Maily Mau 31. mai 2017 09:30
Me võime Edgar Savisaart paljuski kritiseerida, ent me ei saa tähelepanuta jätta mehe aktiivsust, mis nii mõnelegi noorele silmad ette teeb. Nimelt pole täna 67-aastaseks saav Edgar Savisaar sugugi leiva lauale teeninud ainult poliitiku ametit pidades, vaid mees on oma talenti üritanud leida ka teistel rinnetel ja olnud muusaks loomeinimestele.

1. Edgar Savisaare karjäär algas paljuski kirjutamisest.

Savisaar avaldas publitsistlikke kirjutisi ühiskonna reformimise vajadusest. Oma sõnasepa oskuste eest pälvis ta mitmeid preemiaid ja auhindu. Ent laiemat ühiskondlikku tuntust tõi talle osalemine Eesti Televisiooni saadetes, kuhu teda kutsus Siim Kallas. Saatesarjas "Mõtleme veel" esinedes käis ta 1988. aasta kevadel välja idee moodustada Eestis Rahvarinne perestroika toetuseks. Temast sai laulva revolutsiooni üks juhte. Peagi oligi Savisaarel jalg ukse vahel ning tema algatusel sündis 1991. aastal Eesti keskerakond.

Tundub, et juhtiv liidripositsioon meeldis Savisaarele juba noorena. Pärast Tartu Riikliku Ülikooli ajalooteaduskonna lõpetamist, asus mees tööle õpetajana. Põlva rajooni Ahja Keskkoolis töötas Savisaar kolm aastat. Ka hiljem jätkas Savisaar töötamist õppejõuna Eesti NSV Teaduste Akadeemias.

2. Huvi teatri vastu oli Savisaarel juba 12-aastase poisikesena, mil ta hoogsalt näidendeid kirjutas.

Edgar sai Tallinna Konservatooriumi lavakunsti erialale sisse, kuid loobus ja seda on mees hiljem avalikult kahetsenud. Ent vanarahva tarkus teadis öelda, et kunagi pole liiga hilja ning ilmselt meenutas seda motot Edgar 2013. aastal, kui ta üllatas kõiki oma debüütsingliga "Kaunis maa".

3. Ent enne hittloo välja andmist proovis Savisaar juba varasemalt kinolinale pääseda.

2003. aastal ilmus komöödiafilm "Vanad ja kobedad", kus Savisaar sai endale auväärse autojuhi rolli. Filmi vaatas kinodes kokku koguni 81 921 vaatajat.

Kaader filmist Foto: YouTube

4. Savisaar armastab lisaks laulmisele ja näitlemisele ka kiirust.

Mees on oma elu jooksul mitmeid kordi vahele jäänud kiiruse ületamisega ega häbene seda sugugi.

Õhtuleht 13. juuli 2007 Foto: Repro

5. Nagu USA märulifimides ei häbene Savisaar kasutada erinevaid pettemanöövreid oma tahtmise saamiseks.

Lindiskandaal, idarahaskandaal. Altkäemaksuskandaal kerib veel praegugi, mistõttu Harju Maakohus kõrvaldas ta 30. septembril 2015 linnapea ametist.

6. Ka on Savisaar mõjutanud oluliselt Eesti kultuuri – 2015. aastal lavastas Eesti teater NO99 antiiktragöödia vormist mõjutatud muusikali Savisaar.

Muusikal tuli lavale vahetult enne 2015. aasta riigikogu valimisi, viimane etendus toimus valimispäeva õhtul. Seetõttu pälvis muusikal eriti suurt tähelepanu ajakirjanduses ka väljaspool tavapärast kultuuriajakirjandust.

7. "Kuku!" "Tõuse ja sära, mu päikesekiir!"

Just selliseid flirtiva sisuga lühisõnumeid saatis Savisaar aastal 2009 Anna-Maria Galojanile. Kuuldavasti olla samasisulise tekstisõnumi saanud ka Tallinna linnapea kauaaegne keskerakondlasest võitluskaaslane Ain Seppik.

Sõnumi said lõpuks kümned tuhanded eestlased, teiste seas ka lapsed.

8. Savikas feat. Kuzzer "Kaunis maa 2"

Neli aastat tagasi sattus Savisaar Märt Avandi ja Ott Sepa hambusse, kui "Tujurikkuja" otsustas üllatada eestlasi Savisaare räpiga, mis oli kaudselt inspreeritud ka Priit Kutseri anonüümsete kommentaaride skandaalist.

9. Sulnid vihmavarjutüdrukud Savisaare ümber.

Aastate jooksul on Savisaarega seostatud mitmeid erinevaid naisi, keda kutsutud ka Edgari vihmavarjutüdrukuteks.

Vasakult: Jekaterina Fedkina, Katrin Siska, Olga Ivanova ning Monika Batrakova Foto: 2 x Teet Malsroos, Kaarel Tigas, Alar Truu

Paistab, et endine Tallinna linnapea mõjub naistele sümpaatsena, kuna noori naisi keerleb tema ümber pea igal avalikul üritusel.

10. Helde Savisaar otsustas linnakodanikele aastal 2009 jagada tasuta küttepuid ja kartuleid.

"Linnavalitsus on otsustanud toetada toimetulekuraskustes peresid tasuta kartuli ja küttepuudega; kanda lasteaiakoha maksumusest 80 protsenti, tõsta huviala ja sporditegevuse toetuse senise 2000 kroonise piirmäära 3000 kroonile ning maksta 500 krooni kooliminekutoetuseks," tutvustas Savisaar.

 Foto: Marianne Loorents

Kartulid küll riknesid ning kampaania sai suure kriitika osaliseks, ent rahva mällu suutis suurmees süüa end siiski.