Maailm

Jõudemonstratsioonid ja kritiseerimine - Trumpi käitumine Brüsselis oli hämmastust tekitav (60)

Õhtuleht.ee, 27. mai 2017 16:37
NATOsse kuuluvad liidrid vaatavad mööda lendavat lennukit.Foto: MELANIE WENGER
USA presidendi esimene kohtumine Euroopa liidritega oli täis agressiivset kehakeelt ja süüdistusi.

Trump demonstreeris Brüsselis oma jõulisi käepigistusi, tõukas õlaga ja poseeris. Ta pilkas, ignoreeris protokolli, manitses teisi liidreid ja eitas oma varasemaid väljaütlemisi, vahendab The Guardian.

Samal teemal

Kohtumine oleks võinud apsudeta sujuda, kuid Donald Trumpi käitumine jättis teised liidrid hämmingusse.

Suurt tähelepanu äratasid kohtumisel toimunud kehakeelelised võitlused. Trumpi viis oma tugevate käepigistustega domineerida ja vahel teist inimest käest ka sikutada on juba praegu tähelepanu kogunud. Kõige tuntum käepigistus oli Trumpil veebruaris Jaapani peaminister Shinzo Abega, mis kestis 19 sekundit.

Brüsselis oli Trumpile võrdseks vastaseks äsja Prantsusmaa presidendiks saanud Emmanuel Macron, kes naeratades Trumpi kätt nii tugevalt pigistas, et ookeanitagune president pidi alla andma. Kohalolijad kirjeldasid, et meestel tõmbusid käepigistusest nukid valgeks.

USA president Trump ja Prantsusmaa president Macron suruvad jõuliselt kätt.Foto: CHRISTIAN HARTMANN

Nad said veel ühe ehmatuse osaliseks, kui Trump grupipildi tegemiseks Montenegro peaminister Duško Markovići jõuliselt kõrvale lükkab, et esimesse ritta pääseda. Peale seda sättis president oma kuuereväärid paika ja ajas end pildi jaoks sirgu.

Lisaks kehakeelele toimus kohtumisel palju muudki. Oma kõnes süüdistas Trump 23 NATOsse kuuluvat riiki väheses rahalises panustamises. Trumpi sõnul suhtub ta Eestisse teistmoodi, kuna me oleme oma osa ilusti ära maksnud.

Kuigi tema käitumine ei olnud diplomaatiline, oli see tema valimiskampaaniast juba teada ja eeldatav. Mida Euroopa liidrid ei osanud oodata, olid Trumpi puudulikud teadmised.

Belgia päevaleht Le Soir vahendab, et süües kohalikku šokolaadi, mida ta maailma parimaks nimetas, oli Trump Belgia peaminister Charles Michelile jaganud kriitikat Euroopa Liidu toimimise kohta. Kriitika põhines tema personaalsetel kogemustel.

''Iga kord, kui ta mõnest riigist rääkis, meenutas ta midagi, mida ta seal teinud oli. Šotimaa? Ta rääkis kuidas ta seal klubi avas. Iirimaa? Ta rääkis, kuidas tal võttis seal loa saamine kaks ja pool aastat aega, mis ei jätnud talle Euroopa Liidust head muljet,'' kirjeldas üks allikas Le Soirile.

Süddeutsche Zeitungis kirjeldatakse, kuidas Trump oli teistele liidritele rääkinud sellest, kui halb Saksamaa kaubavahetuses on. Sellele lisaks näitasid Trumpi ja tema meeskonna väljaütlemised seda, kui vähe nad Euroopa Liidu kaubanduspoliitikaga kursis on.

Trump eitas vähemalt korra oma varasemaid väljaütlemisi. Näiteks oli ta Prantsusmaa presidendivalimiste ajal nimetanud Macroni rivaali Le Pen'i kõige tugevamaks kandidaadiks. Sellel kohtumisel aga kinnitas Trump, et on alati Macroni toetanud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee