Eesti uudised

"Kui poeg verisena tuppa tuli, ei osanud isegi nutta, vaid tardusin." (2)

Geidi Raud, 5. juuni 2017 04:00
PAIGATUD AKEN: Et toas külm poleks, lappis majaperemees akna puiduga.Foto: Teet Malsroos
Magava mehe läbi peksnud röövlid üritasid pärast ta vanemate majja tungida.

"Venno riided olid üleni verised ja tema peast tilkus verd. Pätid olid ta une pealt voodis läbi peksnud, siis korraks välja läinud ning tagasi tuppa tulnud. Siis veel üks pätt oli teiselt pärinud, et ei tea, kas ta elab veel," räägib eakas naine, kuidas röövlid keset ööd tema 55aastase poja majja tungisid.

Kunda linnast nelja kilomeetri kaugusel asub Kaliküla, kus on elanikke vaid mõnikümmend. Nende seas ka ligi 60 aastat abielus olnud Taina (84) ja Oll (79), kes kolisid sinna 1965. aastal. Nende armsa majakese trepiesist kaunistavad kollased ja punased tulbid. Ka naabrinaine Helle ütleb, et vanapaari maja tunneb ära just aias kasvavate kaunite tulpide järgi. Olen jõudnud reede pärastlõunal vaevalt nende uksele koputada, kui juba naabrimees Sass mulle vastu tuleb ja mind lahkelt tuppa juhatab. Tagasihoidlikus kööginurgas istuvad laua taga majaperemees, Sass ja veel kaks külaelanikku, kes tähistavad 1. juunil 79aastaseks saanud majaperemehe Olli sünnipäeva. Taina askeldab köögis.

"Kas toas on keegi?"

Ülemöödunud teisipäeval kella 2 ajal hiilisid aga ümber Olli ja Taina kodu pätid, kes olid esmalt nende kolm maja edasi elava ainukese poja Venno (55) une pealt jõhkralt läbi peksnud ning ta siis voodisse vereloiku oigama jätnud. Kapuutsid silmini tõmmatud ja rusikad veel Venno peksmisest tulitamas, virutasid kaks noormeest Taina ja Olli magamistoa topeltklaasiga akna sisse ning mühatasid: "Kas toas on kedagi?"

Oll tegi ehmunult silmad lahti ja hüüdis unise häälega: "Kes seal on?"

Seepeale tuli noorukitel hirm nahka ja nad jooksid minema. Taina kargas voodist püsti ja pani tule põlema, et telefon otsida ja abi kutsuda. Jahe öötuul puhus magamistoa aknast tuppa ja kardin lendles kui õudusfilmis. Taina oli hirmust kange, seda enam, et abikaasa Oll on halvatud – temast kurjategijatele enam vastast poleks. "Suu ja kõrvad mul ikka töötavad," naljatleb sünnipäevalauas istuv Oll.

PAIGATUD AKEN: Et toas külm poleks, lappis majaperemees akna puiduga.Foto: Teet Malsroos

"Sel ajal, kui kiirabi ja politsei siin toimetasid, astus tuppa meie poeg – üleni verine. Ma ei osanud sel hetkel nutta ka, lihtsalt tardusin," räägib Taina.

Tema silmad lähevad juhtunut meenutades vesiseks ja nendest peegeldub vastu hirm ja õud, mida ta sel ööl tundma pidi. "Venno riided olid üleni punased ja tema peast tilkus verd. Aga mõistus oli tal selge ja ta suutis rääkida, mis juhtus. Pätid olid ta une pealt voodis läbi peksnud, siis korraks välja läinud ning tagasi tuppa tulnud. Siis veel üks pätt oli teiselt pärinud, et ei tea, kas ta elab veel."

Praegu on Venno raskes seisundis Rakvere haiglas, tal on peahaavad ja küünarluu on puruks. "Venno oli peksmisest natuke aega toibunud ja siis suutis ta kuidagi siia kõndida, sest nägi, et meie maja ees vilkurid helgivad – ju ta mõtles, et siin on ka midagi juhtunud," arutleb Taina.

"Tema padjad ja tekid olid kõik verised, oh issand küll," ei suuda ta edasi rääkidagi.

"Ma pole poega pärast haiglasse viimist näinudki. Täna mu endine minia ja tema mees sõidavad siia ja viivad mind kohale."

"Oleks nad juba varem kinni võetud"

Taina näitab magamistuba, mille aken on puitplaadiga paigatud, et külm sisse ei poeks. Seinas on vaibad ja ruumil hoiab silma peal uhke portree kaptenivormis majaperemehest – oli Oll ju nooruseas kõva merekaru. Vanapaari peretuttav ja sama küla elanik Sass teab rääkida, et peksjad ja röövlid olid Kunda mehed. Sassi sõnul on nad pärit probleemsest perekonnast, elavad lagunenud kortermajas üsna kesistes tingimustes. "Kuriteguderegister pidi neil pikk olema – nad on varemgi mitmes majas sees käinud. Oleks nad juba varem kinni võetud, poleks seda jama Vennoga olnudki." Samad pätid käisid 22. mail vargil ka Sassi juures. "Ilmselt need samad mehed, sest sama käekiri oli: aknad olid sisse löödud," ütleb Sass.

Muu hulgas viisid nad mehe elamisest kaasa fotoalbumi, külmkapist kompressi tegemiseks mõeldud viina. Albumist on Sassil väga kahju ja ta tahaks seda tagasi saada – seal on vanad suguvõsa fotod.

Politsei teatel rööviti Vennolt rahakott koos dokumentidega, sülearvuti ja mobiiltelefon. Tema maja kõrvalhoonest varastati jalgratas. "Kahtlustatavatena peeti kinni 27aastane ja kaks 25aastast meest," kinnitab politsei. T

aina loodab, et kurjategijad saavad õiglase karistuse ning et tema ega ülejäänud külarahvas ei peaks enam kunagi midagi nii õudset kogema.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee