EMAD REAS: Virginia Woolfi grupp tunnustas täna aasta ema konkursile esitatud emasid.Foto: Alar Truu
Maarit Stepanov 1. juuni 2017 18:53
Feministlike vaadetega inimesi ühendava Virginia Woolfi grupi liikmed tunnustasid täna auhindadega enda poolt valitud 16 aasta ema. Aasta ema tiitli said kõik esitatud kandidaadid.

Täna Tallinna Loomaaia keskkonnahariduse keskuses toimunud auhinnagala avas Aleksei Turovski, kes jutustas lugusid loomadest ja tõi välja, et loomariigis ei suuda pojad ilma emata ellu jääda, sõltumata sellest, milline on igas liigis isaslooma roll. Seejärel tunnustati aasta emasid. Aasta emaks kuulutati: Külli Urb, Sirje Norden, Heidi Hanso, Eva Näfi, Rita Ternos, Mari Öö Sarv, Darja Nagornaja, Kaidi Lugu, Piret Veerus, Olga Gerassimenko, Brigitta Davidjants, Birgit Pajust, Maria Mägi-Rohtmets, Mailis Reps, Liisa Pakosta ja Kersti Kaljulaid. 

Auhindadeks, milleks olid kunstnik Piret Räni tehtud pildid, Ugala teatri etenduse piletid, T-särgid ja Tartus asuva restorani GÖÖK kinkekaardid, andis üle riigikogu esimees Eiki Nestor, kes jõudis üritusele otse rahandusminister Sven Sesteri umbusaldushääletuselt. Nestor teavitas rahvast hääletuse tulemustest ja edastas kohalviibijatele president Kersti Kaljulaidi tervitused.

Esimesena tunnustati kahe lapse ema Eva Näfi, kes oli tänaseks auhinnagalaks kohale tulnud Šveitsist, kus ta viimastel aastatel elab. "See oli väga ootamatu!" rõõmustab ta naerdes auhinna üle ja kirjeldab, et teda oli kandidaadiks nimetanud Kadi Kriit, kes oli üheks neist, kes üritust eest vedas, kes oli üht tema blogipostitust võrdlenud Lydia Koidula “Ema südamega”. Näf kirjeldas oma postituses mõtteid seoses Siiri Oviiri väljaütlemistega. "Üheksal aastal tehti isetegijate poolt aasta emale tekke ja kaheksal aastal käisin mina seda ka üle andmas. Ja siis me istusime seal: kogu aeg mõtlesin, et miks peab aasta ema olema ilmtingimata just abielus? Me ise olime kõik seal rivis üksikemad: kas see siis meie väärtust kuidagi kahandab?" tõmbub Näf hetkeks tõsiseks. "Tekkis selline sisemine trots kokkuvõttes..." ütleb ta ja annab mõista, et oluline on tunnustada erinevaid emasid.

Ta läheb aga taas rõõmsamaks, kui räägib, kuidas reageerisid tiitlist kuuldes tema lapsed: "Mu väiksem laps teavitas selle peale: Ah, et aasta ema või? Et aga mida see tähendab siis nüüd? Sa oled ju minu ema!"

Foto: TUNDIS TUNNUSTUSE ÜLE RÕÕMU: Eva Näfi painas aastaid Naisliidu korraldatud Aasta ema konkursi auhinnagalal istudes küsimus, kas üksikema staatus kahandab tema ja ta saatusekaaslaste väärtust? (Alar Truu)

Üks aasta ema tiitli saanutest on haridus- ja teadusminister Mailis Reps, kes kirjeldas, et diskussioon, mis aasta ema tiitli ümber tekkis, on igati tervitatav: "Me vaatame peremudeleid ümber, me vaatame tunnustamist ümber ja mina pean ütlema, et mul tekkis kohe see mõte, et nii, nagu on "Eestimaa uhkuse" puhul väga palju erinevaid, ma ei taha öelda, et eri kategooriaid, aga eripalgelisi tunnustusi, võiks olla meil ka peremudeli puhul," selgitas ta ja lisas, et emasid on erinevaid. "On inimesi, kes tulevad perevägivallast välja ja suudavad pea püsti edasi minna: neid eeskujusid peremudelist täna, keda tunnustada, on palju rohkem." Reps lisas, et on enda aasta emaks nimetamise üle väga tänulik.

Rita Ternos, kes asutanud Narvas erivajadustega laste keskuse "Matveika", tunnistab, et kuulis, et saab aasta ema tiitli alles nädal aega tagasi. "Ja see oli väga ootamatu: ma isegi ei saanud aru, mis üritus see tuleb," naeratab ta. "Siis, kui ma sain kõigest aru, siis oli muidugi väga meeldiv! Kohe otsustasime, et tuleme kindlasti," näitab ta kolmele kaasasolevale lapsele. Kaks tükki jäid veel koju. Ternos kirjeldab, et lastele selgitas ta, et kokku kutsuti pered, kus palju lapsi - ta ei tahtnud oma lastele öelda, nagu oleks ta kõige parem ema. Kes ta esitada võis, seda ta ei tea. “Ma siiani ei tea,” tekib ta näole muie,” Ma kahtlustan kõiki tuttavaid, kes mulle otsa vaatavad…Absoluutselt ei aima!” Tiitli üle on ta siiski uhke: "See on meeldiv ja see annab jõudu, et edasi areneda ja teha veel rohkem!"

Foto: EMA JA LAPSED: Rita Ternos ütleb, et tiitel annab jõudu, et teha veel rohkem. (Alar Truu)

Üritust eest vedanud Kadi Kriit selgitab, et kandidaate esitatigi kokku 16 ja samad inimesed esitati ka Eesti Naisliidu Aasta ema konkursile. Ta lisab, et Virginia Woolfi poolse konkursi mõte pole pakkuda traditsiooniks kujunenud aasta ema konkursi võitjale alternatiivi, vaid tunnustada kõiki kandidaate, keda esitati. "Loodame, et järgmistel aastatel läheb leplikumalt," ütleb ta ja selgitab, et Virginia Woolfi grupp kui selline on kõigest sarnase maailmavaatega inimesi koondav internetigrupp ja mitte isegi mittetulundusühing.

Facebooki grupi Virginia Woolf sind ei karda! liikmed otsustasid, et tunnustavad omalt poolt emasid mõned nädalad enne emadepäeva, sest nägid Eesti Naisliidu korraldatavakonkursi reeglites liigseid piiranguid. Nimelt on naisliidu korraldatava konkursi nõuetes kirjas, et sobivaks kandidaadiks on Eesti kodanik, kes on kasvatanud koos abikaasaga üles vähemalt kaks tublit last. See aga tekitas tugevat vastumeelsust neis inimestest, kes usuvad, et laste kasvatamiseks ei pea olema ilmtingimata abielus.