Video: Martin Ahven
Eesti uudised
22. mai 2017 22:05

ÕHTULEHE VIDEO JA FOTOD | Loomasõbrad päästsid tänaval lohistatud koera perenaise käest (97)

Šokeerivad kaadrid sellest, kuidas eakas naine tirib koera mööda Balti jaama perrooni tekitas tuhandetes eestlastes viha ja kurbusepisarad. Halllikese nimelise kutsa perenaine endal süüd ei näe. "Nügisin teda jalaga, et ta võtaks jalad alla," põhjendab ta oma käitumist.

Esmaspäeva hommikul avaldab loomakaitsja Heiki Valner šokeerivad kaadrid sellest, kuidas Tapa vallas asuva Lehtse aleviku elanik Mare lohistab oma neljakäpalist sõpra kaelarihma pidi mööda Balti jaama perrooni. Koer ei suuda püsti tõusta, ent perenaine sellest ei hooli ning tirib looma mitu meetrit mööda karedat betooni.  Koletu video levib sotsiaalmeedia vahendusel  kulutulena ja loetud tunnid hiljem koguneb paarkümmend inimest koera perenaise kortermaja ette. Kohal on ka politsei, vallavanem ja Valner ise.

Koera omanik eitab väärkohtlemist

"Ma tahaks teada, milles asi. Milles asi on?," ei oska naine esmapilgul midagi arvata paarikümnest inimesest, kes tema kortermaja ette kogunenud on. Kohalike sõnul on toosama naine ka külarahva silme all koera korduvalt peksnud.

Ent säärase väite lükkab Mare tagasi. "Ei ole mina teda nõnda peksnud majade vahel, mul ei ole millegagi teda peksta," kaitseb naine end. "Temaga juhtus selline asi, et koer läks ülekaalu ja mina hakkasin seda maha võtma. Pärast seda juhtus selline asi, et koer läks halvast inimesest mööda ning koer enam jalgu alla ei võtnud," lisab Mare, kelle sõnul sotsiaalmeedias levivad kaadrid ei näita kogu tõde. Mare sõnul käis Hallike tol päeval täiesti normaalselt, kuid lõpetas käimise Balti jaamas, sest halva auraga inimene asus teda filmima ja koera puutuma. "Ma olen 13 aastat siin Lehtses elanud ja ma tunnen, et ta on midagi halba minu jaoks. Need on kosmilised asjad, millest ei taheta rääkida, mida ei taheta tunnistada. Ja koer enam jalgu alla ei võtnud,“ selgitab naine.

Naine: sakutasin kõigest rihmast

Mare sõnul üritas ta koera sakutada rihmast, et viimane võtaks jalad alla, kuid tulutult. "Nügisin teda jalaga, et ta võtaks jalad alla. Ma tulin arsti juurest temaga, aga ma ei teadnud seda numbrit, et ma telliks takso vastu. Ma võtsin selle sama päeva hommikul Tapalt takso ja sõitsin üle 100 kilomeetri Raplasse arsti juurde," meenutab ta. Vestlusesse sekkub loomakaitsja Valner, kes ütleb, et proua ei käinud tol päeval loomaarsti juures. "Ei käinud, aga pidin sinna kanti minema, aga jäigi minemata. Aga oligi nii, vahepeal ta võttis jalad alla ja jooksis, ma sain temaga käia," üritab Mare juhtunut selgitada. "Aga kuidas ma oleks pidanud ta taksosse saama? Ja keegi ei aidanud, oleks keegi mul aidanud teda tõsta,“ lisab ta.

Koer võetakse käest ära

Mare tuli esmaspäeva õhtul koju ühes veterinaar- ja toiduameti töötajaga, kellega oli tal sõlmitud kokkulepe – Mare avab korteriukse ja toob looma õue. Mõned minutid hiljem väljub ülekaaluline koer kortermaja ette. Sarnaselt videos nähtule ei suuda Hallike normaalselt kõndida  ja veab ennast väga vaevaliselt edasi. 

Hallikesel on tõsised terviseprobleemid, samuti on ta väga ülekaaluline. (Martin Ahven)

Veterinaar- ja toiduameti Lääne-Virumaa veterinaarkeskuse juhataja Kaja Vainula on vastu võtnud otsuse, et Hallike ei saa enam vajalikku ravi ning loom tuleb naiselt ära võtta. Kui Mare sellest kuuleb, siis üritab ta koera vägisi tuppa vedada, ent sündmustesse sekkub politsei, kes naist kinni hoiab.

"Ma ei ole midagi halba talle teinud,“ karjub Mare täiest kõrist. Valner üritab talle olukorda selgitada, kuid naine ei hooli sellest ning lahkub maruvihasena tuppa. Hallike tõstetakse tekile ja pannakse autole, kes läheb esialgu valla hoolde ja edasi loomakaitse liidule.

"Juba homme läheb ta arstile ja saab võimalikult hea ravi,“ lubab Valner.

Politsei alustas väärteomenetlust

Rakvere politseijaoskonna piirkonnapolitseinik Aleksander Klasberg kinnitab, etnaise suhtes alustati videote pärast väärteomenetlus loomakaitseseaduse paragrahvi järgi, mis käsitleb looma suhtes lubamatu teo toimepanemist. "Kuu alguses külastas naist ka veterinaarametnik koos kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajaga ning toona põhjust koera äravõtmiseks ametnikud ei leidnud, sest naisel olid olemas vajalikud loomaarstilt saadud paberid ning naine pidavat käima koeraga regulaarselt arsti juures, mida kinnitas ka arst ise. Ainsaks murekohaks märgiti koera ülekaalulisus, millega omanik ka tegeleda lubas," ütleb Klasbrg.

Foto: Martin Ahven

Vald on looma heaks kõik teinud?

Tapa vallavanem Alari Kirt ütleb, et vald on teinud kõik selleks, et Mare ja ta koer saaks abi. "Koera omanik pole nõus suhtlema mitte kellegi teisega ka me oleme teda aidanud. Ta ei ole vaimselt teovõimetu – ta lihtsalt saab asjadest isemoodi aru. See aga ei pruugi tavainimeste loogikaga hästi haakuda," räägib Kirt.

Foto: Martin Ahven

Hoolimata sellest, et Marega tegelenud Tapa valla sotsiaaltöötaja elab ja töötab Mare kõrvalamajas, ei soovinud ta teemat kommenteerida.

TV3 reporter Katrin Lustile ütleb naisterahvas läbi kontori akna, et vastuvõtuaeg on läbi ning tema ei räägi midagi. "Ma ei imesta, kui see inimene läheks haiguslehele selle kõige pärast," kommenteerib vallavanem, kes kinnitab, et Tapa valla keskkonnaspetsialist, kes samuti teemaga kursis on, läks tänasest puhkusele. Kirti sõnul tegutab vald vastavalt seadusele ja nemad ei saa midagi vägisi teha, sealhulgas Marele psühholoogilist abi anda. "Meie ei saa jõuga loomapidamisõigust, meie ei saa minna tema koju sisse, me ei saa seda teha," ütleb ta lõpetuseks.