Krimi

Kes on Europoli poolt tagaotsitav laibatükeldaja Markus Pasi Pönkä? (24)

Toimetas Liis Vaksmann, 31. mai 2017 16:53
TAGAOTSITAV: Europol lisas Markus Pasi Pönka tagaotsitavate nimekirja Foto: Europol
Euroopa liidu korrakaitseagentuur Europol lisas soomlase Markus Pasi Pönkä tagaotsitavate nimekirja. Markus on Eestis tuntud kui Maakri tänava tükeldaja, kes 2005. aastal mõrvas oma toonase äripartneri ja sõbra ning tükeldas ta surnukeha ketaslõikuriga.

2005. aasta 14. detsembril kell 21.50 leidis politsei Tallinnas aadressilt Maakri 36 neljanda korruse kahetoalisest korterist tundmatu isiku tükeldatud surnukeha.

Samal teemal

Käte, jalgade ja peata inimrümp oli pakitud musta kile sisse ja seotud halli ehitusteibiga. Prügikottidesse ja siis omakorda reisi- ning arvutikotti olid pakitud käed ja jalad. Seljakotist leiti pea.

Toonaseid sündmusi kajastas ka telesari "Kriminaalne Eesti" kus käidi samm-sammult üle toona 21-aastase Markus Pasi Pönka tapatöö telgitagused. Saates räägiti, et kolm päeva pärast surnukeha leidmist, laekus Eesti politseile Helsingi politseiametist avaldus uurimise alustamiseks. Soome kolleegide poole olid pöördunud 21aastase Soome ärimehe Keijo Saloni vanemad. Nad nägid ajalehtedes uudist, et Tallinnas on leitud tükeldatud noormees. Vanemad kahtlustasid, et tapetu võib olla nende poeg.

Nimelt oli Keijo Soome majanduspolitseiga pahuksisse sattunud ja Eestisse kolinud. Noormehele oli küll kehtestatud Soomest lahkumise keeld, mida mees rikkus, mistõttu anti Soomest käsk tema vahistamiseks. Keijo vanemate kahtlused osutusid tõeks.

Mees peetakse kinni

12. detsembri õhtul istus Markus Pasi Pönkä Magdaleena haigla ees oma Mercedeses, kui tema juurde tuli keskkriminaalpolitseinik. Pönkä pidi politseinikega jaoskonda kaasa minema, kuna mees oli rahvusvaheliselt tagaotsitav. Pönkä otsustas põgeneda ja rammis politseinike. Põgenema ta ei pääsenud, järgnes rüselus ja 160 kilo kaaluv Pönkä viidi käeraudades jaoskonda. Alles hiljem selgus, et parklasse saabudes oli Pönkä äsja lõpetanud Keijo Saloni tükeldatud keha pakkimise ja korteri koristamise.

Markus tunnistas üles Keijo tapmise. Ta põhjendas, et läks sõbraga naiste pärast tülli. "Järsku oli tal nuga käes ja ta ründas mind," ütles Pönkä, et kaklust tema ei alustanud. "Põikasin kõrvale, kuid ta ründas edasi. Haarasin vaistlikult püstoli ning tulistasin teda. Vahemaa oli väike,“ tunnistas Pönkä. "Tulistamise hetkel oli relv vastu tema keha. Lask tabas teda selga. Läksin šokki. Seisin kolm tundi suutmata midagi teha. Ma ei tea, mis minu peas toimus, kuid ma tükeldasin laiba sealtsamast korterist leitud rauasaega. Saagisin ära pea, käed ja panin need kilokottidesse. Lahkusin ja sõitsin sihitult mööda Tallinna linna ringi. Kusagil viskasin autost välja prügikotid, milles olid verised kotid, saag, nuga ja Keijol seljas olnud riided.“

Mehele esitati mõrvasüüdistus ja tehti kindlaks, et Pönka ütlused ei klappinud sündmuspaigalt kogutud tõenditega. Politseil õnnestus leida anonüümne tunnistaja Sergei, kelle ütluste abil tehti kindlaks, et tegemist polnud hädakaitsest tingitud tulistamisega.

"Tutvusin Pönkäga Tallinna vangla tervishoiu osakonnas. Ta rääkis, et tappis Keijo raha pärast, mille nad said koos kelmuse teel,“ rääkis Sergei oma ütlustes. "Nad olevat teeninud kelmusega kaks ja pool miljonit eurot. Päev enne seda kui politsei Markuse kinni pidas, sõitis Markus Keijoga kohtuma, et oma osa rahast kätte saada. Keijo ei tahtnud raha anda. Puhkes tüli, Markus haaras Glocki ja tulistas Keijot.“

Kohus mõistis 2007. aastal Pönkäle 12aastase vangistuse. 2010. aasta jaanuaris mõistis Soome kohus talle lisaks nelja aasta pikkuse vanglakaristuse ligi miljoni euro väljapetmise eest tuhandetelt Soome firmadelt.

Mees paneb jooksu

2011. aasta juunis, kui politsei sõidutas Pönkät vanglast Helsingi ülikooli õigusteaduskonna eksamitele, sai mees jooksu ja põgenes konvoiauto tagaukse kaudu. Ta jõudis joosta kaubamajja, osta hambaharja ja 40 minutit pärast plehku panemist võeti ta uuesti kinni.

2013. aastal viibis Pönkä vanglast puhusel – Soome seadused lubavad seda kui kinnipeetav on kandnud ära kaks kolmandikku karistusajast – ja pidanuks vanglasse naasma 12. oktoobril, ent kohale ta ei ilmunud. Soome politsei esindaja Jussi Pilviö Pirkanmaa sõnas toona Iltalehtile, et arvatavad kohad, kus Pönkä võinuks viibida, on kontrollitud. Otsinguid laiendati ka Eestisse, välja anti ka üleeuroopaline vahistamisorder. Sama aasta detsembris teatas Iltalehti, et Soome vanglast jalga lasknud Markus Pasi Pönkä andis end välja.

2015. aasta varakevadel pääses Markus tingimisi vabadusse, olles oma karistusest ära kandnud 8 aastat. Sama aasta oktoobris peeti Pönkä üle jälle kohut. Helsingin Sanomat vahendas siis, et meest süüdistati jõuka mehe ettekavatsetud röövimisplaanis ja prokurör nõudis talle seitsmeaastast vangistust. Enne kohtuotsuse väljakuulutamist jalutas mees aga saalist ootamatult minema. Pärast vaheaega teatati, et Pönka kinnipidamine pole tõepoolest enam vajalik, kuna süüasja on võimalik lõpuni arutada ka tema kohalolekuta.

Käesoleva aasta aprillis oodati Pönkät Riihimäki vanglasse, kuid sinna pole ta ilmunud. Iltalehti kirjutas, et meest oodati vangalasse seoses eeluurimisega.

Mais mõistis Helsingi ringkonnakohus Pönkä ligi neljaks aastaks trellide taha. Põhjuseks jaanuaris toime pandud pettus maksevahenditega. Mees kohtusse ei ilmunud.

Nüüd on Markus Pasi Pönkä kohta välja antud Euroopa vahistamismäärus, kuna mees ei läinud aprilli lõpus kandma talle maksukuritegude eest mõistetud vanglakaristust.

Ilta-Sanomati andmetel sai politsei vihje, et Pönkä võib olla Tallinki laeval ja nii tehti esmaspäeval Helsingi Läänesadamas Pönkä tabamiseks ulatuslik politseioperatsiooni, kuid Pönkat ei leitud.

Samal teemal

27.08.2017
Tabati rahvusvaheliselt tagaotsitud Maakri tänava laibatükeldaja
05.07.2017
Ohtlikke kurjategijaid otsiv Soome politsei palub Tallinna suunduvatel laevareisijatel silmad lahti hoida
31.05.2017
Europol otsib kurikuulsat Maakri tänava laibatükeldajat
29.05.2017
Helsingi Läänesadamas käib ulatuslik politseioperatsioon, politsei kontrollib Megastarilt lahkuvaid sõidukeid