Tõnis Erilaid (Tiina Kõrtsini)

4. juunil 1919 saatis ülemjuhataja Johan Laidoner 2. ja 3. diviisi ja soomusrongide ülemale ning Läti polgu komandörile käsu: "Andke teada Landeswehri osadele, kui nemad tahavad sõdida enamlastega, siis pööraku ida poole. Põhja pool liini Koiva jõgi kuni Segevoldini ja Uus-Svanenburgini enamlasi ei ole. Sellepärast nõuan, et mingisugused Landeswehri osad põhja poole nimetatud liini ei saaks lastud. Iseäralist tähelepanu juhin Ramotski raudteesõlme ja Ramotski-Svanenburgi raudtee peale." Ramotski on praegu Ieriki lõuna pool Ce-sist (Võnnut). Raudteed seal enam ei ole. Võeti üles 2009. aastal.

3. diviisi staabiülem alampolkovnik Reek teatas ülemjuhataja käsul Landeswehr’i ülemale kindral von der Goltzile: "Kui kella 12.00 ajal 5. juunil Balti Landeswehri põhjapool (kindral Laidoneri) tähendatud liini saab nähtud, saab nendega kui vaenlase väeosadega ümber käidud."

Vastust ei tulnud. Ce-sisest saadeti nüüd kaks soomusrongi Ramotski suunas. Kui luurajad saadeti Amata jõe silda kontrollima, avati nende pihta tuli kella 19 paiku. Need olid esimesed lasud landesveeri sõjas.

Sakslased vallutasid järgmisel päeval Võnnu. Lääneliitlaste esindajad kutsusid vaenupooled läbirääkimistele. Nõuti eestlaste lahkumist Põhja-Lätist. Seda liitlaste käsku meie rahvavägi ei täitnud. 23. juunil võeti Võnnu tagasi.

Jaga artiklit

2 kommentaari

H
huvitav  /   21:08, 7. juuni 2017
Pole küll ajaloohuviline aga kindral von der Goltz sattus Lätti inglaste abil Läti punaste kütipolkudega sõdimiseks. Ja niipalju kui mina tean, siis said sakslased inglastelt käsu taanduda. Lihtsalt üks ülemleitnant (??) kas ei allunud käsule või ei jõudnud õigeaegselt oma väeosa linnast välja viia.
Niipalju kui mina seda teemat lugenud olen, siis landesveeri sõda ja kohaliku tähtsusega lahing Võnnus on rohkem rahva vaimu ja isamaalisuse tõstmiseks, kui mingi reaalne sõda iseseisvumise saavutamisel.
J
ja  /   09:21, 5. juuni 2017
Hetkeni, kui eestlaste saksaviha asendus venevihaga, oli jäänud 20 aastat...

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis