KES KEDA?: Fotol kehastavad näitlejad kolme populaarsema partei juhte. Vasakult leiboristide juht Jeremy Corbyn, peaminister ja konservatiivide liider Theresa May ning liberaaldemokraatide šeff Tim Farron.Foto: PA Wire/Scanpix
Maailm
2. juuni 2017 04:00

Kas Suurbritannia peaminister Theresa May astus ämbrisse? (2)

Konservatiivide edumaa kahaneb valimiste lähenedes iga päevaga. 

Suurbritannias võimul olevate konservatiivide suur edumaa leiboristide ees on viimase paari nädalaga tugevasti kahanenud. Peaminister Theresa May lootis poolteist kuud tagasi erakorralisi valimisi välja kuulutades, et konservatiivid võtavad 8. juunil suurvõidu. Täna, kuus päeva enne valimisi, hingavad leiboristid konservatiividele kuklasse.

Konservatiivide populaarsuse kahanemise põhjused ei olegi päris selged. Manchesteri terrorismiakti järel seostas leiboristide liider Jeremy Corbyn juhtunut Briti sõjaka välispoliitikaga ja see avaldus leidis rahva seas poolehoidu.

Kindlasti on edumaad kahandanud ka peaminister Theresa May enda käitumine pärast partei valimisprogrammi avaldamist. Selles sisaldus klausel vanurite hooldamise teemal, mis võtnuks olukorra hindamisel arvesse ka inimese kinnisvaraomandit. Seda hakati kärmelt kutsuma dementsusemaksuks. Nimest lööduna pehmendas May klauslit paar päeva hiljem, ent see meelemuutus puuris suure augu tema "tugeva ja stabiilse juhtimise" loosungisse. Samuti pole unustatud, et varasemalt lubas May lausa kuuel korral erakorralisi valimisi mitte korraldada. 

Uuringufirmad muutsid metoodikat 

Valimiste eel on rahvaküsitlusi korraldatud ohtralt, ent nende tulemustes on suuri kõikumisi. Uuringufirmad muutsid metoodikat pärast seda, kui nende ennustused osutusid valeks viimastel üldvalimistel 2015. aastal ja mullusel rahvahääletusel Euroopa Liidust lahkumise ehk Brexiti küsimuses.

Uuringufirmad on ettevaatlikud öeldes, et kõik sõltub sellest, kes – ja kui palju üldse – tuleb valima. Noorte inimeste seas on leiboristide liider Jeremy Corbyn ülipopulaarne, ent valimas käivad tavaliselt küpsemas eas inimesed. Viimaste küsitluste järgi hääletaks konservatiivide poolt 42% ja leiboristide poolt 39% valijaist. Võrdluseks: aprilli keskel lubati konservatiividele vähemalt 50% valijate häältest. Samas on May liidrina jätkuvalt tunduvalt populaarsem kui Corbyn (vastavalt 43% ja 30%). 

Kaks televäitlust 

Sel nädalal on toimunud kaks teledebatti. Neist esmaspäevasel esinesid Corbyn ja May mitte koos, vaid teineteise järel. Kolmapäeva õhtul saatis May seitsme partei väitlusele enda asemel konservatiive esindama siseminister Amber Ruddi. Seda väitlust jäid iseloomustama lärmakus ja kohatine tigedus.

Küsiti muidugi, miks May kohale ei tulnud, kui ta ise kuulutas välja valimised ja on pidevalt rõhutanud, et just tema ja mitte Corbyn, suudab Brüsselis saavutada Brexiti kõnelustel riigi jaoks parima tulemuse.

Ajakirjandus peab May mitteilmumist debatile arguseks, ent peaminister ise arvab, et olulisem on mööda maad ringi sõita. Kolmapäeval näiteks degusteeris ta Lääne-Inglismaal juustusid. Analüütikud muide on täheldanud, et arvamusküsitluste tulemuste valguses rõhub May üha vähem sõnale “mina" ja nimetab ikka vahel ka konservatiivide parteid. 

May vastu suunatud protestilaulu saadab edu 

Suurbritannias ründab praegu muusikaedetabelite tippe Londoni ansambli Captain Ska laul "Liar Liar GE2017", milles peaminister Theresa Mayd peetakse otsesõnu valetajaks ja kritiseeritakse tema poliitikat.

Foto: Facebook

Ansambel tuli lauluga välja möödunud reedel ja ajalehe The Guardian arvates tõuseb see Briti muusikaedetabelite tippu juba lähiajal. Võidukäiku pole seganud tõsiasi, et raadiojaamad, viidates laulu poliitilisele sisule, ei taha valimiste eel seda kuulajatele esitada. Küll aga on "Liar Liar GE2017" saavutanud suure populaarsuse Amazonis ja iTtunes’is.

Ansambli Captain Ska asutaja Jake Painter ütles The Guardianile, et soovib võimult kukutada konservatiivide partei, mida juhib Theresa May.

"Raadiojaamad ignoreerivad avalikku arvamust,"» kritiseeris Painter raadiojaamade otsust laulu valimiste eel mitte esitada.  BBC ütles vastuseks kriitikale, et nad keela ühtki laulu või lauljat oma programmis, kuid Suurbritannias käib praegu valimisvõitlus ning ainult seetõttu seda ei mängita.

"Liar Liar Ge2017" on tegelikult uus variant 2010. aastal esitatud protestilaulust tollase konservatiivide ja liberaalide valitsuskoalitsiooni vastu.