Eesti uudised

Diplomaatilise skandaali põhjustanud mälestuskivi riivab kohalike õiglustunnet (35)

Eesti Päevaleht, 31. mai 2017 10:10
Inno Naur. Foto: Arvet Mägi / Virumaa Teataja
"Meie õiglustunnet riivab kõik see kõvasti, meie siin külas teame, mis kiviga on tegu ja kellele see püstitatud on,” rääkis Rääsa küla elanik, Kiviõli kunagine abilinnapea Inno Naur, kes nentis, et tegu ei ole vabastajatest kangelaslenduritega, nagu mälestusmärgil kirjas, vaid "meie lähedaste mõrvaritega“, ning kivi eksponeerimisega püütakse jälle pronksiööd korraldada.

Naur rääkis Eesti Päevalehe ajakirjanikuga Tiido talu maja juures, mille Vene sõjalennukid 25. veebruaril 1944 puruks pommitasid ning kus hukkus toona neli inimest: vanaperemees Tiido Kreisman, tema tütar, kaheaastane tütrepoeg ja 12aastane naabertalu tüdruk.

Samal teemal

Kolmele 25. veebruaril 1944 hukkunud Nõukogude lendurile püstitatud mälestuskivi seisis aastaid Rääsa külas koolimaja lähedal, kuni Notšnoi Dozori Kiviõli aktivist Sarkis Tatevosjan selle sealt talvel minema viis ja oma hoovi paigutas, kus selle kallal on kahel korral vandaalitsetud.

Mis puudutab kivi sodimist selle uues asukohas Tatevosjani krundil, siis tundub Naurile kummaline, et „inimene avastab sodimise hommikul ja kohe on keegi Vene ajakirjanikest kohal”, ning ta arvab, et Tallinnas pronkssõduri juures olnud Tatevosjan püüab nüüd ka Kiviõlis oma väikest revolutsiooni korraldada.

18. mail külastasid Kiviõli linnapead Nikolai Vojeikinit Narva Vene peakonsul Dmitri Kazjonnov ja konsul Andrei Surgajev, kes palusid linnapeal tungivalt suhtuda mõistvalt kivi paigutamisse Küttejõu vennashaua alale, kuhu on maetud Teise maailmasõja ohvrid. See kohtumine oli ka mõlema diplomaadi maalt välja saatmise põhjus.

Refereeritud artiklit tervikuna loe Eesti Päevalehest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee