Maailm

NAGU SÕJAFILMIS: kõikjal vedelesid surnukehad (10)

Aadu Hiietamm, Piret Kütt, Ville Arike, Marvel Riik, 24. mai 2017 04:00
OHVRID: Enesetaputerrorist õhkis pommi kontserdilt esimeste lahkujate seas.Foto: PA Wire / Scanpix
Manchesteris õhkis enesetaputerrorist kontserdihalli juures pommi, hukkus 22 ja vigastada sai 59 inimest.

Esmaspäeva õhtul kella poole üheteistkümne paiku oli Inglismaal Manchesteris 21 000 inimest mahutavas spordi- ja kontserdihallis Manchester Arena just lõppenud USA poptähe Ariana Grande kontsert, kui enesetaputerrorist õhkis esimeste lahkujate seas pommi. Surma sai 22 ja vigastada 59 inimest. Vastutuse terrorirünnaku eest on võtnud äärmusrühmitus Islamiriik

Samal teemal

Veel hallis olnud kontserdikülastajad kuulsid valju pauku. Puhkes paanika. Osa inimesi viskus põrandale, sest kartis, et saali on tunginud terroristid, kes hakkavad tulistama. Suurem osa aga kiirustas välja. Seal avanes kohutav vaatepilt. Enesetaputerrorist oli õhkinud pommi esimeste lahkujate keskel. Kõikjal vedelesid surnukehad ja vigastatud inimesed.

Ohvrite seas on palju noori 

Ohvrite seas on palju teismelisi, sest kontserdi andnud USA poptäht Ariana Grande oli just nende iidol. Esialgsetel andmetel sai surma 19 inimest. Hommikuks tõusis hukkunute 22ni. Vigastatuid on 59, neist 12 on alla 16aastased. Ajalehe Daily Mail andmetel on koguni 119 vigastatut. Eile pärastlõunal anti teada, et surmasaanute seas on kaheksa-aastane koolitüdruk Saffie Rose Roussos.

Pärast pommiplahvatust saabus Manchester Arena juurde 400 politseinikku ja suurel hulga kiirabiautosid. Kannatanud toimetati kaheksasse haiglasse. Politsei andmetel oli tegu omatehtud lõhkeseadeldisega, mis oli täidetud mutrite, poltidega ja naeltega.

Popkontserdilt tervena tagasi pääsenud tšehhitar Nikola Trochtov? rääkis Tšehhi ringhäälingule, et mingeid turvaväravaid ega muid metallidetektoreid sissepääsul halli ei olnud. "Ainus, mis kontrolle huvitas, oli see, et inimestel poleks veepudeleid kaasas," ütles ta.

Trochtová sõnul ei vaevunud turvatöötajad kontserdi külastajate kottidesse vaatama. Samuti keegi ei kontrollinud, mis inimestel riiete all on. Ta kinnitas, et pauk kõlas pärast kontserdi lõppu, kui Ariana Grande oli juba lavalt lahkunud. Samal ajal oli ta sõbrannadega juba väljapääsu juures. "Vist oli avatud kolm välisust. Plahvatus kärgatas peaväljapääsu ees, kust kaudu väljus suurem osa inimesi," ütles ta.

Vastutuse rünnaku eest võttis juba öötundidel portaali LiveLeak videos äärmusrühmitus Islamiriik. See video kadus aga portaalist kiiresti. Päeval kinnitas Islamiriik agentuuri Amaq vahendusel, et pommi õhkis tõepoolest kalifaadi sõdur ja oodata on uusi rünnakuid. 

Peaminister: uued rünnakud on tõenäolised 

May ütles pärast kriisikohtumist, et politsei teab terroristi identiteeti, kuid uurimise huvides seda veel ei avaldata. Meedia andmetel õhkis pommi Manchesteris sündinud 22aastane Briti kodanik Salman Abedi ,kelle vanemad on pärit Liibüast.

Peaminister kinnitas, et uus terrorirünnak on tõenäoline. Theresa May käis eile koos siseminister Amber Ruddiga Manchesteris ja korraldas hiljem veel teisegi kriisikohtumise, kus osales valitsus ja julgeolekunõunikud.

Manchesteri politsei vahistas eile esmalt linna lõunaosas 23aastase mehe. Seejuures kinnitati, et vahistamine on seotud Manchester Arena terrorirünnakuga. Pärastlõunal teatati veel kahe kahtlusaluse kinnipidamisest.

8. juunil peetakse Suurbritannias erakorralised parlamendivalimised. Parteid katkestasid terrorirünnaku tõttu ajutiselt valimiskampaania

Kes on Ariana Grande? 

Manchester Arena juures õhkis enesetaputerrorist pommi vahetult pärast Ariana Grande (23) kontserti. Kes on see lauljatar, kelle nime täna kõik teavad?

Ariana Grande on USA popstaar, kes on sündinud 26. juunil 1993. aastal Floridas Boca Ratonis. Karjääri alustas ta Nickelodeonis. 2010.–2013. aastani mängis ta telesarjas "Victorious" Cat Valentine’i. Seejärel mängis ta peaosa Nickelodeoni telesarjas "Sam & Cat".

Ariana Grande Foto: AFP / Scanpix

Ariana Grande on välja andnud kolm albumit: 2013. aastal "Yours Truly", 2014. aastal "My Everything" ja 2016. aastal "Dangerous Woman". Tema loomingut on tugevalt mõjutanud popstaarid Whitney Houston ja Mariah Carey.

Manchesteris viibis lauljatar maailmaturnee "Dangerous Woman" raames. Tuur algas veebruaris Phoenixist. Pärast terrorirünnakut otsustas ta tuuri ajutiselt katkestada.

Pärast Inglismaad pidi Ariana Grande esinema Belgias, Poolas, Saksamaal, Šveitsis ja Prantsusmaal

Andres Oper: "Olen samas hallis kontserdil käinud." 

Eesti jalgpallikoondise kõigi aegade suurim väravakütt Andres Oper elab Manchesteri külje all ja tõdes, et linn on pärast pommirünnakut šokis.

Andres Oper Foto: Svetlana Zaitzeva

"Inimesed on päris suures šokis, teleris näidatakse ainult rünnakuga seonduvat. See puudutab kõiki inimesi. Pealegi pole eriti palju infot, liigub spekulatsioone. Elan Arenast 15–20 minuti autosõidu kaugusel. Plaanisin täna linna minna, mitte küll samasse kohta, aga nüüd pole kindel, kas on mõtet. Niikuinii on paljud kohad kinni," rääkis Oper eile telefoni teel Õhtulehele.

"Kui niisugused asjad on jõudnud juba nii lähedale, hakkad mõtlema, kas üldse tahad viibida rahvarohkes kohas. Mõtled, et tegelikult puudutab juhtunu ka sind päris lähedalt – olen samas hallis kontserdil käinud ja samast väljapääsust väljunud. Arena mahutab nii paarkümmend tuhat inimest. Rahvarohkeid üritusi toimub ju järjest, võtame ka kümnete tuhandete pealtvaatajatega jalgpallimängud," arutles ta.

Operil teadaolevalt eilsel Ariana Grande kontserdil tuttavaid ei olnud. "Naisel küll keegi tuttavatest käis, aga sain aru, et nendega on kõik korras. See on hirmutav. Kuid eks terroristide eesmärk olegi inimeste turvatunnet õõnestada. On õudne mõelda, et on 22 hukkunut ja 59 inimest haiglas, neist paljud kriitilises seisus. Ja enamik publikust olid ju noored."

Samas on Operi sõnul hea vaadata, kuidas inimesed pärast kohutavat rünnakut kokku hoidsid. Kes ei pääsenud katastroofipiirkonnast minema, neile pakuti süüa, öömaja, küüti. 

Eesti suurürituse korraldaja Live Nation Estonia: jälgime pidevalt olukorda 

Esmaspäevaõhtune terrorirünnak Manchester Arenal pärast kontserti ei ole andnud Eesti suurürituste korraldajatele ega julgeolekujõududele põhjust tõsta rahvarohketel sündmustel turvameetmeid.

Kuigi ohutaset Eestis hinnatakse madalaks, hoitakse ümberringi toimuval silma pidevalt peal.

Sel suvel korraldatakse Eestis mitu suurüritust, nagu näiteks XII noorte laulu- ja tantsupidu, Rammsteini kontsert või Pärnu Weekend Festival Baltic, mis toovad kokku kümneid tuhandeid inimesi. See tähendab, et tagada tuleb ka külastajate turvalisus, mis on ürituse korraldaja kohustus. Enamasti tähendab see seda, et korraldaja ostab turvaettevõtjalt teenust sisse.

Tänavust Rammsteini suurkontserti korraldav Live Nation Estonia on aastakümneid teinud külastajate turvalisuse tagamisel koostööd turvafirmaga Meeskond. "Rammsteini kontserdi turvalisuse tagamise asjus on meil olnud mitu koosolekut, kus oleme arutanud, ka juba enne Manchestris toimunud plahvatust, tänapäeva uusi turvalisuse tagamise väljakutseid. Jälgime pidevat olukorda ja reageerime vastavalt," ütleb Live Nation Estonia peapromootor Eva Palm.

Palmi sõnul kasutatakse kontserdil erinevaid turvameetmeid, näiteks isiku ja asjade läbivaatamine, kuid kõikidest detailidest ei saa mõistagi rääkida. "Suhtleme ka tihedalt politsei, piiri- ja päästeameti ning kiirabiga, sest parimad lahendused sünnivadki koostöös."

G4S tuleb sellel suvel turvata ka Harju rallit, noorte laulupidu ja Viljandi pärimusmuusika festivali. Ettevõtte kommunikatsioonijuhi Reimo Raja sõnul võetakse turvameetmeid kasutusele vastavalt turvavajadusele. "Eesti inimeste turvalisuse hoidmisega tegelevad sisejulgeolekuasutused ja turvaettevõtted iga päev. Kaitsepolitsei hinnangul on ohutase Eestis praegu madal ja lisameetmeid tarvidusele võtta pole vaja," räägib Raja.

Tänasel päeval leidub turul seadmeid, mis võimaldavad näha, mida kahtlast kannab inimene enda riiete all. Kuid siin tuleb mängu kõrge hind, mille kõrval 5000eurone metallidetektor on justkui kommiraha. Turvafirmade sõnul loeb kokkuvõttes rohkem tervik: millised on turvaplaanid ja kuidas on riskid maandatud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee