Eesti uudised

Kiirkorras hääbuvad maavalitsused: esimesed segadused ootavad ees juba sügisel (5)

Asso Ladva, 24. mai 2017, 13:11
Õpilaste jaoks on sügisest kõik endine, kuid haridusametnikele ja koolijuhtidele tuleb palju muudatusi.Foto: Aldo Luud
See on ikka päris šokeeriv, et aasta lõpus suletavate maavalitsuste ülesandeid hakati jupphaaval maha võtma, pahandab Harju maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Maris Liiders.

Maavalitsuste likvideerimine algab juba sügisest, sest õppeaasta algab ikka traditsiooniliselt septembris ning augusti lõpuks kaovad minevikku maavalitsuste haridusosakonnad. Seda koos kõigi kaasnevate ümberkorraldustega hariduse vallas.

Juba lähevad: maavalitsuste haridusosakonnad kaovad 1. septembriks.Foto: Aldo Luud

Haridusega topeltkiire

„Tuleb hästi keeruline õppeaasta algus kõikidele asutustele, kes peavad ülesanded maavalitsustelt üle võtma. Need kohustused on nende jaoks täiesti uued,“ sõnab Liiders. „Harju maavalitsus korraldab järelevalvet kokku umbes 400 haridusasutuses, sest Harjumaa alla käib ka Tallinna linn. Aastas teevad meie viis kõrgelt kvalifitseeritud inspektorit järelvalvet 40 asutuses – sisuliselt iga kuu kohta üks. Lisaks veel erakorralised järelevalved.“

Liiders ei kujuta ette, kuidas järelevalve ülesanded üle võttev haridusministeerium selle tööga toime tuleb, sest tuleb ju nüüd tegeleda ka kaebustega ning õppeasutuste nõustamisega. Ainuüksi tõsiseid ja kohest reageerimist vajavaid kaebusi laekus Harju maavalitsusele mullu 60, lisaks saabus kümnete kaupa vähem tõsiseid kurtmisi, räägib Liiders.

„Sügiseks võtab haridusministeerium tööle kuus järelevalveeksperti ja ühe analüütiku,“ selgitab vastu haridusministeeriumi välishindamise osakonna juhataja Kristin Hollo. „Me ei ole järgmise õppeaasta esimesse poolde kavandanud ühtki korralist järelevalvet, sest uued inimesed peavad kohanema ning me ei tea, milliseks kujuneb nende töökoormus.“

Hollo sõnul täiendavad nad järgmise aasta alguseks oma ridu, lähtuvalt töökoormusest lisandub veel kuni kuus järelevalve eksperti ja üks analüütik. Juba praegu tegutsevad ministeeriumi inimesed selle kallal, et teavitada omavalitsusi ja kõiki haridusühendusi sügisestest muudatustest. „Et ükski kaebus ega tööülesanne maha ei kukuks,“ ütleb Hollo.

Ülesanded jagatakse laiali

„Maavalitsus on siiani korraldanud ka igasuguseid üritusi nagu maakondlikud olümpiaadid, koolijuhtide- ja õpetajaühenduste töö,“ räägib Liiders. „Need lähevad nüüd omavalitsusliitude kätte, kuid ma ei kujuta ette, kuidas nad nende asjadega toime tulevad.“ Liiders ütleb, et nemad usaldasid igasuguste ürituste korraldamise oma maakonnas alles selle aasta algusest omavalitsuste ühendustele.

„Meie oleme maakondlikke olümpiaade ja haridusühenduste tööd korraldanud juba mitu aastat,“ ütleb aga Pärnumaa omavalitsuste liidu juhatuse esimees Lauri Luur. „Nii et sügisest ei muutu meie jaoks midagi. Aga ma tean, et maakonnad on seda erinevalt korraldanud.“

Õpilaste jaoks on sügisest kõik endine, kuid haridusametnikele ja koolijuhtidele tuleb palju muudatusi.Foto: Aldo Luud

„Kooli lõpudokumentide ja gümnaasiumimedalite väljastamine on samuti maavalitsuste ülesanne, selle võtab üle sihtasutus Innove,“ sõnab Liiders. „Nagu ametlike dokumentidega tavaks, siis tähendab see päris üksikasjalikku aruandlust, mida siiani on tehtud sügisel. Nüüd tuleb koolidel selle kohta kokkuvõte teha sisuliselt kohe pärast lõpuaktusi, sest Innove soovib maavalitsuste koondaruannet saada juba 11. augustiks. Eks me rõõmustame oma sooviga puhkusele minevaid õpetajaid.“

Ümberkorraldamist vajavad veel mitmesugused komisjonid, mille ülesandeks on näiteks riigi rahastatud õpilaskodukoha ja haridusliku erivajadusega lapsele kooli määramine, kõurikutele sunnivahendite määramine. Kõik need komisjonid töötasid siiani kas maavalitsuste juures või maavalitsuste osalusel.

„Kohalike omavalitsuste lastekaitse töötajad saavad tohutu koormuse,“ ennustab Liiders.

Riigireformi sogane vesi

„Ma ei ole ümberkorralduste vastu, aga seda tuleb teha rahulikult ja läbimõeldult,“ räägib Liiders. „Algselt oli öeldud, et maavalitsused lõpetavad tegevuse 2018. aasta keskel ja kõik arvestasid oma töö planeerimisel sellega. Aga ootamatult nihutas valitsus maavalitsuste sulgemise pool aastat varasemaks.“

Üks Tartu maavalitsuse ametnik lisab sellele, et nemad said tähtaja muutusest teada ajakirjanduse vahendusel, tükk aega enne ametliku teate saabumist – see oli eriti nõme.  

„Võrreldes muude sügiseste segadustega nagu haldusreform ja valimised, siis hariduses toimuv selle kõrval küll kahvatub,“ võtab Hollo teema kokku.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee