Eesti uudised

Lahingus langenud metsavennad maetakse ümber

Siim Randla, 3. juuni 2017 04:00

48 KOMMENTAARI

u
Undsere Best MadiS Haug/ 5. juuni 2017 10:56
...oma süü,et ei andnud elu Saksa poolel võideldes. NKVD - oli noil aastail võitlusvõimelisem ja mis seal parata nad ei sobinud Nõukogude ühiskonda. Ümbermatmistega tehakse viga. Parem lasku põrmul puhata seal kuhu maetud.
h
Hea nõu./ 4. juuni 2017 21:43
Lugege Elmar Ilbi raamatut"Veri mu kätel" Mina olin neil aastatel väike laps,aga mäletan praegu veel,kuidas me iga päev sünges hirmus elasime.Võiks tõesti juba kõik need tegelased rahule jätta.Nii need,kes olid siinpool ja ka need ,kes olid sealpool.Mis on olnud,seda olematuks teha ei saa.Ka need kivist mälestusmärgid mitte.Ainult külvavad rahutust ja vaenu.Ei oleks ka venelased Eestisse tulnud,kui sakslased ei oleks sõda lahti päästnud.Ja kõik need toimunud õudused oleksid olemata olnud. Oleks,oleks...Ja minu ema meest ei oleks metsavennad maha lasknud ja sugulasi ei oleks metsavendade pärast Venemaale küüditatud.Jätke surnud rahule.
k
Kus/ 4. juuni 2017 22:36
sa elanud oled?Venemaa on oma eksistentsi algusest(n.liit!)proovinud teisi riike endale kahmata ja Hitleri tungimine venemaale oli lihtsalt ennetav löök paari nädalapärast algama pidava venemaa invasiooni ennetamiseks.Venemaa oleks siia tulnud igal juhul ja siia ka jäänud.Kõik oli neil juba ammu enam-vähem läbi mõeldud,kuid sõda lõi lihtsalt kaardipaki sassi ja lükkas nende taastulekut edasi.Metsavendluse üle ei saa imestada ükski normaalse mõistusega inimene!Eesti oli rahumeelne ja normaalsel järjel(enamik elas hästi)olevate inimestega riik,kus venelased hakkasid omi seadusi juurutama,tapma,küüditama,kogu majandamise aluseid peapeale pöörama ja kohalike vaevaga teenitut riigistama.Loogiline,et sellise asjaga ei saanud nõustuda kui põlvkondade kaupa on ränka tööd tehtud ja vara kogutud ja siis tulevad mingid võõrad,meist arengutasemelt maas olevad tegelased ja võtavad kõik vägisi ära.Kui laiemalt mõelda,siis oleks tulnud iga hinna eest relvaga vastu hakata-olgu tõepoolest parem surm siin kui siberis!
m
METSAVEND/ 4. juuni 2017 11:46
Alustuseks tuletan jätkuvalt meelde ,et kes olid küüditavate nimekirjade koostajad ja vastan samas ,et need olid samasugused inimesed kes nüüd kas pooldavad kindlalt reffe vöi ise on tegusad partei liikmed . Saage ometi aru et see venelasest komandör vöi kes iganes ei olnud see peategelane vaid häülbelise mötlemisega kas luuserist vöi muidu väärastunud mötlemisega kohalik söltumata rahvusest .Mis puutub väärastunud metsalistest NKVD tegelastesse siis aeg on rääkida Löuna Eestis tegutsenud Eeri vöi Erich Vuksist ja ja tema tegudest . Omal on önnestunud kunagi ENSV ajal inimesega kes oli sunnitud ennast varjama kes rääkis pöhjalikult kuidas antud persoon tegutses ja saan kindlalt väita et hoopis need NKVD ttegelased olid need kes tegelikult vägistasid tapsid selleks ,et hävitada metsavendade mainet . Tean siiani täpselt kus asus konkreetselt selle mehe punker omal ajal ja kuidas mees elas ja samas käis meie pool saunas .Tegemist oli haritud ja laia silmaringiga inimesega kes oli juba siis veendunud ,et ENSV ei jää igavesti pidama ja pöhiline tugi ENSV hävingus on USA hoopis aga mitte näiteks Lagle Parek .
m
Metsavennale/ 4. juuni 2017 18:36
Sinule oleks ka 7 grammi tina vaja juba nime pärast.
s
Sass/ 4. juuni 2017 21:32
k
Külamees/ 3. juuni 2017 23:08
Minul üks tuttav tõmbas automaadist kaks metsavenda maha nagu kärbsed.
a
Arvo/ 4. juuni 2017 07:46
m
Metsavend/ 4. juuni 2017 10:00
Vasja, pigem ikka tõmbasid ikka metsavennad sinu t*blast tuttava rihmadeks.
a
Aadu Šit a Rataš/ 3. juuni 2017 16:28
KES TEAB-PALJU NAD T!BLASID KAASA VÕTSID?
v
Veiko/ 3. juuni 2017 16:51
Hõreda rabalahing
Toimus Harjumaal Juuru vallas Hõreda (Põrsaku) rabas 20. mail 1945. Tegemist oli suurema metsavendade salgaga, millesse teiste hulgas kuulusid ka Hõreda külast pärit vennad Ervin Rinaldo ( 1917) ja Evald Rinaldo (1919), kes lahingus langesid.
OBB operatiivteade nr 121 20. veebruarist 1945(7):
„Bandiitgrupi likvideerimise käigus ööl vastu 20. maid 1945 Juuru valla raskelt läbitavas Põrsaku soos avati operatiivgrupi lähenemisel punkrile sealt äge vintpüssituli. Kahetunnise lahingu käigus tapeti 2 bandiiti ja 1 haavatud bandiit vangistati. Operatiivgrupi kätte langes 4 vintpüssi, ja 4 käsigranaati. Meie poolt sai surma NKVD BB 260. laskurpolgu seersant Subbotin ja haavata sama üksuse võitleja Anissimov. Operatsioon jätkub.“
Kahjuks täpsemad andmed selle lahingu kohta puuduvad, pole näiteks teada, kes haavatuna julgeoleku kätte langes. Igal juhul arreteeriti samal päeval veel vendade isa Juhan Rinaldo (1881) ja kolmanda venna Rudolfi naine Emilie (1919). Juhan Rinaldole mõisteti 10+5 aastat, ta suri Magadani laagris 01.11.468. Emilie Rinaldol õnnestus laagrist elusana tagasi pöörduda(9). Neljast vennast vanim Heinrich (1907) arreteeriti juba 1944. a, sai 15+5 aastat ja suri Magadanis 28.9.47(10). Rudolf Rinaldo (1915) arreteeriti algul 1945, siis uuesti 1946. aastal, sai 10+5 aastat(11), tema hilisema saatuse kohta andmeid ei ole.
i
Igavene au kangelastele,/ 3. juuni 2017 16:06
aga reeturid põlevad põrgus ja nii jääb igavesti.
e
eestlased on/ 3. juuni 2017 16:03
si..t rahvas, muudkui kaebavad üksteise peale ja siis hõõruvad käsi heast meelest kui teisel kehvasti läheb. Suuremad küüditamised saidki alguse omadest eestlastest kes rõõmuga teisi üles andsid, praegugi mõnede lapsed veel istuvad riigikogus nagu poleks midagi juhtunud. NKVD toimikuid pole juletud ju avalikustada muidu oleks rahva omakohut oodata. Järelikult tuleb endal hakata vaikselt otsast kerima, küll siis suuremad rikkurid sügelema hakkavad ning hirmust putket teevad.

v
Veiko/ 3. juuni 2017 15:09
Jap, see Hirmus Antsu nime taha peituja võiks natuke ise ajalooga tutvuda. Kopeeritud lõik militaar.net foorumist:
Hirmus Ants, õige nimega Ants Kaljurand, sündis 20. oktoobril 1917. aastal Tallinnasl. Ants oli pärit vaesest perekonnast ja üles kasvanud ilma isata. Antsu ema oli saarlane ja üles kasvas ta Saaremaal. Eesti aja lõpul töötas sulasena Pärnumaa Soontaga valla taludes.
Ants oli eestiaegne Kaitseliidu liige. 1941.a Suvesõjas võttis ta metsavennana osa Pärnumaa ja Läänemaa vabastamisest venelastest ja astus seejärel Omakaitsesse. 1942. aastast alates sõdis venelaste vastu rindel. 1944. aasta sügisel langes ta Saaremaal venelaste kätte vangi ja toodi Tallinna sõjavangilaagrisse. Siin kohtus ta rahvuslikult meelestatud kaasvangi Ülo Kaaliga. Koos otsustati põgeneda ja võitlust jätkata. Detsembris 1944 põgenemine õnnestus. Antsust sai metsavend.
Hirmus Ants koondas enda ümber tugeva metsavendade salga, keda ümbruskonna kommunistid ja venelased kartsid rohkem kui tuumapommi, nagu ütles üks kohalik partorg. 1946. aastal liitus Antsu juhitud salk RVL-iga.
Antsu vägitegudest räägitakse Pärnu- ja Läänemaal tänaseni legende. Ta vabastas oma kaaslasi vanglast, käis vene ohvitseri mundris Pärnu restoranis lõunat söömas, heiskas rahvuspühadel sini-must-valgeid lippe ja kõrvaldas mitmeid aktiivseid kommuniste.
Hirmus Ants reedeti jaanipäeval 1949. Venelased arreteerisid ta viina sisse segatud mürgi abil. Pärast piinamisi julgeolekus lasid venelased Antsu ja kas tema kaaslast: Arved Pildi ja Juhan Metsääre, sõjaväetribunali otsusega 13. märtsil 1951 Tallinnas maha
v
Veiko/ 3. juuni 2017 15:57
Nn. aktiivsete kommunistide tegemistest võid ise juba edasi lugeda samast foorumist. Aktiivne kommunist oli reeglina eesti rahvusest pealekaebaja ja ülesandja kelle eestvõtmisel pidid paljud inimesed oma elud , kodud või vabaduse kaotama. Või hakkab juba ununema, kuidas omal ajal kolhoosid loodi?
v
Veiko/ 3. juuni 2017 16:05
Lisaks eelnevale, vägivald sünnitab vägivalda. Ei valinud eestlased teise ilmasõja lõpul omale sellist elu nagu venelased väevõimuga siia tõid ja paika panid. Küüditamine, arreteerimised, vara natsionaliseerimine kolhoosidesse sunniviisiline astumine koos vara andmisega kolhoosile jne. Mida oli loota punavõimu eest metsa pagenud meestelt, kes enamjaolt mitu aastat juba relv peos sõdima olid pidanud. Paljude omaksed olid tapetud või laagritesse saadetud, kodud hävitatud. Metsast väljudes ootas neid ainult surm kohapeal või vangilaagris. Iga aastaga muutus võitlus aina lootusetumaks, aga nad ei loobunud iialgi. Oli metslasi ka metsavendade seas, aga need likvideeriti juba nende endi kaaslaste poolt.
s
Soohh... et nii?/ 3. juuni 2017 16:15
Kui tunned end Issandast hüljatuna, siis võib vabalt vabatahtlikult end paljaks varastada mittelubavaid talumehi maha kõmmutada ja alaealisi pioneerijuhte vägistada?
Nii või?
O
@Veiko/ 3. juuni 2017 18:04
Oli metslasi ka metsavendade seas.Ikka oli.Aga kõik see oleks olnud olemata,kui punasovetid siia oma haisvaid kombitsaid poleks ajanud.
p
Pioneerijuhte/ 3. juuni 2017 20:32
ei tulnud vägistada,vaid need tuli lihtsalt nööriotsa riputada!Neid võis tollel ajal käsitleda kui vaenlase propagandiste ja oma rahva teadvuse mürgitajaid ning normaalne oleks ju sellised teise ilma saata,mille ma tagantjärele heaks kiidan!
u
Usaldusväärne allikas tõesti see milnet/ 4. juuni 2017 00:14
Seal mingid uusnatsid ja vanad peast põdurad heietavad oma muinasjutte ja vehivad peegli ees käega taeva poole.
Usu jah neid.
j
4. juuni 2017 10:04
Ja sina mongolite karatute järeltulija levitad siis kristallõiget putinlikku ajalugu eestlaste seas, mis?
m
Mongolitest ja tatarlastest/ 4. juuni 2017 12:25
Juhin tähelepanu, et nii Liivi- kui ka Põhjasõja ajal koosnesid eel- ja karistussalgad põhiliselt tatarlastest ja mongolitest, kes siinmail hoolega kõiki naisi viljastasid.
Seega ei soovita eriti päritolu kohta sõna võtta, sest geneetilise koodi uurimisel leiad ka sina suure osa asiaadigeene.
Mõlemad sõjad kokku kestsid üle 50. aasta muide- aega oli siinseid viljastada seega tervelt kaks inimpõlve.
r
Rahu/ 3. juuni 2017 15:05
nende põrmudele.Ja kommud ei tohiks üldse kommentaarides sõna võtta.
s
selgeltnägija/ 3. juuni 2017 14:59
Kas ülesandja mõrtsukas on veel elavate killas, küll ka sellisel juhul põrgu siretab tal ees.
j
3. juuni 2017 14:43
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
a
Au ja kuulsus Eesti eest võidelnuile/ 3. juuni 2017 14:57
Minu isa võitles vaenlasega 8 aastat enne kui hukkus ebavõrdses lahingus NKVD väeosaga Virumaal 1950 aastal Kohalike elanike abiga püstitasime hukkumispaigas mälestusmärgi juba 1994 aastal. Avamisel olid tulnud veel elus relvavennad koos peredega nii Eestist kui välismaalt.
t
täpsustaja/ 3. juuni 2017 15:11
Maailmas on palju asju, millest sa vene okupant midagi ei jaga.
M
@jah/ 3. juuni 2017 18:08
Ma juba eelmises kommentaaris nentisin,et kui ei oleks sovetid siia tunginud,oleks palju vägivalda olemata jäänud.
Kui ei oleks maailma tekkinud punast vähkkasvajat nimega NSVL,oleks väga-väga palju vägivalda toimumata jäänud.Kas oleks II Maailmasõdagi olnud?
k
Kõik,/ 3. juuni 2017 14:15
kes võitlesid nõukogude võimu vastu-on austuse ära teeninud!Kui ma oleks tol ajal elanud ja valget laeva oodanud ning jõudnud veendumusele,et seda ei saabu niipea,oleksin iga hinna eest püüdnud läände pääseda.Ja kui ka see ei oleks õnnestunud,siis oleksin lihtsalt tapnud nõukogude pooldajaid,kuni ise kuuli ette oleks jäänud!Olen ka sellega nõus,et metsavendade hulka sattus üksikuid selliseid,kelle kohta võiks tõepoolest öelda-bandiit,kuid rõhuv enamik olid siiski korralikud inimesed,kes pidid ennast varjama tänu ühele vastikimatest režiimidest maailmas.Ja lõppude lõpuks on vaenlase tapmine alati kiiduväärt ja seda nõukogud ju olid!
a
Ah et siis/ 3. juuni 2017 12:49
nii - kui olid punaste poolel, siis olid kangelaslik partisan! Aga kui teisel poolel, siis labane bandiit? Näha, et kommenteerijad on äsja emme tissi otsast tulnud ega tea elust suurt midagi, ammugi veel metsavendlusest.
b
Brunn/ 3. juuni 2017 12:41
Reeglina metsavennad ei rünnanud sest oodati valget laeva. Haaranguid aga korraldasid punatimukad. Vahest juhtus et mingi kolhoosi esimees tina sai või keegi liialt lõugu liigutas.
t
täpsustaja/ 3. juuni 2017 15:14
Vahi ise venkude lollusi
s
3. juuni 2017 12:23
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
m
Mädanikule/ 3. juuni 2017 15:54
Aga sa oled kits, sa oledki see kommunistide kits, et mehed metsa jooksid.

m
3. juuni 2017 11:55
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
t
Tohoh?/ 3. juuni 2017 18:09
Ega sa kommunistidega segi ei aja?
k
kolla/ 3. juuni 2017 10:42
Venemaal muidugi olid õilsad partibandiidid aga huvitav millest nemad toitusid?Tulid öösel külla ja surusid peremehele kone kõrile ja viisid viimase lehma minema.Hommikul tulid politseinikud ja lasid kogu pere maha kui partisanide mahitajaid.
m
miks/ 3. juuni 2017 10:24
nad ei võiks seal edasi puhata kus hetkel on?
k
kuule arvo/ 3. juuni 2017 16:43
t
to kuule Arvo/ 4. juuni 2017 09:52
a
Arvo/ 3. juuni 2017 09:58
Täiesti nõus kahe eeloleva kommenteerijaga.
m
3. juuni 2017 09:28
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
t
täpsustaja/ 3. juuni 2017 15:13
terroristid on donbassi ja krimmi venelased
p
Putinlane/ 3. juuni 2017 12:40
2016.a. saatsime Eestisse 1290 parimat Venemaa poega ja tütart. Eesti heaks pole millestki kahju.
t
Tramvai/ 3. juuni 2017 14:21
Kus nad on?Ootan neid Männikul juba aasta otsa koos Juhaniga,et kahjule kasum külge pookida.
j
jajah/ 3. juuni 2017 15:12
kemmerguid küürima ja tänavaid luuatama. Nii peabki.
m
Muix/ 3. juuni 2017 10:33
Miks nad bandiidid olid, kui neile nõukogude võim vastuvõtmatu oli? Või oli milleski muus asi ?
S
+/ 3. juuni 2017 14:11
Sm. kes siin end hirmus antsuks nimetab unustas ühe pisiasja lisada, nimelt põhjused, miks metsas oldi. Selleks olid vene ja saksa okupandid, nende, Eesti rahva vastu suunatud agressioon.
h
hästi tegid/ 3. juuni 2017 15:14
puhastasid õhku kommudest
h
Hirmus Antsu nimi tuli asjasolust,et mehel oli hirmsalt jõudu./ 3. juuni 2017 15:17
Ants oli Eesti sõjaväe rekordi omanik granaadi heitmises. Tartus Kuru tänavas elas tema relvavend Aadi. Mehed olid juba Saaremaa lapsepõlvest sõbrad. Väga huvitavad mälestused olid Aadil. Ta oli kuldsete kätega töömees Tartu Jõesadamas.Ka Ants oli olnud tubli töömees.Ants oli jäänud Pärnumaale pruudi tõttu.
l
Lugege,sovetid./ 3. juuni 2017 18:12
Oli tegemist väärt töömeestega,mitte punaste kaltsakatega,kes võõrast vara omale ihkasid.
s
Sinusugused/ 3. juuni 2017 16:19
v.rdjad reetsid kodumaa kangelasi.