Eesti uudised

Ainus takistus invalifti rajamisel ei osutunud kaugeltki ainsaks (156)

Kristiina Tilk, 22. mai 2017 09:52
Kaja sõnul on majaelanikud veendunud, et lift rikub maja välisfassaadi ning langetab kinnisvara hinda. Foto: Tiina Kõrtsini
Sügava liitpuudega tütre tarvis kortermaja välisküljele invalifti kavandava ema rõõm linnavalitsuse sotsiaalosakonna tõrksuse murdmise üle jäi üürikeseks, sest järgmisena lõid noa selga ta oma naabrid.

Kuressaares elavast Kajast ja tema tütrest Kadiriinust kirjutasime esmakordselt aprillis. Toona valmistas Kajale peavalu linna sotsiaalosakonna leige suhtumine ning mõistmatus, miks ei sobi tema liikumisvõimetule tütrele ratastel trepironija vaid vaja on hirmkallist invalifti?

Kaja sõnul on majaelanikud veendunud, et lift rikub maja välisfassaadi ning langetab kinnisvara hinda. Foto: Tiina Kõrtsini

Samal teemal

Kui Kaja esitas linnale vajalikud paberid põhjendustega, miks muud lahendused ei sobi ning käis enda töövõimet hindamas, kust sai paberile kinnituse, et teda vaevavad liikumatu lapse ja raske käru tõstmisest tingitud seljaprobleemid, muutus sotsiaalosakond leebemaks. Lifti paigaldamiseks nende nõusolekust üksi aga ei piisa. Tarvis on ka korteriühistu nõusolekut.

Et teemat arutada, esitaski Kaja korteriühistule avalduse erakorralise koosoleku kokkukutsumiseks. Esiti mõtles ta võtta endale esindaja, kes suudaks majaelanikele selgitada, miks lift vajalik on, kuid lõpuks otsustas asjast ise rääkida. Toeks sotsiaalosakonna töötajad.

Juba enne kui koosolek algas, heideti Kajale ette, et ta on valetaja ja varas. Mis põhjusel, Kaja aru ei saanud. Küsimise peale kellelt või mida ta varastanud on, sai ta ka vastuse. “Olin just sotsiaalosakonda minemas, ja et neile näidata, millal koosolek toimub, võtsin maja koridori seinalt teate kaasa. Pärast panin sama koha peale tagasi, aga raamatupidajale see ei meeldinud ja tema nimetab mind vargaks,” selgitab Kaja.

Paraku kulges ka koosolek nii nagu Kaja kartis. “Mulle nähvati, et äkki tahavad kõik omale lifti saada ja suurt peavalu valmistas küsimus, kes selle kinni maksab. Ma vastasin, et kust raha tuleb, ei puutu neisse ja ühistu panustama ei pea, aga nõusolekut ei tulnud ikka,” räägib Kaja. Lift rikkuvat maja fassaadi ning langetavat kinnisvara hinda. “Minu silmis hind just tõuseks, sest kui peaks kunagi tekkima vajadus kolida, siis saab siia tulla keegi, kellel on invalifti tarvis. Ja vannituba on ka erivajadustele vastavalt kohandatud. Aga ma ei ole ühegi maakleriga rääkinud, võib-olla eksin,” tõdeb Kaja.

Kõige solvavam oli Kaja jaoks see, kui püüti jätta muljet nagu oleks Kadiriin tema jaoks äriprojekt ja võimalus, kuidas ühiskonnalt raha välja pumbata. “Mõelge, kui kena, et mul selline laps on. Ma soovitasin neil oma sõnadega ettevaatlik olla, sest keegi ei tea, millal tema enda või tema lapsega võib midagi juhtuda.”

Ka ei meeldinud majaelanikele Kaja sõnul, et viimane on mõnel korral lapse perekodusse hoiule jätnud ja reisil käinud. “See, kuidas keegi puhkab, ei ole küll kellegi asi. See on minu ainus võimalus hetk vabamalt hingata. Kas ma ei tohi seda teha? ” küsib Kaja.

Kaja sõnul on majaelanikud veendunud, et lift rikub maja välisfassaadi ning langetab kinnisvara hinda. Foto: Tiina Kõrtsini

Majaelanike suhtumisest šokeeritud Kaja lahkus poole koosoleku pealt. Ta ei salga, et ütles enne ka paar krõbedamat sõna.

Mis saab edasi, Kaja ei tea. “Tellin äkki igal hommikul endale korvtõstuki maja ette, kes lapse aknast välja tõstab ja siis õhtul samamoodi tagasi aitab?”

Korteriühistu juhatuse liige Aive Nõmm ütleb telefonitsi, et nemad on omavahel ühistuga kokku leppinud, et sel teemal ühtki kommentaari ei anna.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee