Sven Sester.Foto: Teet Malsroos
Denes Kattago 1. juuni 2017 10:08
Reformierakonna esimees Hanno Pevkur andis riigikogu aseesimehele Enn Eesmaale üle umbusaldusavalduse rahandusministrile Sven Sesterile. Umbusaldusavaldusele on alla kirjutanud 45 rahvaasemikku.

Kokku on seisuga kell 10.10 riigikogus kohal 86 liiget. Saalis viibib ka president Kersti Kaljulaid.

Hääletamiseni pole veel jõutud.

Pevkur: lastekaitsepäeval nii morn teema

Umbusaldusavalduses seisab, et Sester rahandusministrina pole seisnud valitsuses vastutustundliku eelarvepoliitika eest, vaid on tegelenud lõputu kulutamisvajaduse katteallikate tootmisega.

Pevkur ütleb, et tänasel lastekaitsepäeval ei tahaks nii morni teemaga riigikogu pulti tulla, aga midagi ei ole teha. "Eesti laste tuleviku üks osa on see, kas me elame riigina võlgu või mitte ja milline on Eesti riigi rahanduslik tulevik, milline tulevik meid ees ootab."

Pevkur süüdistab Sesterit, et ta toob riigikogu saali kehtivate seadustega vastuolus olevaid eelnõusid, mille tulemusel Eesti hakkab riigina elama võlgu. "Need [eelnõud] nõrgestavad riigi rahanduse seisu, Eesti riigi kestlikkust ja Eesti majandusarengu väljavaateid. Vaadates ka tänaseid lehti, Eesti Panga president, Vabariigi Presidendi majandusnõunik, mitmed ökonomistid, SEB analüütik Mihkel Nestor – on öelnud, et eelarve tasakaal on midagi sellist, mida lõhkuda ei saa ja laenu ei tasu võtta."

Ta lisab, et pikemad seletused on seletuskirjas ning annab Eesmaale üle 45 rahvasaadiku nimel umbusaldusavalduse rahandusminister Sven Sesterile.

Umbusaldusega tehti algust juba esmaspäeval

 

Umbusaldusavalduse eelnõu algatasid 45 Reformierakonna, Eesti Vabaerakonna (EVE) ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) saadikut. 

Reformierakonna, EVE ja EKRE fraktsioonide juhid hakkasid alustada allkirjade kogumist IRLi kuuluva rahandusministri Sven Sesteri umbusaldamiseks 29. mail.

EVE esimehe Artur Talviku sõnul näitab Sven Sesteri põhimõtteline meelemuutus eelarvetasakaalu osas, et selline inimene Eesti rahandust juhtida ei saa. "Olukord on skisofreeniline, kus Sester erinevates koalitsioonides on oma vaateid muutnud diametraalselt," märgib Talvik.

 

EKRE esimees Mart Helme lisab, et rahandusminister on tõestanud oma ebakompetentsust ja vastutustundetust riigi rahanduse korraldamisel. "Majanduse tõusulaine ootuses ei saa selline minister valitsuses jätkata," lausub Helme.

Peaminister Jüri Ratas pöördus 30. juunil opositsioonierakondade poole kirjaga, milles märkis, miks ei pea rahandusminister Sven Sesterile umbusalduse avaldamist põhjendatuks ning tunnustas rahandusministri tööd.

Päevakorras eelneb inimarengu aruanne

Riigikogu juhatuselt taotletakse umbusalduse käsitlemist täna esimesel võimalusel.

Sellele eelneb aga olulise tähtsusega riikliku küsimuse "Eesti inimarengu aruanne 2016/2017" arutelu, mida president Kaljulaid on kuulama tulnud.

Ettekande teevad aruande peatoimetaja, Tartu ülikooli professor Tiit Tammaru, "Eesti inimarengu aruanne 2016/2017" artikli autor ja Tallinna ülikooli professor Ellu Saar ning Mart Nutt. 

Tammaru ütleb, et Eesti rahvaarv kahaneb ja sisseränne on paratamatu.