Eesti uudised

Karastusjookide tootjad: suhkrumaksu tõttu kaob pool tuhat töökohta (38)

Toimetas Kristin Aasma, 31. mai 2017 16:04
JoogidFoto: Geidi Raud
Ernst & Young ja KPMG poolt koostatud maksupaketi mõjuanalüüsid näitavad, et rängema hoobi maksumuudatustest saab joogisektor, millele kehtestatakse magustatud jookide maks. Joogisektori müügitulu langeks maksude tõttu 32 protsenti, mis tähendab sektoris 500-600 töökoha kadumist.

"Kuna 85 protsenti maksumuudatuste kogumõjust tuleneb suhkrumaksust, siis ilmselgelt mõjutab see kõige rohkem joogisektorit, pannes meid konkurentidega väga ebavõrdsesse olukorda. Müüginumbrid vähenevad sektoris kolmandiku võrra, mis tähendab, et oleme sunnitud pikemas perspektiivis investeeringuid vähendama ja töökäsi koondama, et käibe kaotust kompenseerida,“ kurtis Karastusjookide Tootjate Liidu juht Nele Normak. "Valitsus ühelt poolt annab justkui lisaraha, aga koos erinevate maksutõusudega jääb inimestel kokkuvõttes ikkagi vähem raha kätte, kui lubatud. Rääkimata pikaajalisest negatiivsest mõjust Eesti majandusele."

Audiitorettevõtete analüüsi tulemuste kokkuvõte ütleb selgelt, et kuigi lühiajalises plaanis oleksid riigi maksutulud ka tootmise vähenemise korral positiivsed, siis pikemat perspektiivis - arvestades lisandväärtuse vähenemist ja ettevõtete investeeringute strateegia muutusi - võib efekt olla negatiivne.

Samal teemal

14.05.2017
Toiduliit: toodete maksustamine ei aita pidurdada ülekaalulisust
10.05.2017
Rahanduskomisjon arutab magusamaksu lahtiseid otsi esmaspäeval
06.05.2017
Ministeerium tahab ka jogurtile suhkrumaksu peale panna
05.05.2017
Euroopa toiduliitude juhid taunivad valitsuse maksuplaani