VANAD SÕBRAD: Angela Merkel ja Barack Obama Berliinis jutuhoos.Foto: Reuters / Scanpix
Maailm
27. mai 2017 04:00

Euroopa vaimustus taas Obamast (22)

Ühtaegu president Donald Trumpiga saabus Euroopasse ka tema eelkäija Barack Obama. Berliinis tervitasid kümned tuhanded inimesed teda kui rokkstaari Brandenburgi väravate juures. Eile saabus Obama eralennukil Šotimaale Edinburghi ja kiirustas kohe golfi mängima.

Golfiväljak St. Andrews’is on arvatud kohaks, kus see mäng sündis. Muide Obama polnud kunagi varem Šotimaal käinud ja veel paar päeva tagasi kaheldi, kas ta sinna saabub pärast Manchesteri pommirünnakut muutunud julgeolekuolukorra tõttu. Kuid kohalik politsei oli kindel, et suudab tagada piisava kaitse.

Enne Berliini käis Obama Lõuna-Saksamaal Baden-Badenis, et võtta vastu talle määratud meediaauhind ja kätelda parajasti seal viibinud kaasmaalasega, ülikuulsa muusiku ja produtsendi Aloe Blacciga.

VANAD SÕBRAD: Angela Merkel ja Barack Obama Berliinis jutuhoos. Foto: Reuters / Scanpix

Varakult kavandatud külaskäik Berliini seondus reformatsiooni 500. aastapäeva tähistamisega ja Brandenburgi väravate juures oli korraldatud avalik diskussioon kantsler Angela Merkeli ja teistega asjakohasel teemal.

Rahvas kogunes õhus tiirutavate kopterite ja kõrgematel kohtadel pingsalt ümbrusele silma peal hoidvate snaiprite kaitse all Tiergartenisse. See hiigelsuur pargiala jääb Brandenburgi väravatest endise Lääne-Berliini poole ja mahutab tohutult inimesi.

Obama alustas tänades Angela Merkelit tema suurepärase töö eest ja kiitis seejärel ka enda presidendiaega – eks temagi kaitsenud nagu Merkel liberaalseid väärtusi kogu maailmas.

Märkides ksenofoobia ja natsionalismi esiletõusu, kutsus Obama kõiki neile vastu hakkama, kaitsma inimõigusi ja demokraatiat. Vihjena oma järglasele märkis ta, et tuleb loobuda müüride ehitamisest rahvaste vahele.

"Me ei tohi eralduda, peita end müüride taha," rõhutas ta ning kiitis Obamacare’i, mis tõi hädavajaliku meditsiiniabi 20 miljonile vaesemale inimesele ja millest Trump püüab nüüd lahti saada.

Barack Obama sõit Šotimaale ei seondu ainult golfimänguga. Eile pidas ta kõne ka heategevuslõunal Edingburghis. Pilet maksis kümne inimesega lauas ümmarguselt 5000 naela ja need haarati lennult kohe pärast müükitulekut.

Piletiga kaasnes ka ühisjalutuskäik. Teenitud tulu jagati osalt lastega tegelevatele heategevusorganisatsioonidele, teine osa läheb fondi, mille Michelle ja Barack Obama ühiselt on asutanud.

Õhtu kontserdiosas esinesid Annie Lennox, rockband Texas ja koomik Kevin Bridges. Glasgow’ 13aastane tüdruk Mila Stricevic luges ette oma luuletuse, millega ta võitis koolis korraldatud kirjandusvõistluse.

Kohtumise Barack Obamaga korraldas tuntud Šoti filantroop Sir Tom Hunter, kelle heategevusfondi kutsel on varem käinud kõnelemas näiteks Bill Clinton, Leonardo DiCaprio ja George Clooney.

Barack Obama oli ametist lahkudes kõigist varasematest presidentidest noorim ja teatas kohe, et ei kavatse kodus istuda ja pensionile jääda, vaid aktiivselt maailmaasjades kaasa lüüa.

Ta kirjutab praegu oma memuaaride järjekordset osa. Eeldatakse, et kirjatööga võib ta teenida kuni 45 miljonit dollarit. Samas lööb ta kaasa ka juba 2012. aastal tema meeskonna loodud ühenduse Organizing for Action tegevuses, mis Trumpile peavalu tehes keskendub kliimamuutustele ja immigratsioonile.