Eesti uudised

GALERII | Korruptsioonikonverentsil süüdistati Tallinna linnaametnikke maksumaksjatelt miljonite röövimises (41)

Maarit Stepanov, 31. mai 2017 18:44
PALJU KÜSIMUSI: Vabaerakonna esimees Artur Talvik soovis teada, kui palju on läinud Tallinna linna korruptsioon maksumaksjale maksma ning leidis, et see summa jääb ühe miljoni euro juurde.Foto: Robin Roots
Tänasel Vabaerakonna korraldatud korruptsioonikonverentsil tõi Artur Talvik välja, et paljastatud Tallinna linnavalitsusega seotud korruptsioonijuhtumid on maksumaksjalt röövinud vähemalt miljon eurot. Ragn-Sellsi juhatuse esimees Rain Vääna sõnul võib Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) korruptsiooni tõttu kanda igaaastaselt 2 miljardi euro eest kahju.

Tallinna Linnahalli katusel peetud korruptsioonikonverents “Edgar läinud, pidu jätkub!” tõi kokku Tallinna linna suhtes kriitiliselt meelestatud seltskonna.

Samal teemal

Konverentsi moderaatoriks olnud Vabaerakonna esimees Artur Talvik rõhutas, et konverentsi toimumine pole seotud valimistega. "Meil on väga hea öelda, et kuna me erakonnana valimistel ei osale, siis keegi ei saa meid süüdistada selles ürituses, et see on valimiskampaania – ei!" ütles Talvik ja põhjendas: "See on siiras soov muuta Tallinna juhtimist ja muuta ta selliseks, mis oleks kaasaegne, läbipaistev, puhas ja arusaadav kõigile."

Konverentsi jooksul said sõna nii Vabaerakonna liikmed kui ka poliitikud teistest erakondadest. Esimese ettekande tegi Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni nõunik Sergei Metlev, kelle sõnul moonutavad ja varjavad Tallinna linna rahastatavad meediakanalid Tallinna linnavalitsuse ametnikega seotud skandaale. Metlev tõi välja, et 2017. aastal rahastab Tallinna linn venekeelsele elanikkonnale suunatud meediat 550 000 euro ulatuses.

Jäätmekäitlusfirma Ragn-Sellsi juhatuse esimees Rain Vääna tundis muret, et Tallinna linna otsused mõjutavad ettevõtluskeskkonda laiemalt. Ta kritiseeris linnaisade käitumist pärast lahvatanud prügiveoskandaali: “Siin võiks olla selline situatsioon, kus Taavi Aas näiteks ütlekski: selge, korruptiivsetel alustel tehtud, lähme nulli tagasi," kirjeldas Vääna, et linna poolt oleks aus korraldada uus hange. "Ja olekski kõik korras! Aga millegipärast on vaja seda süsteemi, mis loodi korruptiivsetel alustel edasi toita. Milleks?!”" küsis ta. Vääna arvutas välja, et Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) kannab korruptsiooni tõttu kahju suurusjärgus 2 miljardit eurot aastas.

Tallinna korruptsioonijuhtumid on röövinud maksumaksjalt miljon eurot

Talvik ise püüdis leida vastust küsimusele: kui palju on läinud Tallinna linna korruptsioon maksumaksjale maksma. Talvik tõi välja Tallinna linnavalitsusega seotud isikuid, kes kõik kohtus on korruptsioonis süüdi mõistetud: näiteks võis kuulda Ivo Parbusest, Elmar Sepast, Vello Lõugasest, Matti Songiseppast, Kaimo Järvikust, Allar Oviirist jt. "Nagu te saate aru, siis see nimekiri on lõputu ja numbrijada tuleb suur, aga siiski saime arvutusena kokku, et kui me ei arvesta neid kaasuseid, mis ei ole veel lahendust saanud, [on maksumaksjale tekitatud kahju] miljon eurot," hindab Talvik ja lisas, et väljatoodud juhtumid moodustavad kõigest jäämäe tipu.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni esimees Ardo Ojasalu tõi välja, et Tallinna linna juhtimisel on võtmesõnaks iseenda juhtimine. Ta kirjeldas, et linnavalitsus moodustub Keskerakonnast, sest volikogus on just sellel erakonnal absoluutne enamus. "Ja loomulikult nimetatakse linna ettevõtete nõukogudesse neidsamu linnavolinikke, kes on volikogu liikmed. Nemad omakorda võtavad juhatusse tööle isikuid, kes vastutavad nende ettevõtete igapäevase juhtimise eest; ja juhtumisi ka mõned inimesed nendest juhatuse liikmetest on konkreetselt ka [linna]volinikud," selgitas Ojasalu.

Sõna anti ka hiljuti Keskerakonnast välja astunud Meelis Paile, kes vallandati märtsis Tallinna linnahalli nõukogu esimehe kohalt. Pai kirjeldas, et Keskerakonna kontrollmehhanism on selline, et kui keegi püüab millelegi vastu hakata, oma arvamust avaldada või tõde kuulutada, on karistuskämmal tema sõnul päris räige. Ta kirjeldas enda versiooni Linnahallis toimunud susserdamisest. Kohalolijad elasid Pai jutule kriitikanooli pildumata kaasa.

Pai etteastele järgnes paneeldiskussioon, milles osalesid Õie-Mari Aasmäe valimisliidu Vaba Tallinna Kodanik nimel, Yoko Alender Reformierakonnast, Martin Helme Eesti Konservatiivsest Rahvaerakonnast, Hanno Matto Sotsiaaldemokraatlikust erakonnast ja Olev-Andres Tinn erakonnast Eestimaa Rohelised. Diskussioonis osalenud allkirjastasid memorandumi, et lubavad korruptsiooni kõrvaldamisel koostööd teha.

Veel enne, kui lavale lubati Peeter Oja, kuulutas Talvik välja, et Vabaerakonna toetusel on loodud MTÜ Korruptsiooniradar, mis hakkab uurima ekspertide abiga erinevaid korruptsioonikahtluseid ja juhtumeid. Mittetulundusühingut hakkab juhtima Ardo Ojasalu. Talviku sõnul jagatakse organisatsiooni kohta täpsemat infot lähinädalal.

Samal teemal

19.12.2017
Tondiraba jäähalli rikkumiste eest anti korruptsiooniauhind Kõlvartile
28.08.2017
Vaba Tallinna Kodanik: meile hääle andnud valijaid ei unustata
31.05.2017
Peeter Oja Taavi Aasale korruptsiooniskandaalide kohta: mis lasteaiarühmas sa käid?
31.05.2017
Artur Talvik kuulutas välja MTÜ Korruptsiooniradari loomise