Eesti uudised

Elektriliinide alla pandud batuudid seadsid laste elu ohtu (31)

Johanna-Kadri Kuusk, 2. juuni 2017, 18:18
Batuudid Rae vallas.Foto: Erakogu
Rae valla kohalikul laulu- ja tantsupeol lastele elektriliinide alla paigutatud batuudid seadsid kõik läheduses asuvad inimesed ohtu.

Elering ASile kuuluvate elektriliinide kaitsevööndisse tehtud lastealas oli kaks batuuti, millest ühel olid Merallist raamid ümber.

Samal teemal

Eleringi liinide käidu talituse juhataja Andrus Veeleid tahab kõigile südamele panna, kui elektriliini kaitsevööndis tegutseda, siis on tuleb see kindlasti liini valdajaga kooskõlastada.

''Eri pingetega liinidel on erinevad nõuded ja valdaja saab tasuta instrueerida, mida võib teha ja mida mitte. Massiüritused kaitsevööndis on lubamatud ja Rae juhtumis oli tegevus meiega kooskõlastamata. Antud liini kaitsevöönd oli 25 meetrit teljest vasakule ja paremale ehk kokku 50 meetrit. Kui batuut oleks liinile veel lähemal olnud, oleks see tähendanud massiliselt inimeste hukkumist, laste hukkumist,'' seletas ta.

Veeleidi sõnul oli batuutide elektriliinide lähedusse paigutamine vastutustundetu tegu, kuna elektrilöögi puhul oleks viga saanud ka need, kes batuuti hetkel ei puuduta. Elektrilöök oleks võinud ka maapinna kaudu inimesteni jõuda.

''Kui löök oleks metallkonstruktsiooni läinud, siis oleks võinud ka maapinnale sammupinge tekkida. See sama elektrivool jookseb siis läbi inimkeha ja võib lõppeda surmaga. Ütleme nii, et kui see löök oleks toimunud siis kuskil 20 meetri raadiusega ala oleks päris ohtlik olnud,'' rääkis Veeleid.

Sellel aastal 24. korda toimunud üritust korraldas Rae kultuurikeskus. Kultuurikeskuse uus juhataja Toomas Aru võttis ürituse korraldamisest esimest korda osa.

''Mulle tuli see üllatusena, kui ma Eleringi inimestega rääkisin. Me tegime omad järeldused ja peame sealt ära kolima,'' jutustas ta.

Aru sõnul on elektriliini all eelnevatel aastatelgi kaubitsejad olnud.

''Saime alles ürituse jooksul aru, et issand jumal, mis siin on,'' rääkis ta.

Aru sõnul võttis kultuurikeskus endale professionaalse laadakorraldaja, kuna üritusel osaleb umbes 1000 lauljat ja tantsijat ning läbi käib kokku kuni 3000 inimest.

Laada- ja lasteala kutsuti korraldama Kaljo Kahro.

''Ma pole mingi firma, lihtsalt kultuurikeskuse juhataja palus, et ma korraldaksin. Olen juba varem selliseid üritusi korraldanud ja mul on varasemad kogemused olemas. Ma ei võtnud Eleringiga ühendust, sest see on valla maa ja mulle anti ülesanne, et korralda laada osalejate paigutamist ja sellega ma tegelesingi,'' rääkis Kahro.

Kahro tellis lastealasse läinud batuudid Batuudijuss OÜst. 

Kahro ja Laane tegid enne üritust kokkuleppe, et batuudid võib panna ükskõik kuhu seni, kuni need elektriliinidest 40 meetri kaugusele jäävad, kuid ürituse hommikuks oli batuutide jaoks plats välja valitud.

''See, et seal traadid üle jooksevad, seda ma oma aruga mõtlesin. Kui tõesti tuleb suur tuul ja see batuut hakkab seal lendama, siis mida kaugem traatidest, seda parem. See, et need liinid kellelegi kuuluvad ja kas seal mingi on kaitsevöönd, seda ei osanud mina kui mittespetsialist ette näha,'' jutustas Kahro lisades, et batuudifirma oleks oma kogemuste järgi laadapäeva hommikul vaatama, milline olukord on ja mida seal tegema hakata.

Kahro rääkis, et ürituse päeval ei tulnud elektriliinid jutuks ja lisas, et batuutide ümber tõstmiseks oli ruumi küll. Tema sõnul oli varem üritust korraldanud Rae kultuurikeskuse perenaine Virve Sepp soovitanud tal lasteala elektriliinide juurde paigutada.

Samas oli Batuudijussi juht Jaanus Laane sõnul olid nad Kahroga laadapäeva hommikul elektriliinidest rääkinud. Peale lasteala ette näitamist oli Laane enda sõnul maininud, et elektriliinid on liiga lähedal, kuid sellest ei olnud Kahro välja teinud.

''Ma tean et see oli ohtlik. Ma oleksin pidanud keelduma sellest, aga taipasin alles ürituse käigus, et ma ei teinud õigesti. Teine kord ma tean vähemalt, et sellisel juhul ma ei pane batuute lihtsalt üles,'' kommenteeris Laane.

Lõpuks lepiti kokku, et batuudid korjatakse kokku juhul kui hakkab sadama.

Virve Sepp kinnitas, et oli tõepoolest soovitanud Kahrol lasteala sinna teha, kuid ütles, et tema ei teadnud teadnud batuutide toomisest midagi. Sepa sõnul oli ta elektriliinidele tähelepanu pööranud, mille peale Kahro kinnitas, et tal on kõik kontrolli all.

''Kui ma oleks teadnud, et ta pole Eleringiga asi kooskõlastatud, siis ma oleks asja palju tõsisemalt võtnud. Ma tõesti ei teadnud, et ma millegi halvaga seotud olen,'' rääkis Sepp.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee