Eesti uudised

Miks muutuvad lastelaagrid üha kallimaks? (31)

Juhan Haravee, 29. mai 2017 17:05
LAAGRISUVI: Aastaid tagasi korraldati Pivarootsis vahetus lastele, kes olid ilma jäänud mõnest lähedasest inimesest. Laagriliste tuju käisid tõstmas superstaarisaate pea sama noorukesed lauljad.Foto: ARNO SAAR
Lastelaagrite pidajad ei võta jutte üha kallinevatest tuusikutest tõsiselt. “Tuusikuhinnad tõusevad, aga täpselt samas tempos ja ulatuses nagu muudki hinnad meie ümber,” lausub Pivarootsi lastelaagri perenaine Katrin Kadakas.

Suviti püüavad paljud lapsevanemad oma võsukesi vähemalt üürikeseks ajaks jalust ära saada, pakkudes neile võimalust eakaaslaste seltsis laagrimõnusid maitsta. Kuna vahetused on moodsates laste- ja noortelaagrites endisaegsetega võrreldes üsna lühikesed, keskmiselt 5–7 päeva, ja hind selle lõbu eest pole sugugi väike, siis ei tasuks isasid-emasid mingil juhul süüdistada laste suhtes üles näidatud hoolimatuses, pigem vastupidi. Ajad, mil lapsi suve jooksul kuuajaliste vahetuste kaupa laagrist laagrisse väntsutati ja neid sel moel tahtlikult või tahtmatult lähedastest võõrutati, on tänaseks pöördumatult möödas. Hea seegi!

Lastekaitse Liidu Lastelaagrite OÜ Pivarootsi lastelaagri perenaine Katrin Kadakas aitab lahti mõtestada, mis paneb paika laagrihinna. “Meie laager pakub majutust ja toitlustust ning rendib koostööpartneritele ruume   laagrivahetuste läbi viimiseks,” selgitab Kadakas. “Tuusiku lõpliku hinna lisaks söögile ja majutusele määrab ära see, millist programmi lastele pakutakse. Kes teeb väljasõite, kes pakub kunstilaagrit või mingit muud tegevust – see kõik mõjutabki lõplikku hinda.”

Sel aastal tõusis Pivarootsi laagri tuusikuhind Kadaka sõnul 60 senti päeva kohta võrreldes mullusega. Miks hind tõuseb? “Lastelaagrite tuusikuhinnad tõusevad täpselt samas tempos ja ulatuses nagu muudki hinnad meie ümber,” kinnitab Katrin Kadakas. “Eesti majanduse seis peegeldub ka laagrihindades. Ka laagritöötajad teevad tööd ja näevad vaeva ning tahavad selle eest palka saada. Kallineva elektri eest tuleb maksta meilgi. Kui suurenevad vee-, kanalisatsiooni- ja prügiveoarved, siis kajastub seegi meie hindades. Seega ma ei ütleks, et meie hinnad tõuseksid mingil seletamatul moel.”

Pivarootsi tänavune keeltelaager ongi perenaise sõnul päris kallis lõbu. Õpetajatena töötavad seal inglise filoloogid ning kavas on muuhulgas väljasõit Ranna rantšosse – see kõik ju maksab. “Meie Pivarootsis ei teegi niisama tilulilu-laagreid, siin on alati kavas mingi planeeritud tegevus ja ka väljasõit,” räägib Kadakas.

Läänemaal 1995. aastast tegutseval Pivarootsi laagril läheb Katrin Kadaka sõnul siiani hästi. Igal aastal püütakse oma noortele klientidele midagi uut pakkuda. Kõik parandamised, kohendamised ning uute objektide ehitamine pole mõistagi odav lõbu ning tuusikuhinnal tuleb perenaise sõnul katta needki kulud.

Pivarootsi kunagistest laagrilastest on tänaseks saanud kasvatajad, kellel on omakorda kaasas pisikesed lapsed, kellest varsti sirguvad tõsised laagrilised. “Neid on igal aastal ikka rohkem ja rohkem,” kinnitab Pivarootsi laagriülem Katrin Kadakas.

Keskmine laagrituusik maksab alla 180 euro

Eestis on umbes veerandsada tegevusloaga lastelaagrit. Keskmine laste- ja noortelaagrite suvine tuusikuhind ei ületa tänavu 180 euro piiri.

Kui Põlvamaa Valgemetsa noortelaagris saab tänavu suvel nädalakese veeta 133 euro eest, siis Kõrvemaa matka- ja seikluslaagris kulub 9–12aastase kunde vanematel sama aja eest 231 eurot. Tõsi, kui loobuda seikluslaagris ööbimisest, tuleb laagrilise eest välja käia vaid 29 eurot.

MTÜ TaimAUTi majandatavates Kloogaranna, Karksi-Nuia ja Pärlselja lastelaagrites tullakse vastu püsiklientidele. Neile, kellele laagris meeldima on hakanud ja kes järgmisel suvel soovivad tagasi tulla, tehakse hinnaalandust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee