Eesti uudised

Oma loomingut näitab 115 värsket arhitekti, disainerit ja kunstnikku 

Toimetas Denes Kattago, 30. mai 2017, 10:55
Noblessneri kvartal.Foto: HEIKO KRUUSI
Täna, 30. mail kell 16 avatakse pidulikult Noblessneri sadamalinnaku Valukojas (Peetri 10) Eesti kunstiakadeemia lõputööde festival TASE ’17.

Valukoja lähistele kerkib peagi Eesti kaasaegse kunsti arenduskeskuse eestvedamisel ka uus kunstikeskus. Nii on noorte kunstnike, disainerite, arhitektide, muinsuskaitsjate, konservaatorite, kunstiteadlaste ja -õpetajate loomingu ja ideede tutvustamiseks see keskkond hästi sobilik.

Tänavu lisandub uue üritusena “Lõputööd Liftis”, kus astuvad 7-minutilise nn liftikõnega üles EKA parimad 2017. aasta lõpetajad, et huvilistele lühidalt ja selgelt oma uurimistöö sisu ja tulemusi tutvustada. 

Seekordsel TASE näitusel osaleb 115 noort kunstnikku, disainerit, teadlast ja arhitekti.

“Teaduskonniti tegeletakse võrdlemisi erinevate teemadega, kuid omas valdkonnas on kahtlemata tegemist aktuaalsete projektidega. Arhitektuuriteaduskonnas luuakse toetavaid keskkondi nii lastele kui eakatele, näiteks Inke-Brett Eek ja Hanna-Liisa Mõtus oma töödes "Viimne pelgupaik. Suremise ruum tänapäeva ühiskonnas" ja "Dementsusega inimesi ja nende lähedasi toetav keskkond",“ selgitab TASE peakorraldaja, EKA galerist Keiu Krikmann.

Ta lisab: “Disainitudengeid paeluvad jätkuvalt eksperimentaalsed materjalid – Katrin Kabun otsib võimalusi jääkvilla rakendamiseks ja Marie Vinter katsetab valgupõhiste materjalidega ning uurib siidi kasutusvõimalusi. Vabade kunstide poolelt on hea meel näha seekord maali võrdlemisi suurt osakaalu – on nii tahvelmaali, aga ka installatiivsemat lähenemist, näiteks Alina Orava polüvaatelised maalid. Samas ei puudu ka väga erinevate teemadega tegelevad installatsioonid – Karl Saks lahkab eksootika temaatikat, Mari-Leen Kiipli videoinstallatsioon vaatleb kehalise kontakti poeetikat.”

Maalikunstnik Alina Orav esitleb “Lõputööd liftis” üritusel oma uudset maalitehnikat polüvaatemaal ning selgitab selle kasutusvõimalusi teistes majandusvaldkondades. Polüvaatemaal on tasapinnaline pilt, milles korraga kattuvad omavahel kolm kuni hetkeseisuga maksimaalselt viis anamorfoosset illusiooni tekitavat kujutist. Igat ruumilisena tajutavat teose interpretatsiooni saab eristada kindlast vaatepunktist, mis paikneb teose suhtes määratud kohas. Töö on enamasti maalitud maapinnaga paralleelsele, ühtivale või sellega kergelt nihkes olevale pinnale.

Kindlasti pakub sel aastal põnevust ka näituseruum, mere ääres Noblessneri sadamalinnakus asuv Valukoja hoone – ajalooline laevatehase laevaehitustsehh ja valukoda. Kõrvalhoones, Peetri 12, võib sisse kiigata EKA sepikotta ja jälgida kunstnike tegutsemist ja nautida jahisadama äärses Café Noble’is TASE ’17 külastajatele erijoogina loodud kevadist kokteili erihinnaga. Seal leiavad aset ka mitmed TASE satelliitüritused. Kogu infot vaata www.artun.ee/tase17

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee