Krimi

Viimane Leedu autovaraste jõugu liige mõisteti süüdi (3)

Õhtuleht.ee, 22. mai 2017, 10:38
Foto: Teet Malsroos
Täna mõistis esimese astme kohus süüdi Juris Širinsi ning määras talle karistuseks 4 aastat ja 6 kuud vangistust. Lisakaristuseks on väljasaatmine Eestist pärast karistuse kandmist ning sissesõidukeeld Eestisse 10 aastaks.

Lääne ringkonnaprokuratuuri süüdistuse kohaselt kuulusid Läti ja Leedu kodakondsusega mehed Juris, Tomas, Voldemars ja Aleksa kuritegelikku ühendusse, mille eesmärk oli kallite autode varastamine Eestist ning nende lammutamine ja edasimüük Lätis ja Leedus. 

Samal teemal

Kuritegeliku ühenduse ülejäänud kolm liiget on juba kokkuleppemenetluses süüdi mõistetud, kõigil meestel tuli kohe ära kanda vähemalt 6-kuuline vanglakaristus ning neile mõisteti tingimisi vangistused neljast kuni viie aastani. Lisaks keelati meestele 10 aastaks sissesõit Eestisse. Jurisele kui jõugu liidrile palus prokurör karistuseks määrata 8 aastat vangistust ning lisakaristusena riigist väljasaatmine ja Eestisse sissesõidukeeld 10 aastaks.

„Sissesõidukeeld on oluline osa karistusest, kus me kurjategija karistamise kõrval kaitseme ka võimalikke ohvreid,“ ütles Lääne ringkonnaprokurör Helga Aadamsoo.

Lääne ringkonnas tabatud neljaliikmeline grupp on omakorda jätk menetlusele, mille käigus tabati rahvusvaheliste jõupinguste ning siseriiklikult Lõuna-, Lääne- ja Põhja-Eesti politseiasutuste ja prokuratuuride koostöö tulemusena aastatel 2010-2012 neli kuritegelikku gruppi.

„Nii uurijatel kui prokuröridel on tänaseks kujunenud arvestatav kogemustepagas, kuidas sedalaadi kuritegevust ära tunda ja milliste võtetega sellele vastu võidelda,“ kirjutas prokuratuuri aastaraamatus Lõuna ringkonnaprokurör Aro Siinmaa, kelle koordineerida oli Leedust lähtunud autovarguste skeemide uurimine Lõuna-, Lääne- ja Põhja prefektuurides.

„Võib kõhklemata väita, et Eesti politsei ja prokuratuur on nii operatiivtasandil kui menetlusalaselt valmis uutele piiriülestele organiseeritud vargustele kiiresti ja efektiivselt reageerima,“ kinnitas Siinmaa.                                                        

Kriminaalmenetluse käigus kogutud tõendeid näitasid, et Juris kuulus kuritegelikku ühendusse, mis tegutses Eestis hiljemalt 2015. aasta suvest. Meeste vahel valitses selge tööjaotus ning varguste õnnestumiseks tehti põhjalikku eeltööd.

Kuritegeliku ühenduse liikmete ülesanneteks olid autode väljavalimine, varastamine, abiliste kaasamine ning varastatud autode toimetamine Eestist välja. Enamasti varastati autosid, mida ilma originaalvõtmeta avada ja käivitada ei saa.

Spetsiaalse seadme abil kopeeriti ligikaudu 15 m kauguselt originaalvõtme signaal ning seda kasutades auto varastatigi. Koos Aleksa, Voldemarsi ja spetsiaalselt selleks ülesandeks kaasatud kurjategijatega toimetati autod Lätti ja Leetu.

„Kuritegu oleks aidanud ära hoida autodele mitmete erinevate turvaseadmete paigaldamine,“ ütles ringkonnaprokurör Helga Aadamsoo. „Alati on targem kuritegu ennetada kui tegeleda tagajärgedega.“

Võimaliku jälgimise raskendamiseks kasutati omavaheliseks suhtlemiseks ebaseaduslikult muudetud IMEI-koodidega (seadme identifitseerimiskoodidega) telefone.

Prokurör esitas kõigile grupi liikmetele süüdistuse kuritegelikku ühendusse kuulumises, grupi poolt toime pandud varguses ning teadlikult muudetud identifitseerimiskoodiga telefonide kasutamises.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee