Eesti uudised

Küsimus on õhus alates Eesti taasiseseisvumisest

Galerii | Kes hakkab hooldama lagunevat Maarjamäe memoriaali? (36)

Marvel Riik, 28. mai 2017, 12:00
Olukord Maarjamäe memoriaalilFoto: Robin Roots
Tallinna Maarjamäe memoriaali kompleks on lagunenud niivõrd, et selle juurde kuuluv obelisk on kuulutatud varisemisohtlikuks. Lagunev kompleks kuulub osalt linnale, kes tahaks selle üle anda riigile. Omandiküsimuse vaidlused on kestnud alates Eesti taasiseseisvumisest.

 Teatavasti plaanib riik järgmise aasta augusti lõpus avada praeguse Maarjamäe memoriaali kõrval kommunismiohvrite memoriaali. Viimane peaks tasakaalustama Maarjamäe olukorda, kus praegu domineerivad monumendid eelmisest riigirežiimist. Samas võib uue memoriaali valmimine tekitada halenaljaka olukorra, kus üks memoriaal on kenasti hooldatud, kuid teine on sootuks tükkideks lagunemas.

Samal teemal

Justiitsministeeriumi sõnul vastutab praeguse vana memoriaali korrashoiu ja heakorra eest Tallinn. Viimane pole aga väitega üdini nõus. Tallinna kesklinna valitsuse linnakeskkonna osakonna juhataja Aigar Palsneri sõnul on Tallinna hooldada ainult „Tuld hoidvad käed“, kus ENSV ajal põles igavene tuli, ja „Jääretke monument“, mis valmis 1960. aastal.

„Tegemist on reformimata riigimaaga, mida kesklinna valitsus hooldab heakorranõuetest lähtuvalt. Kesklinna bilansis on vallasvarana ainult kinnistul olevad rajatised,“ selgitas Palsner. „Kogu memoriaalkompleksi ala [sh kommunismiohvrite mälestusmärk] peaks olema riigi omanduses, nagu ka samas Orlovi lossi park, moodustades terviku. Meenutagem, et kommunismiohvrite memoriaali rajamise protsessi käivitudes olid riigi esindajad seisukohal, et II maailmasõja mälestuseks rajatud Maarjamäe memoriaalkompleksi korrastamise eest peab samuti riik hoolt kandma.“

Kompleks, mille omandiküsimus on linna ja riigi vahel kestnud alates Eesti taasiseseisvumisest, on tänasel päeval halvas seisuskorras. Eelmisel aastal tellis Riigi Kinnisvara auditi, mille järgi võib obeliski ümbrust ohtlikuks pidada. „[P]ihta võib saada alla kukkuvate obeliski paekivist vooderdusplaatide tükkidega. Välistatud pole ka vooderduse ulatuslikum varing 2–3 aasta pärast, aga võib-olla ka varem,“ seisab auditis.

Käejälgede seisukorda hindab audit sarnaselt obeliskile samuti halvaks. Tallinna kesklinna valitsus lasi hinnangu tõttu torupiirdega sulgeda kompleksi paraadväljaku. Kui palju sellest kasu on, on iseküsimus. Eelmisel nädalavahetusel juhuslikult Maarjamäelt möödakäija sõnul nauditi väljakul, mille enda seisukord pole samuti kiita, ilusat ilma. „Pirita teelt oli näha, et inimesed istusid tseremoniaalväljaku serval. Neid oli palju, nad veetsid mõnusalt vaba aega õlledega,“ rääkis pealtnägija.

Kuigi Maarjamäe praeguse memoriaali paraadväljakule on keelatud minna, käiakse seal ikka aega veetmas.Foto: Robin Roots

Kuigi linnavalitsuse enda sõnul hooldatakse linnale kuuluvaid kompleksi osasid nii nagu heakorranõuded nõuavad, ei mõelda praegu suurematele remonttöödele. „Kuni kogu ala staatus on ebaselge, pole mõtet eraldi restaureerida sellel paiknevaid taieseid,“ selgitas Palsner Tallinna vähest aktiivsust.

Justiitsministeeriumi pressiesindaja Dagne Mihkels ütles, et ühe teoreetilise võimalusena on riik arutanud memoriaali ülevõtmist. „Mingit otsust selles suhtes tehtud ei ole. Niinimetatud vana memoriaali kordategemine vajab investeeringuid ja riigi kinnisvarainvesteeringute kavas hetkel seda planeeritud ei ole,“ rääkis Mihkels.

Kuigi vana kompleksi omandiõiguse ja korrastamise küsimus on siiani lahtine, viimane selleteemaline nõupidamine toimus aasta tagasi, on selge, et kompleksi säilitamine ja hooldamine kujuneb kulukaks. Käibemaksu arvestamata küündivad kompleksi renoveerimistööd 92 000 (säilitamine) – 2 255 000 (taastamine) euroni, seejuures obelisk ja käejäljed vajaksid kumbki 9000 eurot.

Tallinna kesklinna valitsus loodab, et riik teeb lähiajal kompleksi osas otsuse. Ei Tallinn ega riik pole kaalunud selle maha lammutamist. „Sõltumata selle kompleksi rajamise ajast ja ideoloogilisest taustsüsteemist on tegemist maastikuarhitektuuriliselt kõneka teosega,“ märkis Palsner.

 Kommunismiohvrite memoriaal koosneb teekonnast ja koduaiast

 „Selleks, et jõuda koduaeda, tuleb võtta ette teekond. Et asuda teekonnale, tuleb lahkuda koduaiast.“ Nii kõlab selgitus kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi ideekonkursi võidutööle „Teekond“, mille tegi arhitektuuribüroo JVR.

Kommunismiohvrite memoriaal võidutöö "Teekond"Foto: RKAS

Mälestuspaigas leiab äramärkimist kommunistliku režiimi tegevuse tõttu enam kui 20 000 elu kaotanud isikut, kellest suur osa suri kodumaast kaugel ja kelle matmiskoht on paljudel juhtudel teadmata.

Memoriaali ehitusmaksumuseks on planeeritud kuni 4,45 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks.

Kommunismiohvrite memoriaal võidutöö "Teekond"Foto: RKAS

36 KOMMENTAARI

e
EI AKKA KEEGI! 1. juuni 2017, 03:31
Viige laiali ja taastage seal ilus loodus!
p
Palju aastaid hoitakse seda punamonumendi-kolossi seal 29. mai 2017, 12:03
ikka püsti - arusaamatu.Teadupärast püstitati see ora ja kogu kompleks
hukkunud okupantide mälestuseks,kes põgenesid teiste okupantide eest
...
(loe edasi)
Loe kõiki (36)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee