Maailm

Šveitsi rahvahääletus: kindel „jah“ rohelisele energiale (4)

Toimetas Asso Ladva, 21. mai 2017 18:55
Üle poole Šveitsi elektrist pärineb taastuvatest allikatest, Alpides kõrguvaid tuulegeneraatoreid on veel vähe.Foto: DPA
Šveitsi kodanikud otsustasid eilsel rahvahääletusel keelustada tuumaenergia ning pöörata riik taastuvaid energiaallikate suunas, uute tuumaelektrijaamade ehitamine on nüüdsest Šveitsis keelatud.

Rahvahääletuste poolest tuntud Šveitsis küsis riik eile kodanike arvamust uue energiaseaduse kohta ning seda pooldas 58,2 protsenti hääletanutest, kirjutab Zeit Online. Sellega andsid šveitslased selge „jaa“ tuumaenergia keelustamisele. Uus seadus asub piirama autode poolt eritatavat süsihappegaasi, annab eeliseid taastuvale energiale ning lisab riigitoetuse hoonete energiasäästlikumaks korrastamisele.

Seadus astub jõusse järgmise aasta alguses ja selle kõige ambitsioonikamad eesmärgid on, et aastaks 2035 väheneb Šveitsi energiatarbimine võrreldes 2000. aastaga kaks korda ning aastal 2050 kasutab Šveits ainult taastuvat energiat.

Viis olemasolevat tuumajaama jätkavad tööd niikaua, kuni nad on ohutud. Rohelised tegid küll ettepanekud sulgeda tuumajaamad, kuid see ei leidnud sügisesel rahvahääletusel piisavalt toetust. Juba praegu toodab Šveits üle poole oma elektrist taastuvatest allikatest, suuremalt osalt on see hüdroenergia.

Uut seadust on kritiseerinud ettevõtjad, kelle arvates muutub energia nüüd kallimaks ja see mõjub majandusele halvasti.

Lisaks energiaseadusele oli paljudes paikades väiksemaid rahvahääletusi. Näiteks Baseli elanikud otsustasid, et ümber Baseli vanalinna ehitatakse rattatee, mis ühendab elamurajoonid koolide ja töökohtadega. Valais kantoni elanikud pooldasid karmimat ehitusseadust, mis määrab kindlaks piirkonnad, kuhu tohib rajada uusehitisi.