Maailm

PEALTNÄGIJA: tuli üks mees punases ja lõi pussiga teisele mehele rindu. Ikka ja uuesti. Kolm korda! (6)

Tõnis Erilaid, 5. juuni 2017 04:00
ABI HAAVATULE: London Bridge’ile ja selle ümbruskonda kihutas haavatuid abistama 80 kiirabi-autot. Esimesed olid kohal kiiremini kui politsei – kuue minutiga.Foto: AFP / Scanpix
Inglismaad tabas kolmas terrorirünnak alates märtsist: seitse hukkunut, 48 vigastatut 

Soojal laupäevaõhtul kell 22.08 lendas valge pakiauto nagu maa alt London Bridge’i kõnniteele. "Ma arvan, et see sõitis vähemalt 80 kilomeetrit tunnis," kinnitab hullunud masina eest minema hüpanud naine. "Ma nägin, kuidas mitu inimest, vähemalt viis minu ümber, jäi rataste alla. Pakiauto tormas üle silla, peatus ja sellest hüppas välja kolm meest, kes jooksid inimesi pussitades edasi Borough Marketile." 

Samal teemal

Sillale jäi kümneid inimesi vigastatult valudes vaevlema. "Nad hüppasid Borough Marketi alguses ühe baari ees autost välja ja hakkasid kohe inimesi peksma ja pussitama," räägib ajakirjanikele kõike pealt näinud Eric.

"Nad püüdsid mitmesse baari sisse tormata, kuid seal hakati vastu – nende pihta lendasid toolid ja õlleklaasid. Seepeale keerasid nad otsa ringi ja läksid jõe poole tagasi. Ikka inimesi pussitades. Üks naine jäi neile otsa vaatama ja üks terroristidest püüdis tal kõri läbi lõigata. Naine vankus baari. Ma ei tea, mis temast sai." Natalie ja Ben tulid rünnaku alguses metroost ja kohkusid, kui nägid paanikas inimesi endale vastu jooksmas. "Siis tuli keegi punases riides mees. Tal oli käes tohutu puss. Meie silme all lõi ta selle ühele mehele rindu. Ikka ja uuesti. Kolm korda," ütles Ben. "Nägin, et üks julge mees tahtis vahele astuda. Pussitaja vaatas talle otsa ja, väga rahulikult, nagu teeks seda iga päev, lõi tedagi pussiga ja jalutas rahulikult edasi." 

"Allahi eest!" 

Meestel olid seljas istetehtud kuulivestid ja ühel ümber midagi pommivööd meenutavat. Hiljem ütles politsei, et see pommivöö polnud tegelikult plahvatamiseks mõeldud. Lihtsalt võltsing. Üks pealtnägijaist kinnitab, et enne pussitamist karjusid terroristid "Allahi eest!"

Steven istus sõpradega St. Christopher Inni baaris vaid mõni meeter pussitajaist eemal. Musta värvi takso sõitis mööda ja juht karjus: "Terrorirünnak! Jookske kähku minema!" "Ma tõusin püsti, et ringi vaadata, kuulsin püstolipauke, inimesed hakkasid kõik karjuma ning meid juhatati baari keldrikorrusele. Varsti tuli politsei ja käskis kähku minema minna. "Ma ei ole kunagi elus nii hirmul olnud," tunnistab Steven.

"Ma nägin, kuidas üks neist pussitas noort naist rindu ja mõtlesin, et selle mehe ajan ma alla," rääkis ühele Londoni raadiojaamale taksojuht Chris. "Ütlesin autos istunud mehele, et pööran ümber ja sõidan sellele elajale otsa. Kuid pussitaja jõudis enne minema joosta."

Chrisi sõnu noore naise pussitamisest kinnitab Gerard: "Nägin, kuidas teda löödi pussiga kümme, võib-olla isegi viisteist korda. Mees karjus: "See on sulle Allahi eest!"." 

Kolm terroristi lasti maha 

Esimesed politseinikud olid kohal peaaegu kohe, kuid neil olid relvastuseks ainult kumminuiad ja nad ei suutnud pussitajate tõkestamiseks midagi teha. Nad jõudsid ühes baaris inimesed põrandale käsutada, et nood ei jääks ette amokki jooksvatele terroristidele.

Politseinike raskelt relvastatud kolleegid jõudsid kuritööpaika mõne minutiga, eriüksus toodi London Bridge’ile kopteriga, ja kaheksa minutit pärast esimest abikõnet olid nende pihta tulistatud 50 kuuli tapnud kõik kolm ründajat, ütles Londoni politseiülem. Mail on Sunday kinnitusel sai politsei sekkumise ajal ka üks kõrvaline inimene kas tõsiselt haavata või surma, kui sattus tulevahetuse keskele.

Nende käe läbi hukkus seitse ja viidi haiglaravile 48 inimest. Vigastatute hulgas on neli politseinikku. Üks neist on Londoni transpordipolitsei ametnik, kes sattus sündmuste keskele tööst vabal päeval ja püüdis kannatanutele abi anda. Kuid talle tormati kallale ja pussitati näkku ning jalga. Tema vigastused on rasked, kuid mitte eluohtlikud.

Esimestel andmetel on vigastatute seas vähemalt kaks austraallast ja neli Prantsusmaa kodanikku. Uusmeremaalast Oliveri pussitasid terroristid koos tema prantslannast kallimaga. Mõlemad viidi otse operatsioonisaali, lõikus kestis Oliveri õe sõnul neli tundi. "Õnneks läksid noahoobid elutähtsatest organitest mööda!" kinnitab õde, kelle sõnul on Oliveri vanemad haiglas tema kõrval.

See oli kolmas terrorirünnak Inglismaal. Märtsis sõitis üksik terrorist inimestele otsa ja püüdis pärast seda, puss käes, Westminster Bridge’il parlamendihoonesse tungida. Viis inimest sai toona surma. Paar nädalat tagasi hukkus Manchesteri kontserdisaalis enesetaputerroristi korraldatud rünnakus 22 inimest.

Pühapäeval olid uurimistoimingute alates suletud London Bridge ja lühemat aega ka lähedalasuv Southwark Bridge, nagu ka mitu tänavat lähikonnas. Rongid ei peatunud London Bridge’i jaamas ega sealses metroopeatuses. Ka Borough’ peatusest kihutasid metroorongid peatumata läbi. Kümned inimesed, kes ei pääsenud piiratud aladelt koju, tunglesid hommikul ainsas avatud kohvikus London Bridge’i juures ja jutustasid üksteisele omi lugusid. 39aastane naine, ikka veel õhtuses peokleidis, kinnitas, et kõik on hästi, ta on elus, kuid üle kõige vajaks nüüd dušši ja puhtaid teksasid kleidi asemele. "Aga ma ei pääse oma hotelli ilmselt ka täna veel," oli ta kurb.

Richard aga rääkis loo, kuidas ta läks tagasi restorani, kus istus eelmisel õhtul, et minema tormates maksmata jäänud arve tasuda ja jootrahagi anda. "Me peame olema tänulikud sealsetele töötajatele, kes oleksid võinud ju ainult iseenda eest hoolitseda, aga aitasid hoopis külastajad varju." Samas on londonlased vihased Uberi peale, kes käskis oma autojuhtidel tõsta tariif pärast terrorirünnakut lakke ja inimesed pidid koju pääsemise eest kõrget hinda maksma. Facebooki riputatud arvetelt on näha, et tavaolukorras seitse naela maksva sõidu eest tuli tasuda 27, isegi 40 naela. Uber kaitses end väites, et lisatariif võeti maha kohe, kui saadi aimu terrorirünnaku tõsidusest. Sõitjate meelest aga alles kaks tundi hiljem. 

Politsei vahistas eile 12 inimest Ida-Londonis Barkingi linnajaos King’s Roadil pärast seda, kui seal otsiti läbi terrorirünnaku korraldanud kolmiku ühe liikme eluase.

BBC kinnitusel oli see terrorist abielus ja kahe lapse isa. Ta oli elanud sellel aadressil kolme aasta ringis.

Pealtnägijate kinnitusel kuuldi korteris plahvatusi, mis kärgatasid politsei kontrolli all. Samas rääkis naabrinaine Veronica, et ta kuulis vaid tulistamist. "Siis tõi politsei välja kolm inimest, kes pandi kiirabiautosse," ütleb ta. Kohal olnud ajakirjanike sõnul on sellest hoonest vahistatute hulgas neli naist ja politsei ütles neile, et läbiotsimised jätkuvad selles linnajaos veel mitmes paigas. Üks Barkingi elanik rääkis ajakirjanikele, et oli paar päeva tagasi tellinud kolimiseks veoauto. Üks mees, keda ta kahtlustab laupäevaõhtuses terrorirünnakus osalemises, tuli temaga rääkima ja päris igasuguseid asju – et palju sellise auto tellimine maksab ja kas neid on ka automaatkäigukastiga. "Ma tundsin seda meest üsna pealiskaudselt. Ta oli niipalju kui tean, alati sõbralik ja sõnaosav, aga seekord kuidagi pinges ja imelik. Sellepärast kahtlustangi teda."

Peaminister Theresa May tegi avalduse rahvale oma ametikorteri ees Downing Streetil. "Meil on aeg öelda: nüüd on küll! Nüüd aitab! Siiani oleme liialt leebelt suhtunud ekstremistidesse ja tuleb võtta kasutusele hoopis karmimad võtted selle väljajuurimiseks. Igasugune terrorism sünnitab uusi rünnakuid."

May sõnul on politsei suutnud viimastel kuudel ära hoida vähemalt viis terrorirünnakut. Peaminister nimetas kõige olulisemad ettevõtmised, millega tuleb viivitamatult tegelda. Kõigepealt tuleb saada jagu ideoloogiast, mis tõlgitseb vääralt koraani ja tagada Briti väärtuste ülevõim. Teiseks tuleks rahvusvahelises koostöös sulgeda internetis need piirkonnad, mida kasutavad terroristid oma propaganda levitamiseks. Ja lõpuks: muutunud julgeolekuolukord nõuab ka uusi mooduseid, kuidas korravalvurid peavad tegutsema. Ühtlasi tuleks karmistada ekstremistidele määratavaid karistusi.

Theresa May ütles, et kuigi kõik suuremad parteid katkestasid pühapäevaks valimiskampaania, pole kavas edasi lükata algava nädala neljapäeval toimuvaid erakorralisi presidendivalimisi. 

(Kirjutamisel on kasutatud BBC ja Sky Newsi internetikülgedel ning ajalehtedes Telegraph ja Guardian avaldatud sõnumeid). 

EKRE tahab piirikontrolli taastamist

Konservatiivne Rahvaerakond nõuab valitsuselt, et Euroopat tabanud immigratsiooniinvasiooni olukorras tuleb taastada piirikontroll kõigil Eesti piiridel, kaasa arvatud Euroopa Liidu sisepiiridel. Kaks viimast terrorirünnakut Inglismaal tõestavad, et ka kõige võimsamad luureorganid ei taga kodanike turvalisust, küll aga vähendavad nende kodanikevabadusi, lisas EKRE. 

Eestlanna Londonis: olime valmis kiiresti majast lahkuma 

Londonis elav eestlanna Annika oli terrorirünnakute ajal kodus, naine kirjeldas Postimehele, kuidas ta pakkis öösel kokku dokumendid ja pudelivett ning oli valmis vajadusel kodust lahkuma. "Elan London Bridge’ist kümne minuti jalutuskäigu kaugusel. Veetsime elukaaslasega tavalist kodust laupäevaõhtut. Mingil hetkel tahtis elukaaslane rõduust sulgeda, sest helikopter lendas ja käis pisut närvidele – tõenäoliselt filmivad midagi," kirjeldas Annika sündmusi. Uudise terrori kohta leidis ta Facebookist ja samal hetkel helises ka telefon elukaaslasel, kelle isa tahtis kontrollida, kas nendega on kõik korras. "Pärast seda sai muidugi telekakanalit vahetatud ja olukorda jälgitud kella neljani hommikul kohaliku aja järgi. Me olime igaks juhuks valmis ka juhuks, kui peaksime mis tahes põhjusel kiiresti majast lahkuma, pakkisime dokumendid ja pudelivett. Muidugi oli väga väike tõenäosus selleks, aga parem karta kui kahetseda."

Londonis elava eestlanna Janeli Normeti sõnul on meeleolu pärast terrorirünnakut morn ja vihane. Rünnak toimus Janeli töökohast 15–20minutilise metroosõidu kaugusel, kuid tema sõbrad töötasid pubis, mis asub rünnakukoha kõrval.

Janeli sõbranna kirjelduse järgi kuulis ta kõigepealt alarmi ning silmas siis turvamehe nägu. Seejärel asus ta inimesi rahulikult pubi tagumisse ossa evakueerima, et neid akendest eemal hoida. Turvamees nägi vigastatud inimesi, nende seas naist, kellel kaelast verd voolas. Alguses polnud kellelgi Borough Marketi pussitamisest vähimatki aimu ning inimesi hakati pubist välja juhatatama. Kui aga sai selgeks, mis tegelikult on juhtunud, jooksid paljud neist õige pea pubisse tagasi. Pubi uksed pandi lukku ning kõik suunati ülemisele korrusele, kus aga tekkis paanika. Inimesed nutsid, ka töötajad olid ärevil, kuid püüdsid külastajaid rahustada. Igaks juhuks korjati kokku kõik klaasid ja pudelid, et ei tekiks rohkem kaost ja vigastusi, kui peaks minema jooksmiseks. Kui politsei lõpuks pubist väljuda lubas, läksid inimesed ükshaaval trepist alla õue. Kuna London Bridge’i metroojaam oli kinni, jooksid inimesed eemale Bank Stationi poole. Kirjelduse järgi olid pubi töötajad pärast evakueerimist sedavõrd šokis, et nutsid ja oksendasid vaheldumisi. (Postimees)

Samal teemal

07.05.2017
EKSPERDID: terrorismioht püsib Euroopas veel aastakümneid
06.05.2017
Miks ründavad terroristid ikka ja jälle just Inglismaal?
05.05.2017
KANGELANE: rumeenlasest pagar virutas London Bridge'i terroristile kastiga pähe
05.05.2017
Londonis terrorirünnaku korraldanute isikud on politseile teada