Maailm

Mount Everesti tippu jõudmine muutub mägironijate jaoks veelgi ohtlikumaks (9)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 21. mai 2017 16:44
Hillary aste.Foto: TSHERING SHERPA
Mount Everesti kuulus tunnus on kokku kukkunud, muutes maailma kõige kõrgema tipuni jõudmise mägironijatele veelgi ohtlikumaks.

Mägironijate sõnul on mäe kuulsaks saanud tunnus Hillary aste 2015. aasta Nepali maavärina pärast kokku varisenud, vahendab BBC.

Everesti kagupoolsel mäeharjal seisev peaaegu vertikaalne 12 meetri kõrgune paljand oli mägironijate jaoks viimane pingutus enne tippu jõudmist.

Paljand sai oma nime Sir Edmund Hillary järgi, kes sealt esimesena 1953. aastal üles ronis.

Briti mägironija Tim Mosedale, kes sellel nädalal Mount Everesti tippu jõudis, kinnitas, et kuulus aste on kokku varisenud.

''See on nüüd ametlik- Hillary astet ei ole enam,'' kirjutas ta oma Facebooki lehele.

Juba mullu mais avaldas Ameerika Himaalaja sihtasutus pildid, millest oli näha, et Hillary aste oli oma kuju muutnud. Kuna sellel ajal oli väga lumine, siis ei saanud piltide järgi midagi kindlat öelda. 

''Sellest teatati eelmisel aastal ja ma tõepoolest ronisin ka toona seal, kuid me ei olnud päris kindlad, et aste on kadunud, kuna terve paljandi piirkond oli lund täis tuisanud,'' seletas Mosedale Facebookis, lisades, et sellel aastal saab ta täiesti kindlalt öelda, et paljandit nimega Hillary aste ei ole enam.

Mägironijad tunnistavad, et lumega kaetud kaldel on palju kergem ronida kui kurikuulsal paljandil, kuid on ka hoiatanud, et see võib ohtlik olla, eriti nende jaoks, kes seal maailma tipus juba hapnikupuuduse ja külmakahjustustega võitlevad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee