Eesti uudised

Eesti ei tooda mootorsõidukeid, vaid korraldab nende taasväljavedu (1)

Marvel Riik, 1. juuni 2017 15:28
Eestisse jõudnud autotreiler valmistumas edasisõiduks naaberriiki. Foto: Rauno Volmar
Statistikaameti järgi on tänavuse aasta esimese kvartali suurimaks kasvuteguriks töötlev tööstus. Selle juures on amet eraldi ära märkinud mootorsõidukite tootmise kasvu, mis mõjub eksitavalt. Kaubandus-tööstuskoja sõnul Eestis mootorsõidukeid ei valmistata.

Võrreldes eelmise aastaga on tänavu sisemajanduse koguprodukt kasvanud esimeses kvartalis 4,4%. Seejuures oli suurimaks mõjutajaks töötlev tööstus. „Kõige rohkem mõjutas töötleva tööstuse suurenemist metalltoodete, mootorsõidukite ning toidu- ja joogitootmise kasv,“ teatas statistikaamet pressiteates. Osalt mõjub info eksitavalt: Eesti mootorsõidukeid ei valmistata, ütleb kaubandus-tööstuskoda.

„Suur osa mootorsõidukite ekspordist moodustab re-eksport. See tähendab, et mootorsõidukid tuuakse Eestisse ning müüakse seejärel edasi välisriikidesse. Samas moodustab umbes kolmandiku mootorsõidukite ekspordist mootorsõidukite osade ja tarvikute eksport ning haagiste ja poolhaagiste eksport. Nende kaupade valmistamine toimub aga peamiselt Eestis,“ selgitas kaubandus-tööstuskoja poliitikakujundamise- ja õigusosakonna juhataja Marko Udras.

Statistikaameti on statistika tegemisel kasutanud Eesti majanduse tegevusalade klassifikaatorit number 29. Selle alla kuuluvad ettevõtted, mis on märkinud enda tegevuseks reisijate või kaupade veoks mõeldud mootorsõidukite tootmise, mootorsõidukite osade ja lisaseadmete ning haagiste ja poolhaagiste tootmisega. Klassifikaatori alla kuulus 75 ettevõtet.