VASTASSEIS: Venezuela pealinnas Caracases seisavad peagu iga päev vastakuti president Nicolás Maduro lahkumist nõudvad meeleavaldajad ja märulipolitsei.Foto: AFP / Scanpix
Allan Espenberg 26. mai 2017 04:00
Juba mitmendat kuud käärib Venezuela, kus president Nicolas Maduro näeb suurt vaeva võimul edasi püsimiseks. Opositsioon on asunud rünnakule, toimuvad meeleavaldused, asi on läinud vägivaldseks, hukkunud on kümneid inimesi, kuid president ei kavatse veel alla anda. 

Nicolás Maduro Foto: AFP / Scanpix

Nicolas Maduro tuli võimule pärast Venezuela revolutsiooni juhiks tituleeritud Hugo Chavezi surma 2013. aastal. Kuid Chavezi populaarsusele ja karismaatilisusele pole Madurol midagi vastu panna. Ta on valitsenud üksnes jõu ja terrori abil, sest rahva seas tal suurt toetust ei ole. Selle põhjuseid pole vaja kaugelt otsida: riigis valitsevad nälg, vaesus, inflatsioon, kuritegevus ja narkokartellid. Ligi poolteist aastat on Venezuela majandus erakorralises seisus. 

Vähemalt 50 hukkunut 

Meeleavaldused said alguse aprilli algul ja neid on peaaegu iga päev. Peamiselt hakati protestima Maduro plaani vastu muuta riigi põhiseadust, kuid hiljem lisandus muidki põhjusi. Seejuures neavad tänavatel Madurot nii töölised kui ka intelligendid, nii üliõpilased kui ka pensionärid, nii mehed kui ka naised. Alates aprillist on riigis hukkunud vähemalt 50 inimest, haavatuid on tuhandeid. Ainuüksi pealinnas Caracases on demonstrantide ja politseinike kokkupõrgetes saanud vigastada üle 800 inimese. Ka vangikongidesse on heidetud tuhandeid inimesi.

Kuigi mullustel parlamendivalimistel võitis opositsioon, pole seaduslikul teel suudetud siiamaani Madurost vabaneda. Opositsiooni kontrollitava parlamendi juht Julio Borges on tõusnud Maduro peavastaseks. Ka kohalikud võimud on hakanud distantseeruma Madurost, kutsudes teda üles loobuma diktaatorlikust valitsemisstiilist ja austama demokraatiat.

Järgmised presidendivalimised on Venezuelas järgmisel aastal, kuid opositsioon ei soovi nii kaua oodata. Presidendist tahetakse lahti saada varem. 

Maduro norib tüli 

Maduro on paljude riikidega tülli läinud ega kavatse oma senist suhtumist muuta. Millise riigi ta on oma peas vaenlaseks mõelnud, sellele lajatab täiega ja sageli ka labaselt. Peale selle on Maduro käinud välja mõtte oma Brexitist ehk lahkumisest Ameerika Riikide Organisatsioonist.

Maduro kutsus USAd lõpetama vahelesegamine Venezuela siseasjusse. "Korista siit oma räpased käpad, Donald Trump!" räuskas Maduro, "Kobi koju! Interventsiooniga olgu lõpp! Venezuela austab iseennast!" Maduro mõtleb vahelesegamise all eeskätt USA soovi tegutseda üheskoos Ladina-Ameerika riikidega Venezuela olukorra stabiliseerimiseks. "Stabiilne ja rahumeelne Venezuela on kogu Ameerika huvides," rõhutas Trump. Seejuures on Trump ja tema valitsuse liikmed mitu korda avaldanud arvamust olukorra kohta Venezuelas ja peavad üheks võimalikuks stsenaariumiks koguni uue Süüria teket.

Maduro kargas kallale ka Hispaaniale, nimetades peaministrit Mariano Rajoyd argpüksiks ja ekspeaministrit Felipe Gonz?lezt joodikuks. Tema pahameele põhjustas Madridis korraldatud protestiaktsioon Venezuela suursaadiku vastu.

Isegi Mehhiko on sattunud Maduro hammaste vahele. "Mehhiko on mõttetu ja läbikukkunud riik," teatas Maduro, kelle arvates pole Mehhikos võimekat valitsust, kes kaitseks oma kodanikke Trumpi lollide ideede vastu. 

Sõprus Venemaaga 

Siiski on Venezuelal ka väheseid sõpru. Üks selliseid on Venemaa, kes loomulikult ei tegutse omakasupüüdmatult. Venemaal on oma huvid Venezuela naftatööstuses.

Eelmisel nädalal vestles Maduro telefoni teel Vladimir Putiniga ja andis talle infot sisepoliitilise olukorra kohta riigis ja kriisi lahendamise võimalustest. Putin lubas Madurole appi minna ja hakata Venezuela elanikke toitma. Maduro teatas, et lähiajal hakkavad Venezuelas tööle viis Venemaa veoautotehast, kes annavad tööd kohalikele elanikele.

Venezuela teeb tihedat koostööd Venemaaga ka sõjanduse vallas. Kuigi tegu on salatehingutega, jõudis Reuters äsja jälile, et Venezuelas asub 5000 Venemaalt saadud kantavat õhutõrje-raketisüsteemi Igla-S.

Praegu on seis Venezuelas selline, et olukord teravneb ja pingestub iga päevaga. Seejuures on vähe lootust, et vaenupoolte lepitamine on veel võimalik. Isegi kodusõda ei peeta päris võimatuks. Selge on igatahes see, et Maduro on oma tegevusega enda surmaotsusele alla kirjutanud ja teda ei päästa enam miski. Varem või hiljem peab ta areenilt lahkuma ja tõenäoliselt riigist isegi põgenema. 

Brasiilias pandi põlema põllumajandusministeerium 

Ka Brasiilias jätkuvad ägedad protestimeeleavaldused, nõutakse tööturureformi peatamist ja korruptsioonis süüdistatava presidendi Michel Temeri tagasiastumist.

Foto: AFP / Scanpix

Kolmapäeval süütasid demonstrandid pealinnas Brasilias põllumajandusministeeriumi hoone ja üritasid rünnata parlamenti. Politsei kasutas meeleavaldajate peatamiseks pisargaasi.