Maailm

AJALOOLINE SÜNDMUS: Trump külastas Nutumüüri (5)

Toimetas Greete Kõrvits, 22. mai 2017 21:55
Trump jättis Nutumüüri vahele kirjakese.Foto: Reuters / Scanpix
Oma esimesel välisvisiidil ja hetkel Iisraelis viibiv USA president Donald Trump külastas täna Jeruusalemmas Templimäel asuvat Nutumüüri. Trump on esimene ametis olev USA president, kes juutide pühapaika külastas, kirjutab CNN.

Läänemüür ehk Nutumüür on judaismi püha koht, iidse kuningas Saalomoni templi asukohale alles jäänud ehitis. Nutumüür oli osa Jeruusalemma teisest templist, mis ehitati Saalomoni templi varemete kohale. 70. aastal hävitasid templi roomlased. Läänemüür arvatakse asuvat vana templi asukohale kõige lähemal. Nutumüüriks kutsutakse seda sellepärast, et süvausklikud juudid mitte ainult ei palveta müüri ääres, vaid nutavad kunagise templi hävinemise pärast. Müüri pragudesse on kombeks pista väikesi kirjakesi palvete ja heade soovidega.

Samal teemal

Trump on esimene ametis istuv USA president, kes Nutumüüri külastas. Selleks puhuks pani ta pähe traditsioonilise mütsikese kippah. Trump kõndis viimased paar sammu Nutumüürini üksinda, asetas käe müürile ja näis millegi üle mõtlevat. See kestis mõned sekundid ja siis kõndis president piltnike klõpsimise saatel tagasi teda saatnud pühameeste juurde. Trump asetas müüri kivide vahele ka väikese kirjakese. Pole teada, mis oli Trumpi kirjakese sisu, aga Valge Maja pressisekretär Sean Spicer on lubanud selle välja uurida.

Kuigi külastus on viisakas žest ka iseenesest, kannab ametiajal Templimäe külastamine usutavasti eriti kaalukat toetussõnumit. Trumpiga koos viibisid Templimäel tema abikaasa Melania, tütar Ivanka ja väimees Jared Kushner, kes on ise juut. Mehe usu on omaks võtnud ka Ivanka Trump. Pereliikmed seisid müüri ääres eraldi, sest Nutumüür on jaotatud meeste ja naiste osaks. 

Ameerika esileedi Melania Trump sügavalt mõttes Nutumüüri ääres. Foto: AFP / Scanpix

Eelmisel nädalal kirjutas Washington Post, et Trump avaldas Venemaa välisministrile Sergei Lavrovile ja Vene saadikule delikaatset infot ISIS-e vastase võitluse kohta. Info allikaks võis olla Iisraeli luure. Trump kinnitas kohtumisel Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahuga, et hoolimata sellest, mida kajastab meedia, ei lausunud ta saadiku ja välisminister Lavroviga kohtudes kordagi sõna "Iisrael". Samuti lubab ta, et Iraanil ei saa olema tuumarelvi. Trump viitas kokkuleppele, mille saavutas tema eelkäija Barack Obama ja rääkis, et "selle asemel, et aitäh öelda", toetavad iraanlased terrorismi. Iraani äsja ametisse tagasi valitud president Hassan Rouhani ütles eilses teleintervjuus oma riigi meediale, et ei kavatse pommikatsetuste eel ameeriklaste luba küsida, kirjutab BBC. Üks osa 2015. aasta kokkuleppest oli, et Iraan piirab oma tuumaprogrammi arvestataval määral.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee