KOOLI: Haridusministeeriumi Mercedes-Benz mikrobussiga viiakse kooli ka ministri lapsiFoto: Robin Roots
Marvel Riik 4. juuni 2017 15:01
Keskerakondlasest haridus- ja teadusminister Mailis Reps kasutab ministeeriumi ainsat mikrobussi, et lapsi kooli viia. Ministeeriumi sõnul toetatakse ministrit transpordiga, et viimane saaks oma aega paremini ära kasutada.

Tallinna Nõmme ja vanalinna linnaosade vahel pendeldab hommikuti haridusministeeriumi uus, märtsis hangitud Mercedes-Benz mikrobuss. Kuigi haridus- ja teadusministeerium ei asu vanalinnas, tehakse kõrvalekalle sõidu eesmärgist, milleks on ministeeriumi Tallinna esindus Tõnismäel (kesklinnas), et minister Mailis Reps saaks oma lapsed Nõmmelt kooli viidud.

Repsil on kuus last, kellest esimene sündis 2004, viimane selle aasta mai alguses. Kuigi Mailis Reps on otsustanud, et uus ilmakodanik lubab tal ministritööd jätkata, kasutab minister enda aja paremaks planeerimiseks ministeeriumi autojuhti ja autot Mercedes-Benz V 250 d.

Auto võtab ministri lapsed peale

„Ministeerium toetab transpordis ministrit tööülesannete täitmisel ning aja tõhusaks kasutamiseks – selleks pole eraldi ametlikke reegleid sätestatud,“ selgitab haridus- ja teadusministeeriumi üldosakonna juhataja Jaan Laidmets ministri sõite. „Näiteks võib hommikuti olla nii ajaliselt kui ka logistiliselt mõistlik, et auto, mis ministrile järgi läheb, võtaks peale ka ministri lapsi, sest ministri laste kool on vanalinnas ning enamikel tööpäevadel algavad ministri kohtumised [kell] 8.15 Stenbocki majas või on ta kaheksa ajal juba Tõnismäel kontoris.“

Laidmetsa sõnul ei ole mikrobuss, mis muretseti tänavu märtsis 51 382,23 euro eest, ministrile eraldi välja vaadatud. Haridusministeerium asub nii Tartus kui Tallinnas, mistõttu on ministeeriumil alati olnud mikrobuss. „Eelmise mikrobussi liising lõppes eelmise aasta lõpus ning nüüd on meil liisingus uus mikrobuss. Seda kasutatakse nii ministeeriumi inimeste transpordiks kui ka praegu ministri transpordiks,“ märkis Laidmets. Õhtuleht proovis haridusminister Mailis Repsilt saada kommentaari ametiauto kasutamise kohta, kuid jäi kättesaamatuks.

Haridusministeeriumist lisati, et ministril on ka endal mikrobuss, millega sõidetakse töövälisel ajal. „Ministril on isiklik uus ja väga sarnase väljanägemisega mikrobuss [2016. aasta Volkswagen Caravelle], mis võib segadust tekitada. Sellega sõidab ta koos lastega nädalavahetustel ja valdavalt töövälistel aegadel“.

Mis puutub ametiautoga erasõitude tegemisse, siis rahandusministeeriumi teatel kehtib valitsussektoris sama põhimõte, mis erasektoris. Tööandja sõiduauto kasutamine sõitudeks, mis ei ole tööalased, tuleb maksta erisoodustusmaksu. Erisoodustuse ülempiiriks on 256 eurot kuus.