Maailm

Kabulis plahvatas hiidpomm 

Tõnis Erilaid, 1. juuni 2017 04:00
HETK PÄRAST LÕHKEAINE KÄRGATUST: Plahvatuspiirkonda kattis nii paks suits, et sellest oli raske läbi näha. Foto: AFP / Scanpix
Vähemalt 90 inimest sai surma ja sajad vigastada, kui eile hommikusel tipptunnil kella 8.25 paiku plahvatas Afganistani pealinna saatkonnakvartalis arvatavalt paakautosse peidetud hiiglaslik lõhkelaeng. Sadade meetrit kaugusel purunesid majade aknaklaasid ja lendasid eest uksed.

Afganistani president Ashraf Ghani mõistis ramadaani ajal tehtud kuriteo karmilt hukka.

Pealtnägijate sõnul kattis kogu piirkonda tume suits, millest hädavaevalt paistis läbi kümnete leegitsevate sõidukite kuma.

Plahvatus oli endast jätnud tohutu kraatri. Paanikas koolilapsed otsisid varju kõikjal kus said ja nende vanemad püüdsid nuttes kontrollpostidest läbi pääseda, et oma järeltulijaid leida.

Vigastatuid veeti minema iga käepärase sõidukiga, sest kiirabiautod ei tulnud nii suure hulga vigastatute haiglasseviimisega toime. BBC reporter imestas otsesaates, kuidas võis pommikoormaga veok või paakauto üleüldse pääseda rangelt valvatud kolme meetri kõrguste miinitõrjevallidega varustatud alale.

"Ma sõidan sinna peaaegu iga päev. Kõik sõidukid peetakse alati kinni ja kontrollitakse põhjalikult dokumente. Aga ilmselt leiavad kurjategijad ikka võimalusi kuidagi kontrollpostidest mööda hiilida."

Plahvatuskohale on lähedal India ja Saksamaa saatkond, ka Soome ja USA saatkond ning Afganistani kaitseministeerium pole kuigi kaugel. Soome saatkonnani jääb silma järgi kilomeeter maad.

Suursaadik Anne Meskanen ütles Yleisradio uudisteportaalile, et plahvatus oli nii võimas, et nendegi maja vankus. India diplomaat Manpreet Vohna ütles uudisteagentuurile AFP, et nende hooneni jääb plahvatuskohast vaid sadakond meetrit.

"Me oleme kõik vigastamata ja terved, kuid meie hoone sai üsna suuri vigastusi – aknad ja uksed on eest."

HETK PÄRAST LÕHKEAINE KÄRGATUST: Plahvatuspiirkonda kattis nii paks suits, et sellest oli raske läbi näha. Foto: AFP / Scanpix

Nagu võimas maavärin

Ka Prantsusmaa ja Suurbritannia välisministeeriumi esindajate sõnul ei saanud nende diplomaadid vigastada, kuid hukkus BBC teenistuses olnud afgaanist autojuht ja neli ajakirjanikku said vigastusi.

Küll teatas Saksamaa välisminister Sigmar Gabriel, et mõni saatkonnatöötaja on vigastatud ja nende hoonet kaitsev afgaanist turvamees hukkunud. Kergemaid vigastusi sai kaks Jaapani diplomaati.

Enamikus hukkus ja sai plahvatuses vigastada ikkagi kohalik rahvas. NATO Kabuli esindus teatas ametlikult: "Tänu Afganistani võitlejate meelekindlusele terrorist oma arvatava sihtmärgini ei jõudnudki."

Plahvatuskoha lähedal poodi pidav Sayed Rahman ütles ajakirjanikele, et tema äri on peaaegu täiesti purustatud.

"Ma ei ole oma elus nii kohutavat plahvatust näinud," kinnitas Rahman. Ta teab, millest räägib – Kabulis ja ümbruskonnas on suuremad ja väiksemad plahvatused peaaegu igapäevased. Tema kõrval seisnud Abdul Wahid täiendas: plahvatus meenutas võimsat maavärinat.

Siiski ei osanud uudisteagentuurid eile lõunaks veel midagi kindlat öelda, kelle pihta võis Zanbaqi väljakul või selle läheduses kärgatanud enesetaputerroristi korraldatud plahvatus olla sihitud. Taliban teatas, et nemad plahvatust ei korraldanud.

Taliban korraldaski oma viimase aja tuntuima rünnaku umbes kuu aega tagasi. Kallaletungis Afganistani armee ettevalmistuskeskusele Mazar-e-Sharifis tapeti vähemalt 135 sõdurit ning riigi kaitseminister ja armee staabiülem sunniti erru minema. Märtsis olid modžaheedid arstideks rõivastunult tunginud hospitali ja tapnud poolsada inimest.

ISIS esialgu vaikis.

Kevadel on Afganistanis vägivald alati võtnud uued tuurid. Äsja hoiatas selle eest ka USA kaitseminister Jim Mattis.

Ajakirjanduse andmeil ongi Pentagon palunud Valgelt Majalt luba saata tuhandeid uusi sõdureid Afganistani sõjaväljale, sest ­tasub tähele panna, et vähemalt kolmandik Afganistanist ei ole keskvalitsuse kontrolli all hoolimata kõigist pingutusist, mida riigi armeeüksused USA ja tema liitlaste toel on rohkem kui poolteise aastakümne jooksul teinud.

Tõsi, praegu on riigis vaid umbes 8400 USA ja 5000 tema liitlaste sõdurit, kes pealegi enamikus tegutsevad vaid Afganistani armeeüksuste väljaõppega. Veel kuus aastat tagasi osales selles pikaleveninud sõjas üle 100 000 liitlasvägede sõduri.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee