Maailm

Putini kiire hüpe Prantsusmaale (9)

Tõnis Erilaid, 30. mai 2017 04:00
SURUME KÄTT KA!: Seekord ei olnud Macronil vaja Putini kallal oma jõudu näidata nagu ta tegi seda Trumpiga, kelle ebameeldivaks kujunev käesurumine on kõigile teada.Foto: Reuters / Scanpix
Eile lendas välkvisiidile Prantsusmaale president Emmanuel Macroni kutsel Venemaa riigipea Vladimir Putin. Pärastlõunaste kõneluste lõpus avasid riigimehed Versailles` Grand Trianoni palees Peeter I näituse. 

Prantsuse ajakirjanduses rõhutati, et Putin tuleb ajal, kui Ukrainas lõõmavad lahingud. Ukrainlased saatsid president Macronile kohtumise eel avaliku kirja nõudmisega, et ta aitaks kaasa Venemaal vahistatud ukrainlastest poliitvangide vabastamisele. Senaator John McCain ütles eile hommikul Austraalia telejaama ABC hommikuprogrammis, et Putin on maailmale suurem oht kui ISIS. Ta küll möönis, et venelaste sekkumine USA valimistesse oli, kas olematu või ei tulnud neil midagi välja. "Ma ei ole näinud selle kohta mingeid tõendeid," tunnistas McCain, lisades – aga nad üritavad uuesti. 

Samal teemal

Käis prantslasi kompamas 

Prantsusmaa presidendivalimistesse sekkumises on venelasi süüdistanud ka Emmanuel Macroni meeskond. "Siiski on vaja kõnelda Putiniga, sest paljusid asju ei saa lahendada ilma dialoogita," ütles Macron eilsete kõneluste eel ja oli kindel, et need tulevad rasked. Moskva ühe mõttekoja juht Fjodor Lukjanov väljendas kõige selgemalt: "Riigijuhid õpivad teineteist tundma ja võivad luua edasisteks kõnelusteks sobiva õhkkonna – või siis mitte!"

Telekanali France24 välisasjade toimetaja nimetas Putini visiiti mõneti ootamatuks, sest kõik märgid näitasid, et mingeid kõnelusi ei tule enne G20 riigijuhtide kohtumist juulis Hamburgis. Macron haaras siiski initsiatiivi enda kätte ja kui Putin talle helistas, et presidendiks valimise puhul õnne soovida, kutsus ta venelase ka külla.

Putinile aeg sobis. Eks tahtnud temagi lähemalt kuulda, millest räägiti NATO ja G7 tippkohtumistel mõni päev tagasi. Mingeid olulisemaid kokkuleppeid sõlmida ei plaanitud, Macron lubas ainult "tõsiseid kõnelusi".

"Me loodame, et Versailles`õhk-konnas on meil suurepärane võimalus kõnelda tervest hulgast asjadest alustades olukorrast Ukrainas ja Süürias ning lõpetades meie riikide vaheliste suhetega," ütles ajakirjanikele Putini välispoliitiline nõunik Juri Ušakov. Tema arvates on kindlasti kokkupuutepunkte, mille pinnalt edasisi kõnelusi arendada. Venemaale teeb Ušakovi sõnul muret ka see, et kahe riigi vaheline kaubavahetus on kolme aastaga kukkunud 22 miljardilt dollarilt 13 miljardini. Nõunik märkis, et vaevalt on oodata edasiliikumist Süüria küsimustes, sest Prantsusmaa nõuab Bashar al Assadi tagasiastumist enne, kui selles riigis võiks loota rahule.

Putin püüdis Prantsusmaale sõita Vene kultuurikeskust avama ka läinud aasta oktoobris, kuid tollane president Francois Hollande lasi teatada, et kõnelusi võib pidada Süüria olukorrast, aga kultuurikeskuse avamisele ei kavatse ta tulla. Putin saatiski enda asemel Pariisi kultuuriministri. Eilse päeva programmi oli ikkagi mahutatud enne ärasõitu selle keskuse külastamine Branly kaldapealsel.

Hollande'il polnud enam suhetes Venemaaga manööverdamisruumi pärast seda, kui ta katkestas 2015. aastal kopterikandjate Mistral müügi. Macronil seevastu on liikumisruumi ja võimalusi kompromissideks, märgivad Prantsusmaa poliitikud.

Putini äraolekul möllas Moskvas enneolematu torm kiskudes majadelt katuseid ja kukutades puid. Keeristorm paiskas õhku sadu autosid, teatab Vesti. Esialgseil andmeil sai surma vähemalt kaheksa inimest. 

Grand Trianon 

Foto: Reuters / Scanpix

Presidendid avasid Versailles’ uhkes Grant Trianoni palees Peeter I 300 aastat tagasi tehtud Prantsusmaa käigule pühendatud näituse. Selle lasi endale ja oma armukesele madame de Montespanile ehitada kuningas Louis XIV. Ta nõudis arhitektilt ja ehitusmeistrilt Jules Hardouin-Mansart’lt, et palee säraks roosast Languedoci marmorist (pildil) ja porfüürist ning selle aiad oleksid kõige uhkemad ümbruskonnas. Ehitusmeister täitis kuninga soovid täht-tähelt. Venemaa tsaar Peeter I elas seal 1717. aastal pikka aega, uurides Versailles’ losse ja aedu, et võtta sealt šnitti Petrodvoretsi tarvis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee