Foto: TEET MALSROOS
Toimetas Denes Kattago 1. juuni 2017 07:11
Liisa-Ly Pakosta loobub riigikogu liikme mandaadist, et jätkata tööd võrdõigusvolinikuna, ent nimetab siiski teemad, millega riigijuhtimises tuleks tegeleda.

"Miks ma loobun riigikogu liikme kohast ja, kasutades hetke, nimetan praegu olulisimad võrdsete võimaluste sõlmküsimused, millega tuleks Eesti riigi juhtimisel tegeleda," kirjutab Liisa Pakosta Õhtulehele oma pöördumises.

Ta otsustas loobuda auväärsest riigikogu liikme mandaadist ning jätkata tööd riigiametnikuna. "Väljusin poliitikast kaks aastat tagasi, et pühenduda eesti inimeste võrdsetele võimalustele ja leian, et praeguses ametis saan olla Eestile kasulikum. Jään võrdõigusvolinikuna tegelema inimestest endist mitte sõltuvate takistustega nende igapäevaelus. Sellegipoolest teen ettepanekuid, milliste teemadega tuleks riigikogus tegeleda."

Pakosta toonitab, et me ehitame Eestis oma riiki, mitte reservaati. "Võrdseid võimalusi eesti inimestele mitte luues ohustame oma konkurentsivõimet, sealhulgas töökohti ja investeeringuid, kokkuvõttes heaolu."

Lasteküsimused

Tööd peab olema võimalik teha. "Mis mõttes ei tohi poolteist aastat lapsega kodus olles teha lühikest aega kõrgepalgalist tööd? Kuni riik arvab, et palganumbri piiramine on parim mõte, mida nooretele emadele pakkuda saab, on riik ise palgalõhe tekitaja. Vanemahüvitist peab olema võimalik ürgsel kombel ja paindlikult jagada teiste pereliikmetega, ka vanavanematega."

Sama paindlikkus peab olema ka haiguste puhul. "Näiteks kui inimesel on jalaluumurd, siis saaks ta päris mitut tööd sel ajal väiksema koormusega soovi korral ja arsti loal teha. Jälle on ees ranged piirangud. Puudega lapse vanem ei pääse tööle, sest hariduses on piirid ees. Palju eriliste vajadustega inimesi, ka väga erinevas vanuses inimesi, vajavad erilahendusi, mis asuvad väljaspool tänaseid piire," märgib Pakosta. 

Riigikogu juhatus otsustas, et seoses riigikogu liikme Ken-Marti Vaheri ja asendusliikme Liisa-Ly Pakosta tagasiastumisega asub 2. juunil riigikogu liikmeks asendusliige Tarmo Kruusimäe.