Maailm

Luureteenistuste karm argipäev 

Tõnis Erilaid , 22. mai 2017 04:00
MAAILMA SUURIM LUUREKESKUS: CIA peakorteri eesruum Langleys Virginia osariigis.Foto: Reuters / Scanpix
Ajakirjandus kubises sel nädalalõpul luureteemalistest uudistest. Muu hulgas kirjutas New York Times, et CIA kaotas Hiinas oma kõige hinnalisemad agendid ja Põhja-Korea tõi teleekraanile mehe, kes pidi väidetavalt tapma nende liidri Kim Jong-uni, Inglismaal nõudis aga parlamenti kandideeriv poliitik kiiret uurimist, kuidas Brexit sai sündida ainult venelaste abiga.

Vahest kõige uskumatum nendest väidetest on Põhja-Korea luureteenistuse kinnitus, et keegi Kim Song-il saadeti Phjönjangi ülesandega tappa Põhja-Korea paranoiline diktaator. Ta olevat ülesannet arutanud Lõuna-Korea luureteenistuse juhiga. Kõige kindlamaks peetud mingi aine raputamist Kim Jong-uni residentsi ventilatsioonisüsteemi.

Lõuna-Korea luureteenistus naeris süüdistuse välja. 

"Hiina hävitas alates 2010. aastast riigis tegutsenud CIA informeerijad ja muutis sellega mitmeks aastaks peaaegu võimatuks saada sellest riigist usaldusväärset luureinfot," kirjutab New York Times, toetudes kümmekonna endise ja praeguse luuretöötaja sõnadele. See oli Ühendriikide luureteenistusele üks suuremaid lööke kümnete aastate jooksul, väidab ajaleht, kirjeldades, kuidas üks USA spioon lasti teistele hoiatuseks valitsusasutuse õuel maha.

Kuidas Hiina peaaegu paari-kümnele spioonile jälile jõudis, on siiani mõistatus, kirjutab New York Times. Omal ajal tehtud uuringul jagunesid arvamused kolmeks. Osa uurijaid oletas, et Hiinat pidi informeerima keegi CIA enda töötajatest, teised oletasid, et sealne luure häkkis end süsteemi, mille kaudu toimub andmevahetus CIA keskkontori ja välismaal viibivate agentide vahel. Kolmandate meelest olid spioone juhendanud inimesed Pekingis hooletud, korraldades kohtumisi restoranides, kus iga tool ja laud oli varustatud pealtkuulamisseadmega ning kelnerid Hiina eriteenistuse agendid.

Kuid 2013. aastaks olid CIA ja FBI veendunud, et Hiinal pole enam võimekust Ühendriikide spioone tabada ja agentuurvõrgu ülesehitamist alustati otsast peale, võtab New York Times kokku. 

Suurbritannia endine kultuuriminister Ben Bradshaw aga saatis Suurbritannia luureteenistusele MI6 kirja, milles väitis, et Kremli häkkerid sekkusid Euroopa Liidust lahkumisega lõppenud rahvahääletusse samamoodi nagu USA presidendivalimistesse. Ajalehe Daily Star teatel oli töö-erakondlane Bradshaw lisanud kirjale ka tõestusmaterjali.

Kui ajalehe reporterid võtsid Bradshaw’ga nädalalõpul ühendust, keeldus poliitik lähematest kommentaaridest. Ta viitas, et kandideerib parlamendivalimistel ega taha kampaania ajal selgitusi jagada.

Buckinghamshire’i ülikooli professor Anthony Glees ütles ajalehele, et aitas Bradshaw’l luureteenistusele saadetud kirja koostada ja teab seetõttu, et selles on juttu näiteks kahtlastest offshore-arvetest, millelt kanti raha Euroopa Liidu vastase liikumise kontodele. Seda kasutati ametlikes ja mitteametlikes kanalites valijate mõjutamiseks –seda eeskätt sotsiaalmeedias. "Suurbritannias on poliitilises võitluses seadusega keelatud teadmata päritolu raha kasutada," ütleb Anthony Glees.

Briti mõttekoja uurija Alina Poljakova arvas, et venelased püüavad mõjutada juunis peetavaid erakorralisi parlamendivalimisi. "Täiesti kindel, et näeme enne valimisi võltsuudiste tulva ja võimalik, et häkkerid paiskavad interneti ka varastatud dokumente." 

Veel üks Vene luuraja Trumpi meeskonnas? 

Trumpi kauaaegne kampaaniameeskonna liige Michael Caputo kutsuti uurimiskomisjoni ette, kirjutas eile Guardian. Caputo töötas 90. aastatel lühemat aega Venemaal Gazpromi PR-teenistuses, kinnitab USA Kongressi demokraadist esindajatekoja liige Jackie Speier, ja seejärel tegutses 2007. aasta parlamendivalimiste ajal Ukrainas konsultandina. Seal tutvus ta ka oma ukrainlannast abikaasaga. Vaatamata sellele tegutses Caputo 2015. aasta novembrist kuni eelmise aasta juunini Trumpi kampaaniameeskonnas.

Guardian märgib, et mõneti irooniline on see, et hiljem ütles Brian Fallon, Hillary Clintoni kampaania pressiesindaja, et just Caputo aitas venelaste sekkumise presidendivalimistesse päevavalgele tuua.

Ja lõpuks – CNN kirjeldas eile värvikalt, kuidas Vene ametnikud rõõmustasid USA luureteenistuse teatel, kui kuulsid, et nende usaldusalune Michael Flynn saab Trumpi julgeolekunõunikuks ning aitab Venemaa ja Ühendriikide suhteid parandada. CNNiga kõnelnud luuretöötajad olid küll pisut skeptilised, kas Flynn oleks sellega ka siis toime tulnud, kui tema sidemed venelastega poleks paljastunud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee