Maailm

President Trumpi öö Jeruusalemma soomustatud hotellisviidis (3)

Õhtuleht.ee, 22. mai 2017 04:00
KAS SELLINE ON PRESIDENDI VOODI? King Davidi ühe hotellisviidi magamisase.Foto: Reuters / Scanpix
President Donald Trump läheb esimesel reisil väljapoole Ühendriike koos tuhandepäise saatjaskonnaga Iisraeli, kus käivitati sel puhul ajaloo üks suuremaid julgeolekuprogramme. Ta peatub Jeruusalemma King Davidi hotelli pommi- ja kuulikindlas sviidis, mille ventilatsioonisüsteem ehitati ümber võimalike gaasirünnakute tõrjeks.

Eelmisel nädalal lendas Iisraeli umbes 30 USA suurt transpordilennukit C-17, mis toimetasid sinna varustust, teatas telekanali BBC uudisteteenistus.

Samal teemal

"Kui hotell peakski plahvatuses hävima, jääb Trumpi sviit terveks. Äärmisel juhul murrab selle asukas mõne luu, kui tuba kukub alla," ütles ajakirjanikele 233 numbritoaga hotelli tegevjuht Sheldon Ritz.

"Sviidis ööbimine maksab 5700 dollarit ja see ehitati nii, et aknad kannataksid välja miinipilduja tulelöögi. Sellest hoolimata võttis USA turvateenistus kaasa tulelöögikindlad klaasid, mis pühapäeval kiiruga täiendavalt ette pandi."

Tänavad tõkestatakse raskelt koormatud bussidega, et terroristid ei saaks sõita lõhkeainet vedava veokiga hotelli sisse. Maja kohal peavad valvet infrapunakaameratega varustatud suured õhupallid, kanalisatsioonitorudes sibavad ringi pommirobotid. USA ja Iisraeli julgeolekuteenistused kontrollivad kõiki toite ja jooke, mida Trumpile ja teda visiidil saatvatele abikaasale ja tütrele lauale kantakse. Hotelli kõik toad on visiidi ajaks broneeritud – peale presidendi ja tema pereliikmete ööbivad seal USA salateenistuse agendid ja eriüksuste võitlejad. "Me ei ole midagi kahe silma vahele jätnud, Donald Trump võib end täiesti turvaliselt tunda," ütles Sheldon Ritz.

Trumpi liikumisteid Jeruusalemmas, mida nii juudid kui ka palestiinlased peavad oma pealinnaks, valvavad rohkem kui 10 000 politseinikku. Ta on esimene Ühendriikide president, kes külastab Templimäel nutumüüri.

Samuti käib Trump Palestiina alal Petlemmas. Selles läänekalda linnas sündis kuningas Taavet. Kristlaste uskumuse järgi tuli seal ilmale ka Jeesus Kristus. Külaskäigu ajal tühjendatakse kõik teed sõidukitest, iga natukese maa tagant on koerapatrullid, kes on treenitud lõhkeainete avastamiseks, ütles Palestiina julgeolekuteenistuse kõneisik, kindralmajor Adnan Damiri.

Samal teemal

23.05.2017
GALERII | President Trumpi lennuk maandus Itaalias
23.05.2017
Endine luurejuht: Trump on Putini kasulik idioot
22.05.2017
AJALOOLINE SÜNDMUS: Trump külastas Nutumüüri
22.05.2017
VIDEO | Trumpi lennuk maandus Iisraelis