Maailm

Tšetšeenia homosid piinatakse "telefonikõnega Putinile" (29)

Allan Espenberg, 3. juuni 2017 04:00
TŠETŠEENIA GEIDE KAITSEKS: Meeleavaldus Venemaa saatkonna juures Roomas.Foto: SIPA / Scanpix
Venemaa vintskleb juba aprillist alates skandaalis, mis sai alguse Tšetšeeniast ja kujunes üsna kiiresti rahvusvaheliseks. Nimelt väitis Vene ajakirjandus, et Tšetšeenias kiusatakse homosid taga, neid ahistatakse, röövitakse, piinatakse ja tapetakse.

Tšetšeenia homode kurva saatuse tõi avalikkuse ette 1. aprillil ajaleht Novaja Gazeta. Mõni aeg hiljem teatati, et Tšetšeenias eksisteerivad koguni salavanglad homode jaoks.

Samal teemal

Novaja Gazeta kirjutas, et vahistatud on üle saja geimehe ja vähemalt kolm on tapetud, kusjuures ajalehel pidavat nende tapmiste kohta olema ümberlükkamatuid tõendeid. Ajaleht kirjutas, et Tšetšeenia juhid andsid korralduse teistsuguste inimeste väljajuurimiseks ühiskonnast, kuid asi läks mõnes mõttes üle piiri, sest homosid hakati ka tapma. 

Kuidas homosid Tšetšeenias koheldakse 

Kõige põhjalikuma ülevaate homode kannatustest Tšetšeenias tegi inimõigusorganisatsioon Human Rights Watch (HRW), mis avaldas sellekohase 42-leheküljelise raporti 26. mail. Sellest selgub, et Novaja Gazetal oli Tšetseenias toime pandud repressioonide kohalt põhimõtteliselt õigus, sest tõepoolest olevat homosid alandatud, pekstud, piinatud ja näljutatud ning mõni olevat ka surnud. HRW on ka kindel, et homovastast kampaaniat tehti võimude korraldusel, mistõttu oli oluline osa raportist pühendatud Ramzan Kadõrovi eluloole, tema tegevusele ja suhetele Kremliga.

HRW teatel olevat mitu arreteeritud tšetšeeni jutustanud parlamendi esimehe Magomed Daudovi osalemisest homode piinamises ja mõnitamises. "Daudov jälgis isiklikult, kuidas politseinikud peksavad ja alandavad oletatavaid homosid, lisades solvavaid märkusi," teatas HRW, kelle arvates algatas homode tagakiusamise Daudov. 

Tšetšeenia võimud: meil ei ole homosid 

Kadõrovi järel tähtsuselt teine mees Tšetšeenias Daudov kommenteeris HRW süüdistust väga teravalt, nimetades seda odavaks laimuks. "Ma tahan, et need tõeväänajad teaksid, et ma ei tõsta kätt kaitsetute inimeste vastu isegi siis, kui ma neid põlgan," teatas Daudov. Tšetšeenia parlamendi esindaja Delimhan Džamaldinov aga teatas, et ta sülitab selle peale, mida Euroopa äraostetud kaabakatest ajakirjanikud kirjutavad.

Pärast Novaja Gazeta paljastuse ilmumist viskus esimesena dzotile Ramzan Kadõrovi pressiesindaja Alvi Karimov, kelle sõnutsi pole Tšetšeenias homosid, mistõttu ei saavat neid ka ahistada ja arreteerida. Veel rõhutas Karimov, et homosid ei saa riigis olla juba seepärast, et nende sugulased tapaksid nad ära.

Tšetšeenia liidri juures tegutseva inimõiguste komisjoni liige Heda Saratova oli samal seisukohal, rõhutades, et tema ei hakkaks homo võimalikku tapmist isegi uurima, sest homode koht ongi hauas. Kui keegi istuvatki trellide taga, siis pole need homod, vaid terroristide käsilased. Päev hiljem püüdis Saratova oma seisukohti pehmendada ja selgitas, et oli homode tapmise heaks kiitnud afekti- ja šokiseisundi tõttu, sest tema teadis senimaani, et homosid Tšetšeenias pole. Venemaa Jabloko partei nimetas Karimovi ja Saratova sõnavõtte avalikuks inimvaenulikuks ksenofoobiaks.  

Ka inimeste röövimisest ei teadnud ametivõimud midagi. Tšetšeenia siseministeeriumi teatel ei teatatud alates 1. jaanuarist kuni 1. aprillini 2017 vabariigis ühegi inimese kadumisest või röövimisest.

Tšetšeenia juht Ramzan Kadõrov kinnitas samuti, et tšetšeenide hulgas pole kunagi homosid olnud. "Jutt võib olla üksnes nendest, kes mittetšetšeenidena nimetavad end homoks seepärast, et pääseda elama välismaale," teatas Kadõrov, kelle sõnutsi on tšetšeenidele vastuvõetamatu elada lääne reeglite järgi, kus mehed abielluvad meestega ja naised naistega ning lapsendavad lapsi ja õpetavad neilegi homovärki. 

Skandaal ei näita vaibumise märke 

Kuigi teema tõstatamisest on möödunud juba üle kahe kuu, pole skandaali suudetud lämmatada, sest iga paari päeva tagant ilmnevad uued asjaolud või tulevad avalikuks järjekordsed sünged üksikasjad. Ka välismaa juhid pole teemat kalevi alla lükanud. Tšetšeenia ja ka Venemaa võimud on küll püüdnud väita ja tõestada, et homode tagakiusamine Tšetšeenias on ajakirjanike väljamõeldis ja ei vasta absoluutselt tõele, pole neid väiteid uskuma jäädud.

Novaja Gazeta ajakirjanike pihta hakkas aga Tšetšeeniast saabuma mitut masti ähvardusi, kusjuures mitte üksnes homoteemast kirjutanute, vaid kogu toimetuse aadressil. Mitu juhtivat Tšetšeenia riigimeest ja vaimulikku on nimetanud Novaja Gazetat "meie usu ja meie kodumaa vaenlasteks". Seejuures on nad lubanud, et tšetšeeni meeste ja nende väärikuse solvamise eest jõuab kättemaks pärale varem, kui keegi seda arvata oskab. Kõige suuremaks kättemaksuihaldajaks oli Tšetšeenia moslemite peaimaam Salah Mežijev, kes teatas: "Kättemaks ei jää tulemata! Allah karistab neid, kes laimavad kogu tšetšeeni rahvast ja Tšetšeenia vaimulikke!"

Venemaa president Vladimir Putin võttis homoskandaali teemal esimest korda sõna 5. mail, kui lubas mõelda jõustruktuuride – siseministeeriumi ja peaprokuratuuri esindajatest eritöörühma moodustamisele, mis hakkaks menetlema homode kaebusi. Asjaga pandi tegelema ka Venemaa inimõiguste volinik Tatjana Moskalkova, kellele Novaja Gazeta edastas nimekirja inimestest, keda Tšetšeenias seksuaalse orientatsiooni pärast taga kiusatakse. Moskalkova pole aga senini homode tagakiusamist Tšetšeenias tuvastanud.

Olukord meenutab mõnes mõttes Nõukogude Liidu aegu, kui terves suures riigis polnud ametlikult samuti homosid. Ja kui mõni neist siiski avastati, siis väänati talle rängad karistused, sest NSV Liidus oli homoseksuaalsus ehk pederastia kuulutatud kriminaalkuriteoks. Seetõttu varjati sellist seksuaalset sättumust väga hoolega, et miilitsale mitte vahele jääda ja vältida vanglasse sattumist. Peaaegu samasugune olukord valitseb praegu ka Tšetšeenias (ja tegelikult kogu Venemaal), sest homosid seal ei sallita ja Venemaal on olnud juttu homoseksualismi võimalikust võrdsustamisest kriminaalkuriteoga. 

Allpool on HRW raportist ja välismeediast toodud välja mõni lühike lõik, milles tagakiusatud homomehed kirjeldasid oma üleelamisi Tšetšeenia arestikambrites ja vanglates.

 • Meid hoiti nagu ahve loomaaias. Meie peale näidati näpuga, irvitati ja hirnuti ning öeldi: vaadake, kes siin on – peded.
 • Iga päev ainult piinati, piinati, piinati. Üksnes öösel jäeti meid rahule, sest nad tahtsid puhata. Piinati elektriga, peksti torude, jalgade, kätega. Ka teistele vangidele anti õigus meid peksta. Meid solvati, sülitati näkku. Alandati moel, mis oli isegi piinamisest hullem.
 • Sinu peale karjutakse, solvatakse nii kuidas jõutakse, siis kästakse ette astuda ja tunnistada oma sugulaste ees, et sa oled homo. Vastasel juhul sind kindlasti tapetakse või piinatakse edasi.
 • Me nimetasime seda karusselliks. Pannakse sind näoga vastu põrandat ja pekstakse torudega. Pärast toodi teised vangid ja kästi meid edasi peksta. Igaüks sai 70–80 hoopi. Alates vöökohast kuni alla välja oli keha üleni sinine.
 • Üheks piinariistaks on nn tool, mis kujutas isetehtud elektritooli, mille osa juhtmeid on ühendatud tooli käetugede külge, osa aga ohvri kehaga.
 • Kõige raskem oli taluda alandusi. Mind nimetati pedeks, piidriks, pepupoisiks... Mõnitati ja narriti. Polnud enam jõudu seda välja kannatada. Parem võinuksid nad mind tappa.
 • Mind peksti näkku jalgade ja rusikatega. Võeti alasti, filmiti telefoniga ja siis kommenteeriti, et jälle saime ühe piidri kätte.
 • Nad sõimasid meid elajateks, loomadeks, kel pole õigust elada.
 • Mul murti kaks ribi, löödi neerud lahti, näol on praeguseni armid. Peksti jalgade, suurte sõjaväesaabastega. Nad olid väga professionaalsed, sest iga löök purustas midagi.
 • Nad võisid meie sekka saata kellegi, kes pidi välja selgitama, kes ja kus me oleme. Meie hulgas võis olla provokaator.
 • Minu elu on täiesti ruineeritud. Ma ei saa Tšetšeeniasse naasta, kuid ka Venemaal pole mul ohutu. Neil on pikad käed, nad saavad kätte nii minu kui ka teised, kus me Venemaal ka ei asuks. 

Mis on "telefonikõne Putinile"? 

Vene eriteenistuse kõnepruugis nimetatakse seda piinamisviisi "telefonikõneks Putinile". Selleks on vaja generaatorit, millega lastakse inimesse elektrilööke, harilikult kõrvanibu kaudu. Kumminuiaga peksmise võib ära kannatada: hammustad käed veriseks, kuid saab hakkama. Teine lugu on elektriga.

/Väljavõte piinatud geide tunnistustest/ 

Mida arvatakse väljaspool Venemaad? 

Soliidsed ja võimsad meediakanalid (BBC, The Guardian, Deutsche Welle, The Independent, RFERL, Newsweek jt) esitasid oma versioone homode ahistamisest, korraldasid uurimisi ja püüdsid tõele jälile saada. Lisaks meediale võtsid homoteema üles ka mitu rahvusvahelist organisatsiooni ja seda kommenteerisid paljud maailma tipp-poliitikud.

Homode olukorra üle Tšetšeenias on viimase kahe kuu jooksul muret väljendanud Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani, Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland, Saksa liidukantsler Angela Merkel, viie riigi (Prantsusmaa, Suurbritannia, Saksamaa, Hollandi ja Rootsi) välisministrid, Suurbritannia peaminister Theresa May, Prantsusmaa president Emmanuel Macron , ÜRO inimõigusvolinik Zeid bin Ra’ad Zeid al-Hussein, ÜRO peasekretär António Guterres ja paljud teised.

Kõik nad on pöördunud nii Tšetšeenia kui ka Venemaa juhtide poole, et need selgitaksid geiolukorda ja kaitseksid Tšetšeenia homosid. Kadõrov tegi sel nädalal vastuettepaneku Merkelile ja Macronile tulla isiklikult Tšetšeeniasse homode olukorda kontrollima, kuid on ju selge, et niisama lihtsalt seda teha ei saa, ning sama kindel on, et Kadõrov välismaa juhtidele tegelikku olukorda kindlasti ei tutvusta. Ehk kõigest võib-olla midagi potjomkinluse laadis!

Leedu aga andis mai keskel kahele Tšetšeenia homole varjupaigaõiguse ja inimõigusorganisatsioonid raporteerisid, et Tšetšeeniast on evakueeritud Venemaa eri piirkondadesse enam kui 40 geimeest. Europarlament ja veel mõni teinegi organisatsioon võttis vastu resolutsiooni Tšetšeenia homode toetuseks.

Venemaa juhtkond oli väga üllatunud ja lausa šokeeritud, et homode olukord nii paljudele välismaa inimestele ja organisatsioonidele korda läheb. Putin, Kadõrov ja teised poleks iial uskunud, et mõnekümne homo piinamine või tapmine välismaal nii palju vastukaja leiab. Seetõttu tekkis Tšetšeenia juhtkonnas alguses koguni mõningane paanika, mille tõttu andis nii mõnigi ametiisik väga ebaadekvaatseid kommentaare. Novaja Gazeta andmetel saboteerisid jõustruktuurid ka algatatud juurdlust.

Kuna asi on pandud suure kella külge, siis oletab Kremli-vastane jurist Nikolai Kavkazski, et ühiskondliku arvamuse ja välismaa survel tuleb kedagi karistada ning nendeks on arvatavasti lihtsad käsutäitjad. Tšetšeenia kõrgeid riigitegelasi ja ametnikke tõenäoliselt ei puudutata.

Samal teemal

20.05.2018
Groznõi kirikurünnakus hukkus seitse inimest
04.09.2017
Tšetšeenia võimud väidavad, et 1,4 miljonist elanikust tuli meeleavaldusele 1,1 miljonit
31.07.2017
Nigeerias arreteeriti üle 40 homoseksuaali
18.05.2017
Leedu andis esimese riigina asüüli tagakiusatud Tšetšeenia geimeestele