süüria on Euroopa tagala, kuid ei saa kunagi Ameerika Ühendriikide tagalaks.