Eesti uudised

Ratas NATO kohtumisel Trumpile: Eesti panustab üle 2% (134)

Toimetas Denes Kattago, 26. mai 2017 08:19
NATO kohtumise grupifoto.Foto: AFP / Scanpix
Eesti peaminister Jüri Ratas ütles, et vestles neljapäeval NATO tippkohtumisel USA presidendi Donald Trumpiga, mainides ära Eesti panustamise kaitsekuludesse.

"Ma ütlesin seda, et Eesti on tugev NATO toetaja, ma tänan, et USA on toetanud ka Eestit ja ma ütlesin, et Eesti on see riik, kes panustab 2,17 protsenti," kirjeldas Ratas ERRi uudisportaalile.

Eesti kuulub viie riigi sekka NATO 28 liikmesriigist, kes kahe protsendi kaitsekulude nõuet täidavad.

Peaminister Jüri Ratas osales eile NATO valitsusjuhtide ja riigipeade kohtumisel Brüsselis. Peaministri sõnul kinnitas kohtumine tugevat atlandiülest sidet ja samameelsust. 

USA President Donald Trump, (keskel) ja Eesti peaminister Jüri Ratas (tema taga). Foto: AFP / Scanpix

Detailsemad arutelud keskendusid Ameerika Ühendriikide ja Euroopa ning Kanada õiglasemale koormajagamisele, sh kaitsekulude suurendamisele. Peaministri sõnul oli diskussioonide keskmes oodatult kaitsekulude tõstmine.

Samal teemal

“Liitlased taaskinnitasid oma kavatsust tõsta kaitsekulutusi vähemalt 2 protsendini SKP-st järgnevate aastate jooksul. See on oluline signaal liitlaste ühisarusaamast, et meie kontinendi julgeolekukeskkond on muutunud, sellele tuleb reageerida k.a. läbi kaitse-eelarvete tõstmise,” ütles Ratas eile. 

Välisminister Mikser: NATO liitlaste ühtsus on tugev ja kõikumatu

Välisminister Sven Mikser viibis eile peaminister Jüri Ratase delegatsiooni kooseisus Brüsselis NATO riigipeade ja valitsusjuhtide kohtumisel, mille eesmärgiks oli liitlastevahelise transatlantilise sideme kinnistamine. Kohtumise arutelud keskendusid õiglasele koormajagamisele ning terrorismivastase võitluse tõhustamisele.

„NATO liikmelisus on meie rahvusliku julgeoleku nurgakivi ning Eesti võtab seda väga tõsiselt,“ ütles välisminister. Õiglasest  koormajagamisest rääkides rõhutas Mikser, et Euroopa liitlaste kaitsekulud peavad kasvama. „Täna saab tõdeda, et Euroopa liitlased mõistavad selle vajaduse olulisust. Tugev NATO tähendab turvalist Euroopat ning me ei tohi siinkohal järelandmisi teha,“ lisas ta.

Välisminister tervitas NATO liitumist rahvusvahelise Daeshi vastase koalitsiooniga lisades, et Eesti on seda sammu oodanud. „NATO on pikalt tegelenud terrorismi vastu võitlemisega mitmel viisil, kuid Daeshi vastase koalitsiooniga liitumine aitab kaasa meie tegevuste tõhustamisele ja nähtavamaks muutmisele,“ ütles Mikser. 

Samal teemal

24.07.2017
Eesti valitsus ületab nõutud sihi: vaikimisi saab kaitsekuludeks 2,2%
05.05.2017
Washington Post: kes usub, et USA hakkaks Eesti pärast Venemaaga sõdima?
29.04.2017
Peaminister Ratas lendas Kreekasse ja Küprosele eralennukiga
26.04.2017
VÄIKERIIGI VALITSUSJUHT: loomulikult on Trumpil õigus esireas olla