Eesti uudised

Kopsusiirdamise ootel mees: võitlen oma keha ja bürokraatiaga (42)

Asso Ladva, 2. juuni 2017, 16:59
Janno Puusepp tegutseb aktiivselt Vilde harrastusteatris, mullusel harrastusteatrite festivalil pälvis ta parima meesnäitleja ja lavastaja preemia.Foto: Aldo Luud
Tööhõive reformi järel on paljud puudega inimesed jäänud ilma raha ja abita, kirjutab Facebooki vahendusel president Kersti Kaljulaidile kirjanik ja lavastaja Janno Puusepp, kes õige pea võib olla sama rahatu ja abitu.

Puusepa kiri pälvis Facebookis palju jagamisi ja kiitust, talle tuli see meeldiva üllatusena: „Tähelepanu on hästi üllatav, inimesed tunnevad muret ja hoolivad. Kui ühiskonna poolehoid on nii suur, siis on lootust, et asjad muutuvad.“

Idee adresseerida tasase huumoriga vürtsitatud kiri presidendile kasvas välja tsüstilise fibroosi ühingu ja tema enda fondi eesmärgist, milleks on teemale tähelepanu tõmbamine ja seda haigust põdevate inimeste aitamine, räägib Puusepp.

„Kui tööhõivereformiga seotud teema on ajakirjandusest läbi käinud, siis tavaliselt jääb see mõne poliitilise teema varju,“ räägib Puusepp aeg-ajalt köhatades. „Iseenesest tööhõivereformi idee on väga hea, aga sellele vastavat infrastruktuuri ei ole, võimekust igale inimesele individuaalselt läheneda ei ole. Aga see innukus, millega reformi alustati, on igati sümpaatne.“

Iga inimene on unikaalne

Puusepp selgitab, et kuigi süsteem iseenesest toimib, siis see ei sobi kõigile. Nagu ei sobi tervendav toitumine ja organismi puhastus, mille  ülistajad jõudsid end juba Puusepa kirja külge haakida.

„Mina olen tunnistatud töövõimeliseks, aga minu haigus on progresseeruv,“ jutustab Janno. „Sellel aastal ma veel suudan tööd teha, aga järgmisel aastal ma võib-olla ei suuda enam töötada. Ja siis ma olen tõeliselt hädas.“

Puusepp ei loodagi, et tema kiri kohe rapsti midagi muudaks, see oleks liiga optimistlik. Aga tähelepanu püsib, siis ajapikku peavad asjad muutuma, sellepärast sai kirja saatjaks valitud president, ütleb Puusepp.

Mida Janno Puusepp presidendile kirjutas?

Tsüstilist fibroosi põdeva mehe ainus lootus edasiseks eluks on kopsusiirdamine. Puusepp kirjutab näidendeid ja tegutseb harrastusteatrites lavastajana, vabakutselisena teenib ta lisa oma 200 euro suurusele pensionile ja saab töötada siis, kui talle sobib – täpsemalt öeldes, kui ta suudab.

Kui talle peaks aga naeratama õnn ja ta saab endale uued kopsud, siis taastumise ajal ta töötada ei saa, ta peab end üleval pidama ainuüksi pensioniga. Ta tõmbab paralleeli mõnede tuttavatega, kes samamoodi on jäänud rahata ja abita, sest süsteem, mida reklaamiti kui taevamannat, oli kolinal kokku kukkunud.

Tekkis olukord, kus paljud terved inimesed on töötud. Tööle suruti ka need, kes tegelikult pole võimelised tööd tegema. Selline olukord on tekkinud paljuski seetõttu, et need inimesed, kes hindasid töövõimelisust, polnud pädevad. Nende ainuke „süü“ on see, et nad sündisid ilma, kus nad peavad võitlema oma kehaga, ja ka bürokraatiaga, et hakkama saada.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee